eli voinko suomalaisena työttömänä muuttaa tuosta noin vain ruotsiin asumaan ja alkaa nostella sieltä työttömyys/toimeentulotukia.
haaveilen ruotsiin muutosta ja alkaisin siellä jossain vaiheessa töitäkin tekemään.
haaveilen ruotsiin muutosta ja alkaisin siellä jossain vaiheessa töitäkin tekemään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinua ei katsota pakolaiseksi ja et täytä turvapaikan saamisen vaatimuksia. Tosin paperittomatkin saavat sieltä ilmaisen koulutuksen ja terveyshuollon, mutta meneekö tarina siellä läpi....epäilen.
Heti ei siellä Ruotsissa töitä ole
Soita Suomen-somalit työnvälitykseen NIIN SAAT VASTAUKSEN MITEN TYÖLLISTYTÄÄN ULKOMAILLA,,,
Kyllä. Jos sinulla on Suomen passi, voit siirtää kirjasi Ruotsiin. Olet heti ensimmäisestä päivästä alkaen oikeutettu Ruotsin sosiaaliturvaan.
http://www.norden.org/fi/sinun-pohjolasi/asuminen-ja-oleskelu-pohjoismaissa/asuminen-ja-oleskelu-ruotsissa/sosiaaliturva-ruotsissa
Sama pätee myös toisinpäin. Jos Rosengården käy ahtaaksi, Ruotsin passilla voi vapaasti muuttaa Suomeen asumaan, sosiaaliturvaan oikeus alkaa heti.
no en miksikään ruusutarhaksi noin niinkuin yleisesti luule. suomessa mun ei lähihoitajan tutkinnolla kannata töitä tehdä kun ulosotossa on laskua, joten mietin vaan josko ruotsin puolella onnistuis ilman ulosoton kouraa normaali elämä jollain 20000 kruunun kuukausi palkalla. ekat kuukaudet ajattelin tietysti käyttää kielen opiskeluun.