joo, ajattelin kerätä pientä galluppia hyvistä viinoista. Aloitan listan aina raikkaalla koskenkorvalla. Juhlapäivinä sitten grappaa tai vaikka hömpsyt munatotia.
Jatkakaa listaa, mutta vain hyviä viinoja!!
Jatkakaa listaa, mutta vain hyviä viinoja!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viru Valge ite Virosta haettuna (n 12€/l matkat) peittoaa kossun mennen tullen
Toihan on tosi junttiamismaista?
Eihän viinan maku ole hyvää. Jonkun viinan kittaaminen raakana on yhtä junttia ja tyhmää kuin lasolin juominen.
Tietysti konjakkia voi ja pitääkin juoda sellaisenaan. Panostakaa köyhät laatuun ja unohtakaa noi moskat. :)
Konjakki hyvän makuista, oletko menettänyt makuaistisi?! Helvetin pahaa eikä se hyvänmakuiseksi muutu vaikka maksaisi satasen pullo. Sama koskee viskiä.
Pahan maun syykin on hyvin yksinkertainen, suuri alkoholiprosentti. Kun juomassa on alkoholia 36-40% ei se voi olla hyvänmakuista.
Olut on hyvää ja johtuu siitä että alkoholia on viitisen prosenttia juoman tilavuudesta.
Voi ei miten juntisti kirjoitat! Menisit töihin!!!!
Akvaviittiä sen olla pitää! parasta on tillillä maustettu!
Lisäisin listaan punaviiniviinan, eli pullo halpaa punnnua ja 0,5-0,7 litraa votkaa päälle. maku ei juuri poikkea punkusta ja yksikin satsi riittää pohjiksi baariin
Absintti on kivan makuista, vaikka onkin vahvaa. Itse juon 60-70% vaihtoehtoja, mutta taitaa olla muistaakseni vieläkin vahvempia. Suomessa noita on aika huonosti saatavilla, mutta ulkomailta niitä tulee haettua. Tsekkoslovakiassa on aika hyvät valikoimat. Sinne ajelee Baltian läpi reilussa parissa päivässä.
Mikäs maa se Tsekkoslovakia on ??
Se on maa Itä-Saksan ja Neuvostoliiton välissä. Kannattaisi varmaan joskus maantiedon tunneillakin käydä.