Et edes sinä iloinen_naurajaa. Katso ja ihastu.
https://www.youtube.com/watch?v=CkdaIF_H9JI
Kerro mielipiteesi ;-);-);-);-)
https://www.youtube.com/watch?v=CkdaIF_H9JI
Kerro mielipiteesi ;-);-);-);-)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Inhoan Benny Hinniä syvästi!!!
Hinn on yksi pahimmista eksyttäjistä. Täysi kristityn irvikuva. Onneksi me adventistit emme tuollaiseen sekaannu. Tuo on puhtaasti demonien voimassa tehtyä touhua.
Tuolla tavoin kuten sinä pyhpyh kirjoitit, kirjanoppineet ja fariseukset sanoivat Jeesuksesta, kun hän paransi sairaita. Huomasitko, että Hinn ei ottanut kunniaa itselleen, vaan antoi kaiken kunnian Jeesukselle ihmeistä, joita tapahtui.
Mitään ihmeitä ei ole vittu olemassakaan, ääliö!!! :-):-):-)
Sillä ei ole mitään väliä. Jumala ei toimi show-business tyylillä. Hinn on pettäjä.
Kummatkin meistä tuomitsee Herra.
Mikä on sanoissa "pettäjä". ?? Jos maailma olisi ihana, eihän noita ihmisiä tuolla olisi, heitä on erittäin paljon.
Jos kristillisyys poistuisi "muotomenoistaan", niin mitä tapahtuisi?
Siis on vain ensin tarkasteltava, että mitä ja miksi, sekä minkätähden.
Jotain vastausta senjälkeen asioihin saadaan, jolla voi korjata sitä omaa hengellistä, jos se on muotomenoissa, joka ei ehkä kiinnosta.
Siis näillä on aina väliä, koska itse *"esittää" jotain kristillisyyden osaa.
Kun olen kuullut pappien juttuja adventtikirkossa ja evlut-kirkossa, eniten esiin pistävä ero on siinä, että adventistipapit tuovat keskimäärin enemmän itseään esiin viihdealan oppien mukaisesti. Luterilaiset keskittyvät enemmän asiasisältöihin.
Toki on myös yksittäisiä päinvastaisia esimerkkejä.
Yksi vaikuttavimmista iltahartauksista, mitä olen ikinä seurannut kirkossa, oli Karlshamnin kirkossa, Ruotsin Blekingessä. Naispastori luki päivän tekstin ja sen jälkeen muutamalla yksinkertaisella lauseella kokosi sen sisältämän moraalisen opetuksen. Lopuksi hän piti lyhyen ja yksinkertaisen rukouksen, jossa hän pyysi opastusta toimia tuon tekstin neuvomalla tavalla. Ja kaikki oli nöyrää, selväkielistä sekä kuulijoita ja itse asiaa kunnioittavaa.
Tuli silloin mieleen, että tuollaista en ole ikinä kuullut adventtikirkossa.
En usko valheisiisi.
##Tuli silloin mieleen, että tuollaista en ole ikinä kuullut adventtikirkossa.##
--
Ajatella .. kun tämä naispastori sai aikaan kaiken tuon hengellisen elämyksen ... joillekin .... silloin sinulle tuli mieleen ... jotain ... mikä oli kaukana siitä .. jotakin mikä oli täynnä negatiivisuutta .. ja anti-adventismia..
En ihmettele yhtään että pidät palstan pahinta Jumalan kieltäjää ja pilkkaajaa oikeudenmukaisena ja rakkaudellisena..
Tosin täytyy tunnustaa että en heti huomannut mikä on kirjoituksiesi tarkoitus ..
alex
Eipä ukko mennyt tajuttomaksi vaikka kuinka Benn Hinn yritti kaikkia taikatemppujaan häneen, vaimo sensijaan oli mennytttä ihmiesen imuriin.
Me adventistit tiedämme että saa-tana aiheuttaa sairauksia ja parantaa niitä sitten väärän opetuksensa tueksi. Sanajulistajan vaikutuksesta saattaa tapahtua suurikin kiistaton ihme puhujan samanaikaisesti julistaessa että kymmenen käskyä on naulittu ristille.
Jumalan tahto tänä lopunaikana on parantaa ihmisiä terveyssanoman välityksellä. Onhan se aivan loogistakin, koska suurin osa aikamme sairauksista on elämäntapa sairauksia ja jos niistä parannettaisiin ihmeellä, ilman elämätapojen muutosta saisi Jumala niistä muutaman vuoden kuluttua olla uudelleen parantamassa.
Onko rienaajalla vain rajoitettu vapaus? -tarkoituksella- . Siis työkalu, että valinnat ja niitten seuraukset kolahtaisi "kaaliin" ja tehtäisiin parannus.
No, kerron mielipiteeni.
Benny setä hyppyytti vanhaa miestä jonka kuulo oli huono, ennen Benny sedän käsittelyä ja jälkeen Benny sedän käsittelyn. Se että hänen vaimonsa oli pikku hurmoksen vallassa ja uskoi kai olevansa 20 vuotias ja terve kuin pukki.. ? ja teki niinkuin Benny setä käski .. Kuinkas muuten..
Tämä on sitä karismaattista "usko tai älä- leikkiä" - jossa ihmisiä viedään kuin pässiä narussa - johtuen luonnollisesti etupäässä siitä, että he ovat jo alkujaankin asennoituneet siten että heitä on helppo kuljettaa periaatteessa mihin vain .. heidän uskonsa tähden.
alex