http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1439688695583.html
Eikö työttömillä ole oikeasti parempaa tekemistä? Eilen anarkistit ja tänään pyöräilijät.
Eikö työttömillä ole oikeasti parempaa tekemistä? Eilen anarkistit ja tänään pyöräilijät.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joo, kummaa sakkia. Laittakaa kostoksi nastarenkaat autoihinne, niin saavat pyöräilijät ainakin keuhkoahtauman.
Tottahan toki pyöräilijän kuolema oli surullinen tapaus, mutta tuo mielenilmaus ei ole voinut olla haittaamatta liikennettä ja ei voi tietää onko siellä joustettu tarpeeksi. Busseilla on minuuttiaikataulu ja jos siinä ei pysy, alkaa asiakkaat kiristellä hampaitaan ja kuskikin saattaa kuulla siitä jälkikäteen.
Kun on ajettu noin tiiviillä väleillä ja rinnakkain, sieltä on tukittu ajokaista nopeammilta ajoneuvoilta. Onko siellä väistytty antamaan tilaa muulle liikenteelle tarvittaessa? Onko pidetty välejä? Ei se ole ihme, jos tuollainen tapahtuma aiheuttaa närää.
Pyöräilijän käytöstä en hyväksy. Ei ole oikeutta tunkeutua bussiin ottamaan avainta ja käyttämään oman käden oikeutta. Siinä on provosoitu toista osapuolta.
Kun ei oikein tiedä asian oikeaa laitaa ei kuitenkaan voi sanoa, onko tapaus ollut vain vahinko vai onko siinä ollut tahallisuutta. Toki tästä osataan veistellä hyviä lööppejä, miten pyöräilijät ovat rattiraivon kohteena.
"6 § (19.1.2001/23)
Esteetön kulku hälytysajoneuvolle ja kulkueelle
Säädettyjä ääni- ja valomerkkejä antavalle hälytysajoneuvolle sekä sanottuja merkkejä antavan poliisiajoneuvon vetämälle saattueelle on liikenteen ohjauslaitteilla annetuista ohjeista riippumatta annettava esteetön kulku. Tällöin on tarvittaessa väistyttävä syrjään ja pysähdyttävä.
Tienkäyttäjä ei saa keskeyttää tai muuten estää sotilasosaston, saattueen, valvotun lapsiryhmän tai muun järjestäytyneen kulkueen etenemistä. Tämä ei kuitenkaan koske säädettyjä ääni- ja valomerkkejä antavan hälytysajoneuvon kuljettajaa."
Ei tainnut poliisiajoneuvo vetää tuota fillariletkaa?
"Tienkäyttäjä ei saa keskeyttää tai muuten estää sotilasosaston, saattueen, valvotun lapsiryhmän tai muun järjestäytyneen kulkueen etenemistä."
Ei tuossa puhuta mitään poliisiajoneuvon vetämästä, vaan järjestäytyneestä kulkueesta. Tästä kuvasta voi päätellä jotakin: http://is12.snstatic.fi/img/658/1439688693892.jpg
Et sitten osannut edes klikata linkitettyä juttua auki. Siinä olisi ollut kuva, jossa saattuetta vetävät poliisit näkyvät.
Luvan saaneella mielenosoituksella on aina liikenteenohjaus kunnossa. Niin oli tässäkin tapauksessa. Edellä esitetyt säännöt ovat oikeat ja asialliset. Saattaa olla bussikuskin työpaikka vakavasti vaarassa tällaisen jälkeen.
Jos kiusaamisesta puhutaan, järjestäytynyt mielenosoitus ei kiusaa ketään. Se on yhteiskunnan määrittelemä käytäntö, johon täytyy vain sopeutua sellaisen osuessa kohdalle. Jos hermo ei auton ratissa kestä tätä, kannattaa siirtyä matkustajaksi.
Mikä on sinun arvauksesi siitä, kumpaa mieltä Pohjolan Liikenne on tilanteessa, jossa sen bussi joutuu odottamaan laillisen kulkueen takia useita minuutteja:
- odottaa ja lähtee sitten liikkeelle
- ajaa kulkueessa mukana olevia päin
Onpas pulska poliisisetä pyörän selässä. Ei varmasti selviäisi työntökokeesta enää.
mistäsentietää korttelintoisessa päässä,johtaako sitä niinsanottu poliisi,
Ei mistään. Siksi juuri laissa on "järjestäytynyt kulkue", jonka näkee ihan silmällä sen tullessa kohdalle.
Olen täysin sitä mieltä että jos joskus sattuu vahinko pyöräilijän kanssa niin silloin se on sattuakseen . Jo se hirvittää katsoa jalkakäytävälläkin tapahtuvaa liikennettä , kun ei ole mitään sääntöjä . Selässä kun ei ole silmiä . Ja kun kolahtaa niin se on se toinen joka saa kipeää .
Kaikissa ryhmissä olisi syytä tiedostaa säännöt ja noudattaa niitä. Jalankukijat autoilijat ja pyöräilijät olisi kaikkien syytä katsoa peiliin.
Suurin ongelma on "kiire". Otettaisiin vähän iisimmin, eikä hosuttaisi siellä liikenteessä.