Ne ovat luikerrelleet valtaan pikkuhiljaa. Mediaa ja korkea virkamiehistö. Tarja Halonen laittoi kehitykselle sinetin ja nimitti korkeat äärivasemmistolaiset virkamiehet päättäviin asemiin. Tämä on eri taktiikka vuoteen 1918 verrattuna ja se on melko pitkälle nyt onnistunut. Tarkoitus on tappaa Suomi, hävittää se kansana.
Hyväksytkö sinä tätä? Nyt on aika tehdä valinta. Oikeuslaitos, media ja poliisi on vihervasemmiston hallussa. Jäljet näkyvät missä mamuraiskaukset ovat lisääntyneet 2000 per vuosi, suomalaisuuden arvostaminen kielletään ja homoilu perversio tullut hyväksytyksi.
Miettikää tarkkaan. Me suuri normaali enemmistö olemme passiivisia, ikävä kyllä. Jos olisimme yhtä aktiivisia kuin vasemmisto, meillä olisi samassa suhteessa 1-20000000 kannattajaa osoittamassa mieltään järjettömyyttä vastaan.
Jossain vaiheessa, SINÄ, joka näet menon järjettömäksi, olet se joka lopulta kykenee laittamaan homman takaisin raiteilleen. Sinun täytyy laittaa homma takaisin raiteilleen, muuten hukka Suomen perii ja lapsemme. Me suuri enemmistö voimme muuttaa kaiken. Mielisairaat vihervasemmistolaiset laitetaan ruotuun vaikka väkisin. SINÄ OLET AVAIN. Kun aika tulee, ole valmis.
Hyväksytkö sinä tätä? Nyt on aika tehdä valinta. Oikeuslaitos, media ja poliisi on vihervasemmiston hallussa. Jäljet näkyvät missä mamuraiskaukset ovat lisääntyneet 2000 per vuosi, suomalaisuuden arvostaminen kielletään ja homoilu perversio tullut hyväksytyksi.
Miettikää tarkkaan. Me suuri normaali enemmistö olemme passiivisia, ikävä kyllä. Jos olisimme yhtä aktiivisia kuin vasemmisto, meillä olisi samassa suhteessa 1-20000000 kannattajaa osoittamassa mieltään järjettömyyttä vastaan.
Jossain vaiheessa, SINÄ, joka näet menon järjettömäksi, olet se joka lopulta kykenee laittamaan homman takaisin raiteilleen. Sinun täytyy laittaa homma takaisin raiteilleen, muuten hukka Suomen perii ja lapsemme. Me suuri enemmistö voimme muuttaa kaiken. Mielisairaat vihervasemmistolaiset laitetaan ruotuun vaikka väkisin. SINÄ OLET AVAIN. Kun aika tulee, ole valmis.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vuosi 1918 kutsuu. Ihan aikuisten oikeasti. Onko monikaan tietoinen sadan vuoden takaisista tapahtumista, sillai faktapohjaisesti?
http://yle.fi/uutiset/nakokulma_punikkien_ja_lahtarien_perilliset_tulkaa_pois_poteroista/7891509
Huomaa että Köyhyys, Työttömyys ja Epävarmuus aiheuttivat osaltaan vuoden 1918 tapahtumat.
Ovatko nuo kolme tällä hetkellä eskaloitumassa? Onko yhteiskunnassa myös kahtiajakoa niiden välillä jotka haluavat oman maamme omien kansalaistemme käyttöön, ja toisaalla niiden jotka haluavat maamme kaikki resurssit muukalaisten käsiin?
Jos Suomi olisi OIKEAMIELISTEN vasemmistolaisten käsissä, niin monia oikeudenmukaisuuteen liittyviä ongemia ei olisi.
Poliittiseen historiaan perehtyneet tietävät, että SDP oli voimakkaasti jakautunut 1950-luvulla ja siitä eteenkin päin...ja aina näihin päiviin saakka. SAK jakautui vuonna 1960 kahteen eri leiriin, joista eriytynyt osa oli nimeltään SAJ ja
SAK:hon jäivät tuolloin lähinnä kommunistit. SAJ: läisiä kuvaillaan usein oikeistodemariksi, mutta ehkä kyse oli kuitenkin oikeamielisyydestä.
Jako on melko samanlainen tänäkin päivänä.
Kysehän oiekastaan lopulta vain siitä, etä onko ihminen totuutta ja tosiasioita kunniottava ja oikeamielinen, vaiko ei ole. Vasemmalta ja oikealta - ja muualtakin - löytyy nitä jotka eivät ole.
Vasemmistolaista oikeistolaista ei ehkä varsinaisesti voi olla olemassakaan, eli kyse on viimekädessä siitä, että minkälaista talouspolitiikkaa kannatetaan.
Kyse on oikeamielisyydestä.
Mitä tuo "oikeamielisyys" sitten on? No, ainakin siihen liittyy aina - tavalla tai toisella - hengellisten ja henkisyyden arvojen kunnioittaminen...siis totuuden, objektiivisten tosiasioiden ja oikeudenmukaisuuden kunniottaminen.
Ihmisen arvomaailma vinoutuu, jos totuutta tärkeimmistäkään elämään kuuluvista asioista ei kunnioita.... ja kuinka hän sitten voisi suhtautua objektiivisesti ja viisaasti moniin muihinkaan asioihin? Eivät tällaiset
ihmiset luonnollisestikaan kylläkään aina ole vasemmistolaisia.
Näin persut rahastavat Espoossa: Kokouspalkkiot tuplana
Kurt Bymanin ja Seppo Huhdan vuorottelu useissa kaupunginhallituksen kokouksissa kummastuttaa muita hallituksen jäseniä. Molemmat kuittaavat kokouksista 300 euron kokouspalkkion.
Päivi Tuovinen
PÄÄTTÄJÄT Edustaja vaihtuu kesken kokouksen, palkkio molemmille.
Perussuomalaisten edustajien puliveivaus Espoon kaupunginhallituksen kokouksissa on herättänyt kummastusta ja ärtymystä muissa puolueissa.
Kaupunginhallitus on pitänyt tämän vuoden aikana tähän mennessä 14 kokousta. Länsiväylän saamien kokousten osallistujalistojen mukaan viidessä kokouksessa kaupunginhallituksessa perussuomalaisia edustavan Kurt Bymanin (sit.) henkilökohtainen varajäsen Seppo Huhta on ollut läsnä osan aikaa kokouksia. Kolmessa kokouksessa Huhta on puolustanut perussuomalaisten näkemyksiä puoli tuntia, jonka jälkeen paikalle on tullut Byman.
Veronmaksajan kannalta kiinnostavaksi asian tekee se, että luottamusmiesten palkkiosäännön mukaan molemmille miehille napsahtaa 300 euron kokouspalkkio. Edellyttäen, että varsinainen edustaja eli Byman on kokouksissa läsnä vähintään kaksi kolmasosaa toimielimen kokousajasta tai kaksi tuntia.
Varaedustajaa tämä rajoitus ei koske. Bruttosummaltaan 300 euron kokouspalkkion saamiseen riittää, kun varaedustaja on kirjattu läsnäololistaan minuutiksikin.
Muut puolueet eivät kokousasiakirjojen mukaan vastaavanlaista edustajien vaihtamista kesken kokouksen juuri harrasta.
Ihmetystä on herättänyt se, että yhden ryhmän edustajalla on niin suuria vaikeuksia järjestää aikaa osallistua kokouksiin alusta saakka.”
Edustajien vaihtamisesta sataa tuplasti rahaa myös Espoon Perussuomalaisten kassaan. Yhdistyksen sääntöjen mukaan jokaisesta kokouspalkkiosta maksetaan 15 prosentin puoluevero. 300 euron palkkiosta se on 45 euroa.
– Ihmetystä on herättänyt se, että yhden ryhmän edustajalla on niin suuria vaikeuksia järjestää aikaa osallistua kokouksiin alusta saakka, kaupunginhallituksessa rkp:n edustajana istuva Stig Kankkonen muotoilee.
Muilta hallituksen jäseniltä ei kommentteja nimellä heru. Nimettömänä moni allekirjoittaa Kankkosen näkemyksen.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Ari Konttas (kok.) huomauttaa, että hallituksen kokoukset eivät ole julkisia.
– En halua, enkä voi kommentoida ei-julkisten kokousten kulkua tai päätöksiin liittyviä keskusteluja.
Yleisellä tasolla Konttas huomauttaa, että luottamushenkilöille maksettavien palkkioiden periaatteista sovitaan yleensä valtuustokausittain.
– Todennäköisesti voimassa olevia linjauksia on taas tarkistettava seuraavan valtuustokauden alussa.
Konttaksen mukaan silloin voidaan harkita sitä, että esimerkiksi kokouspalkkio maksetaan kullekin paikan mukaan, oli paikkaa täyttämässä kokouksen aikana sitten yksi tai useampi henkilö.
– Silloin päästäisiin kaksinkertaisten kokouspalkkioiden maksamisesta.
Perussuomalaisten toinen varsinainen kaupunginhallituksen edustaja, Teemu Lahtinen on Länsiväylän keräämien tietojen mukaan ehtinyt istumaan yhtä lukuunottamatta kaikki kokoukset alusta loppuun. Tuohon yhteenkään kokoukseen Lahtinen ei ollut loppuminuuteiksi kutsunut paikalle varaedustajaansa.
Vihdoin vasemmisto on myös vallassa. Voidaan lopettaa oikeiston vuosikymmeniä toteuttama Suomen mädätys.