Vuosia sitten olen kantanut EU:n ruoka-apua. Sitä nimittäin jaettiin muutamien va-yhdistystenkin toimesta, mm. Tampereella. Toiminta jatkui useita vuosia ja oli liiton koordinoimaa. Se on kuitenkin loppunut vuosia sitten, alle puolet va-liiton yhdistyksistä jakoi eikä se ollut omasta mielestämme keskeinen osa toimintaa. Se ei liity va-liiton ydintavoitteisiin.
En kuitenkaan kysy mitään itse jaosta, vaan teen metakysymyksen:
Miten olennainen asia va-liikkeestä keskusteltaessa tuo jako on? Kuvaako se va-liittoa niin, että siitä kannattaa yhä vuonna 2015 keskustella?
En kuitenkaan kysy mitään itse jaosta, vaan teen metakysymyksen:
Miten olennainen asia va-liikkeestä keskusteltaessa tuo jako on? Kuvaako se va-liittoa niin, että siitä kannattaa yhä vuonna 2015 keskustella?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vapareilla on tietty agenda, oma asia- ja tavoitelista. Siihen on hyvä keskittyä.
Suomessa on monia sekulaareja kansalaisjärjestöjä, joissa vaparit voivat myös toimia. Osa niistä on keskittynyt mm. ruoka-avun hoitamiseen.
On tärkeää, että myös sekulaarit järjestöt hoitavat ruoka-apua, mutta se ei ole juuri vapaa-ajattelijain tehtävä, ainakaan näillä nykyisillä resursseilla.
Jatkokysymys: Vajaa vuosi sitten Vantaan seurakunnat olivat mukana seksi- ja pornomessuilla. (Ja Oulun seurakunnat kampanjoivat muutama vuosi sitten "kirkkoveneen" kuvalla ym.)
Miten olennainen osa seksimessuille osallistuminen on kirkon toimintaa? Kuvaako se seurakuntia niin, että siitä kannattaa tänäkin vuonna keskustella?