Suomalaisia yrityksiä toimii jo nyt Venäjällä pilvin pimein. Muun muassa Nokian Renkaat valmistetaan kohta pääasiassa Venäjällä, jossa työolot ovat ihan hyvät. Myöskin Jokerit pelaavat Venäjällä.
Suomen kannattaisi hyödyntää näitä hyviä venäjänsuhteitaan myös pakolaiskeskusten suhteen. Suomen lähialueilla olisi useita paikkoja pakolaiskeskuksille, keskusten ylläpitokustannukset olisivat kuitenkin vain murto-osa Suomen vastaavista kustannuksista. Pakolaiskeskuksiin saataisiin myös toimivat terveydenhuoltopalvelut edullisesti, venäläinen lääkärikoulutus on huippuluokkaa, josta osoituksena lukuisat Suomessa toimivat venäläislääkärit. Pakolaisten hyvinvointi varmistettaisiin suomalaisella johdolla. Venäjä voisi ottaa vastuun pakolaisista määräajan jälkeen ja integroida heidät, tai mikäli suojeluntarvetta ei enää olisi - palauttaa turvalliseen maahan.
Välimeren yli tulee nyt sellainen vyöry, että jotain pitäisi tehdä. Venäjä on turvallisempi ja parempi paikka elää kuin ISIS-alueet.
Suomen kannattaisi hyödyntää näitä hyviä venäjänsuhteitaan myös pakolaiskeskusten suhteen. Suomen lähialueilla olisi useita paikkoja pakolaiskeskuksille, keskusten ylläpitokustannukset olisivat kuitenkin vain murto-osa Suomen vastaavista kustannuksista. Pakolaiskeskuksiin saataisiin myös toimivat terveydenhuoltopalvelut edullisesti, venäläinen lääkärikoulutus on huippuluokkaa, josta osoituksena lukuisat Suomessa toimivat venäläislääkärit. Pakolaisten hyvinvointi varmistettaisiin suomalaisella johdolla. Venäjä voisi ottaa vastuun pakolaisista määräajan jälkeen ja integroida heidät, tai mikäli suojeluntarvetta ei enää olisi - palauttaa turvalliseen maahan.
Välimeren yli tulee nyt sellainen vyöry, että jotain pitäisi tehdä. Venäjä on turvallisempi ja parempi paikka elää kuin ISIS-alueet.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Hieno ja kannatettava idea.
Käyppä kysymässä venäläisiltä kuinka hieno idea on kyseessä.
On se hieno idea, venäläiset saavat ne rahat, jotka oli varattuna suomalaisille kepulaisille ja RKP:läisille mokutusyrittäjille. Myös Närpiön tomaatinviljelijöiden puoli-ilmainen työvoima valuu Venäjälle, sekös RKP:tä ja Kepulaisia harmittaisi! Venäläiset ovat lisäksi hyviä karsimaan jyvät akanoista, eli arvioimaan, kuka on todellisessa turvapaikan tarpeessa ja kuka on vain elintason perässä.
Jopajo kaikki idän ihailijoita sinne vaan. Siperia opettaa.
Ei mitään Siperian opetuksia, vaan ihan aikuisten oikeesti, Venäjälle voisi rakentaa ihan toimivan ja inhimillisen pakolaiskeskusten verkoston.
Venäjä tosiaankin olisi sotaa käyviltä alueilta tulijoille rauhallinen paikka. Toinen vaihtoehto olisi entiset itäblokin maat, mutta niissä on sellainen ongelma, että ne ovat EU:n jäseniä, ja passin saatuaan pakolaiset hakeutuvat paremman elintason jäsenmaihin, joihin ei mahdu kuitenkaan rajattomasti pakolaisia.
Venäjä on EU:n ulkopuolella, joten elintason perässä muutto saataisiin loppumaan.
Up up up!
Voihan räkä, aloitin tämän ketjun ja oikeasti luulin, että porukka hiffais, että me säästettäis tällä ja elintason perässä tulo Suomeen loppuisi, porukka ei vaan hiffaa!
kaikki tänne pyrkivät ja täällä jo olevat mamut suoraan siperiaan,siellä on tilaa mellastaa ja rakentaa vaikka itämekka mölinöitä varten....jos uskaltaa.
suomi tarvii miinus 150 000 mamua,joten ulos kaikki olijat ja tulijat,mars vaan itää kohti. putinilla on niille hommia,kuten itähistoriassa aina ollut.
aurinkokin nousee idästä,joten luonnollisuus mamuille on juuri siellä.
AURINKOKIN NOUSEE IDÄSTÄ!!! HYVÄNEN AIKA, TUO OLI YKSI PARHAIMMISTA PERUSTELUISTA, JOITA OLEN KUULLUT!!! SAMAA LUOKKAA, KUIN ETTÄ LENTÄÄHÄN LINNUTKIN RAJOJEN YLI! TUO OLI HYVÄ!!!!
Laa laa laa
Ainut vaan että Suomi maksais kaikki kulut, niin kuin esim Venäjälle on yritetty rakentaa jätevedenpuhdistamoita Suomen rahoituksella, noh ei ne tietty oo valmistuneet, hyvä ideana toi pakolaiset Siperiaan ainut vaan että huolitaanko niitä.
Siis tottakai Suomi kustantaisi tuon, eihän venäjä pakolaisia ilmaiseksi ottaisi. Mutta saataisiin perusteeton elintason perässä tulo Suomeen loppumaan. Vain todelliset pakolaiset tulisivat.
Pakolaiset pitäisi siirtää Etelänapamantereelle, siellä niistä ei olisi harmia kuin pingviineille
Kenties pingviinit eivät halua monikulttuurista rikkautta kotiseuduilleen?
Puolassa on erittäin hyvä Saksalainen tyhjillä oleva vastaanottokeskus,jossa lukee "työ vapauttaa"Suomeksi,tosin Saksaksi.Sinne vaan ja suihkuun
Venäjä idea ei ole huono mutta nyky tilanteessa ei taida olla mahdollista ja toisekseen Venäjä joutuisi välittömästi suuren syyttelyn kohteeksi. Vaikka se toimisi ja toimii aika pitkälle samoin kuin Canada ja Australia pakolaisten suhteen.
Putin presidentti ei ota kantaa mutta aina kannattaa kääntyä Karjalan tasavallan presidentin puoleen, hänellä kun on valtaa enemmän kuin Suomi poika ymmärtää.
"mutta aina kannattaa kääntyä Karjalan tasavallan presidentin puoleen, hänellä kun on valtaa enemmän kuin Suomi poika ymmärtää."
Hoi, kehnogo mustan miehen toi
Ruatuttamah bazariloil valgieloi?
Hoi oligo valgei tolkutoi
Humalan himos iččeh ku möi?
http://heninen.net/talvisovat/suomeksi.htm
En ole Venäjän lainsäädännön asiantuntija mutta veikkaan, ettei Hudilainen ja muu Karjalan tasavallan johto voi yksin päättää satojen tai vielä suurempien ihmisjoukkojen ottamisesta mailleen asumaan, ja tuskinpa tällaista valtaa on muillakaan Venäjän federaatioon kuuluvilla tasavalloilla.
Kaiken lisäksi Karjalan tasavalta sijaitsee Venäjän raja-alueella eikä missään sisämaan syvyyksissä, joten määräykset saattavat olla vieläkin tiukemmat.
Rahalla on ihmeellinen voima. Kovalla rahallahan tuo toteutettaisiin. Rahaa ei tarvitsisi edes säästää, vaan Suomi maksaisi Venäjälle saman rahan minkä itsekin maksaisi. Säästöä tulisi kuitenkin vähentyneestä turvapaikkaturismista ja lukuisista välillisistä kustannuksista.
Olen käynyt katsomassa tätä bändiä yhden kerran. Hyvin pojat soittivat.
Olivat hommassa mukana täysillä! Kajaanissa 1990-luvulla joskus olivat vierailevana yhtyeenä.
Hyviä muuzikkua brihat luajitah. Minungi pualičalpäi löydyy erähii heijän cd-diskoi...
Omien aigoin legendoi ollah.
https://www.youtube.com/watch?v=QmT_oFOGCW0
Kurjas Karjalas on hyvä olla ---
https://www.youtube.com/watch?v=SXXX9mHX0RI
up up up
Suomi24- ketju ratkaisi Suomen elintasopakolaisongelman: Venäjälle, jos vaan huoliivat ja Suomi maksaisi pakolaisten kulut. Pakot kai pitäisi asuttaa jollekkin rajatulle alueelle, etteivät karkailisi ja eksyisi lähimetsiin.
Tästähä tulisi työtä venäläisille rakentajille, terveydenhuoltohenkilökunnalle, keittäjille ja siivoojille. (Suoraan sanoen, olen aina vähän ihmetellyt, miksei pakolaiset voi siivota omia tilojaan. Karjalaan kai sitten tarvii ottaa itse yhteyttä kun kerta Niinistö ei ole huomannut, että kohta on valtion kassa typötyhjä tämän ITSEVALITUN pakolaisrumban ansiosta.Tarvii sitten kansalaisten ryhtyä huolehtimaan valtion taloudesta, kun varsinainen johto ei välitä. Rasismin karkoitus on valtiojohdon ykköshuoli, vaikka jokainen suomen asukas on valtiovelkaa yli 17.000 euroa vauvasta vaariin. Kukahan niiden pakolaisten osuudet oikein maksaa. Vai- menevätkö "pakohallituksen" omasta pussista , kenties? No, onhan Sipilä ainakin miljonääri. Ehkä hänellä on itsellä rikas olo ja siksi luuli, että valtiollakin on rajaton luotto.Hyvä idea tämä aloittajan.
Hyvä oli ideasi pakolaiskeskuksen paikasta! Pakolaisten turvahan se tärkein on. Ainakin pitäisi olla.
Noo, enhän minä nyt ihan itse tuota keksinyt. Australia tekee jo tuota samaa, sinne tulevat mamut pyritään saamaan jo merillä kiinni. Mutta myös Australian mantereelle päässeet kuljetetaan Nauru-saarille, Papua-Uuteen Guineaan tai Kambodzaan, joiden kanssa Australia on solminut sopimuksen, jonka mukaan Australia maksaa viulut.
Australia säästää kuitenkin verrattuna siihen, että maahanmuuttajat tulisivat Australiaan, korkean elintason ja korkeiden kulujen maahan. Maahanmuuttajien turvallisuuskin on varmistettu. Win-win.
Venäjä olisi kuitenkin mielestäni ainakin parempi maa kuin Papua-Uusi Guinea tai Kambodza tai Nauru-saaret.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13749771/australiako-rasistinen
Eiköhän siellä ole niitä ongelmia jo aivan tarpeeksi omasta takaakin.
Tuskin ne sinne kaipaa lisäksi mitään kultamunien haudutusongelmaa päälle liimattavaksi.
Ja eihän siellä Venäjällä ole edes kakkahattutätejä kultamunia suurilla pyrstöillään suojelemassa ja Venäjällähän taitaa tämä Suomessa suuren suosioon päässyt yksittäistapaus/ryhmä puistopusikkokultamunakullitus olla muutenkin rangaistava teko eli siintä joutuu linnaan toisin kuin Suomessa, joten eipä tainut tulla kesää tästäkään ideasta.
MONEY MONEY MONEY, HATTU PÄÄSTÄ, RAHNA PUHUU! KYLLÄ VAIN VELI VENAKKO RAHAA VASTAAN PAKOLOISKESKUKSEN ANTAA PERUSTAA. SOPIMUSKYSYMYS.
Juu, ja Suomi voisi vähentää kulut kehitysavusta kuten Ruotsi tekee. win-win.
Tässä loistoidea. Asiaa on lähdettävä heti hoitamaan.
Nosto
Suomen VELAT ovat nyt jo yli 98 131 130 911,14 euroa!
http://velkakello.fi/
Sillä aikaa kun luit tämän, noin minuutissa, Suomen velka kasvoi yli 10.000 eurolla.
Joka kuukausi velkaannumme 500 MILJOONAA!
Miten meillä on muka varaa ottaa LISÄÄ ELÄTTEJÄ?!
Kun emme pysty edes elättämään OMAA KANSAAMME!?
Suomen velka kasvaa miljoona euroa tunnissa!!!
Me LAHJOITATAAN JOKA VUOSI MILJARDEJA muille maille vierahille!!!
Suomalaiset lahjotti pelkästään viime vuonna veronmaksajien rahaa 1,23
MILJARDIA kehitysapuna
siis 1.230.000.000 euroa yhdessä vuodessa.
JOS lakkautettais koko kehitysapu siksi aikaa kun Suomella on ylimääräistä, tai edes seuraavaks 4. vuodeks, niin sillä säästettäis 5 MILJARDIA eli jo puolet siitä mitä koko aikana pitää säästää.
Eikä yhdenkään suomalaisen tarvis luopua mistään!!
ARVOKYSYMYS riistetäänkö suomalaisilta kaikki ja annetaan muille!
SSS-hallitus leikkaa KAIKILTA köyhiltä vielä lisää MILJARDIN muttei leikkaa kehitysavun miljardia. MIksei?!!
Jos kehitysapu lopettettaisi EI SUOMALAISTEN köyhien tarvitsisi säästää sitä miljardia.
Annatko sinä miljardin mielummin muille maille vai suomalaisille?
Pakolaisten vastaanottamiseen ehdotetaan 19,5 miljoonan euron lisärahoitusta!
Miksi muiden takia on aina varaa maksaa mutta suomalaisvanhuksilta ja köyhiltä voidaan viedä?
Sossupummikusiaiset saavat painu vittuun Suomesta. Menisivät perkleet töihin loisimisen sijaan.
Naapurissa Venäjällä on ihan eri meininki mamujen suhteen:
http://areena.yle.fi/1-2820396
Kannattaa katsoa!
Silmiä avaava dokkari. Taas kerran tuli osoitettua Suomen valtion mädännäisyys.
Joka neuvottelut tämän asian tiimoilta on Venäjän kanssa aloitettu?
EU politiikan ollessa tämä
kuka ja mikä tahansa on hiljalleen pakotettu siirtymään Venäjälle.
Eikä edes pakotettu, täältä voi kohta lähteä muutenkin
koulutettua väkeä sinne.