Rautalankaa lapsen kirkosta eroamiseen?

eroon_aivopesusta

Heippa

Meillä ei kotona kukaan usko mielikuvitusystäviin. Lapset on kuitenkin "biletetty" nimellisiksi kirkon tarjoamin ohjelmanumeroin. Syy oli tietenkin hihhulisukulaisten miellyttäminen.

Nyt kuitenkin alkaa kouluikä lähestyä. Alkaa olla aika varmistaa etteivät lapse joudu osallisiksi verovaroin kustannetusta aivopesusta koulun toimesta. Toisin sanoen pitäisi saada lapset erotettua kirkosta. Miten asiassa voi helpoiten menetellä?

Menin eroakirkosta.fi -sivulle (siellä itse erosin) ja siellä oli lapsien eroamin sivulla täytettäväksi myös vanhempien tiedot. Voiko sitä sivua käyttää siis jos kumpikaan vanhemista ei kuulu kirkkoon? Vai miten tulisi tehdä?

Helppo ja vaivattomin menetelmä on siis haussa. En jaksaisi mennä mihinkään maistraattiin tai kirkkoon tämän asian hoitamiseksi.

Kiitos avusta!

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgurgfguyf

      Eroakirkosta.fi sivulta löytyi vastaus!

      "2. Olen eronnut kirkosta. Miten voin erottaa lapseni kirkosta?

      Alle 12-vuotiaan lapsen voi erottaa kirkosta kirjallisella ilmoituksella. Erottamisen voi suorittaa maistraatissa tai lähettämällä kirjeen maistraattiin.

      Kirje on vapaamuotoinen. Siihen pitää kirjoittaa lapsen nimi, henkilötunnus ja uskontokunta. Lisäksi kirjeeseen pitää laittaa huoltajien nimet, allekirjoitukset, paikka ja aika.

      Esimerkki kirjeen muodosta jolla voit erottaa lapsesi kirkosta:

      Erotamme lapsemme ETUNIMET SUKUNIMI (HENKILÖTUNNUS) ev.lut. kirkosta.

      Huoltajien nimet..

      Huoltajien allekirjoitukset..

      Paikka ja aika "

    • bgfvfgg
    • eroon_aivopesusta

      Kiitos paljon avusta!

    • rauhoituatte

      Olipa heikko provaatio. EK:n fanittajilla taitaa olla melkoinen hätä, kun kuvitteellisia tarinoita väsätään. Aivopesua koulussa ... törkeän typerää...

      • bgfbvgf

        Kyllä se vakavaa aivopesua on, että lapsille esitetään tosina asioita, jotka ovat usein mahdottomia ja tunnettujen tieteellisten tosiasioiden vastaisia. Tämä voi pilata heidän ajattelukykynsä niin, että todellisuudentaju häiriintyy.


    • tämän_aloittaja

      Ei ollut mitään provoamista. Ihan oikea tilanne meillä kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      462
      2848
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2675
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      272
      1618
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1204
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1145
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      980
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      938
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      909
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      895
    Aihe