Isä Mitro.Kyllä se on sitten niin ihana miäs.
ihana miäs
hsohgo
41174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Niin. Onkohan hän yhä vapaa? Sen kun saisi peiton alle. Antaisin ilman ehkäisyä ihan milloin vaan.
Voihan sitä ihminen olla karismaattinen (ei siis hengellisessä mielessä),suloisen oloinen,hassu,hölmö,jne mitä vain.Joku voi jopa kaikessa kehittymättömyydessään olla vaikuttava.Tai siksi, että on niin tosissaan juttujensa kanssa.Samanlainen tunne, kuin lapsena tuli kivasta naapurin pojasta tai nyt vanhempana jostakin papparaisesta joka tekohampaat lonksuen tuolla menee.
Ärsyttävä show off ihminen en tykkäisi etu enkä takaperin.
Jos teillä ei ole muuta tekemistä kuintällainen postaus, niin menkää vaikka jäähdyttämöön jäähtymään.
Järkyttävä mediapelle, joka häpäisee koko ortodoksisuuden.
Eiköhän kaikki ortodoksit ole hieman liioiteltu sana. Ylipäätään viha johonkin ortodoksi pappiin tai piispaan on on siirrännäinen jostakin.
Kuka se vihasta on puhunut. Myötähäpeä on syvää.
Ja kuinkas moni itse on lapsena kasvanut suurilapsisessa perheessä jossa useinkin on saattanut tulla tunne ettei ole saanut riittävästi huomiota tai materiaalista hyvää osakseen...
Isä Mitroa on valistuneen seurakuntaväen keskuudessa osattu arvostaa. Satuin hiljattain selailemaan vanhoja Ortodoksiviestejä ja törmäsin numerossa 9 vuodelta 1996 julkaistuun uutiseen "Isä Mitro Repo sai eniten ääniä papinvaalissa" Kysymyksessä oli Uspenskin katedraalin papin paikka.
Seurakunnan omana ehdokkaana ollut isä Mitro sai 482 ääntä ja tuli valituksi virkaan. Muina ehdokkaina olivat Antti Larikka (91 ääntä), nykyinen kirkkoherra Markku Salminen (345 ääntä) Henrik Holländer (31 ääntä) ja Juha Karhusaari (28 ääntä). Mitro sai siis enemmän ääniä kuin neljä muuta ehdokasta yhteensä ja siten tuli valituksi, vaikka ei ollut piispan ehdolle asettama, vaan seurakuntalaisten pyytämä oma ehdokas.
Mutta missä on isä Mitro nyt? Miksi hän ei ole toimessa, johon hänet on mahtavalla äänimäärällä valittu? Onko niin, että samaan alttariin ei mahdu kirkkoherraa monin verroin lahjakkaampi ja seurakunnassa laajalti arvostettu pappi? Tätä miettiessäni olen kyllä mieleni pahoittanut.
Samaan alttariin ei tunnu mahtuvan piispatkaan nykyään. Toisaalta kirkkokansalla tuntuu olevan näkemys oikeasta papin olemuksesta. Se näkemys on edelleen "ylenpänä oleva ruhtinas". Jos joku pappi on tavallinen, köyhähtävä ja puhuu kansan kieltä ja korjaa omatoimisesti remonttitaitoisena ränsistyviä tiloja, saa "ämmänpirulaiset" liikkeelle ja ilmiantohommiin.
Minua kiusaa ortodoksisessa kirkossa tämä tietoinen tai tiedostamaton epärehellisyys ja teeskentely.
Onko kirkkoherralla oikeus päättää että kerjääjille ei saa antaa almuja kirkon pihallaja portailla? Onko kirkkolaissa sellainen pykälä ja perustelu. Haiskahtaa tietyn suunnan politiikalta maassamme. Minua kyllä ahistaa tällainen.
En ole koskaan kenenkään muun papin käyttävän julkisesti radiolähetyksessä sellaista kaksimilielistä kieltä kuin Repo käyttää. Puhuessaan esimerkiksi riisipiirakoiden malleista hän vertasi niitä leveäperäisimmin ortodoksinaisen jalkojen välissä olevaan piirakkamalliin, jonka mukaan hän riisipiirakkansa leipoo. Repo häpäisee puheillaan ort. papiston arvokkuutta ja olemusta.
Jotkut kuvittelevat olevansa kansanläheisiä ja hauskoja vitsikkäitä jopa kun päästävät tuollaisia suustaan.
Miksi hänen täytyy olla hyperaktiivinen ja yltiösosiaalinen miksi hän ei voisi olla vain tavallinen ja asiallinen?
Inhoan yltisösiaalisia hössöttäjiä ja teennäisiä ihmisiä.
Ehkä kirkkovene malli on hurskaanpi.
Leivonnaismalleista puheenollen nämä Mitron tosi osuvat ilmaisut kauhistuttaa käännynnäisiä suklaamunkkirinkilä piispoja ja pappeja.
Johan tästä nyt taas revohka tuli...
Saattaahan se olla joistakin hauskaa verrata ruokaa naisen kalalta haisevaan ja vähemmän kauniiseen (?) ja ylikehittyneeseen kehonosaan. Varsinkin selibaattipapin fantasiat rientävät gehennamaiseen laukkaan.
Onpa minullakin tullut vastaan kalalta haisevia ja valkojuustokuorrutteisia ja punanäppyläisiä pippelinpäitä, mutta se vain osaltaan todistaa, että se mikä alunperin luotiin hyväksi, johon kuuluvat myös naisen sukupuolielimet, on kuitenkin tässä ajassa altis bakteereille ja viruksille.
Niljakkailta selibaattifantasioilta ja yltiöpalvovilta madonnaihanteilta puuttuu pitävä pohja, puheet ovat sielullisia ajatuskehitelmiä vailla totuuden häivää. Ne perustuvat katkeralle vihalle, valheelle ja pelolle, hurskastelulle, joka ei ole Jumalasta.
Tee parannus kaikesta tuollaisesta!
Jotkut ovat myös viettäneet nuoruuttaan ns.juppiaikana 80-luvulla.Sosiaalistuneet muun yhteiskunnan jäseniksi tuona aikana.
60-luvulla myöskin oli varmaan aika mageeta kun oli perähikiänkylän ensimmäinen ylioppilas.Mikäpäs siinä oli sitten astellessa kylän raittia-sama ylioppilaslakki päässä kesät talvet.
Mitro on nykyään Järvenpäässä (Hgin srk) pappina
"Mitro on nykyään Järvenpäässä (Hgin srk) pappina." Onko siis siirretty periferiaan, koska on liian etevä, pätevä, sanavalmis ja valovoimainen? Joku tai jotkut muut saattavat jäädä varjoon katedraalissa?
Jos sen lähettäisi kehitysapuna köyhään Karjalaan.Oppisi siellä munkin tavoille.
Ymmärrän hyvin, miksi Mitro on saanut jo 1990-luvulla papinvaalissa enemmän ääniä kuin neljä muuta ehdokasta yhteensä. Hänhän on ilmiömäinen verbaalinen lahjakkuus. Jos vaalit järjestettäisiin nyt, voitto nykyisestä kirkkoherrasta olisi varmasti vieläkin selvempi. Jospa sellainen tilanne vielä avautuu!
Helposti jossain vaiheessa olisi kyllä vieraampi saattanut luulla jonkin menestysteologisen suunnan kannattajaksi eikä suinkaan alunperin askeettisen erakkoliikkeen keulakuvaksi.
Kukas tuota vahtii kenen käsien alle ihe kukakii ennättääpi.Amproosijus?
Se pittää Ambronkin katsoa ko lähtööp hiihtämään ja pukkoop teryleenit piäle, jotta ei satu ossuuspankin maenostakki piäle. Luuloovat vielä immeiset häntäkii menestysteoloogiks...
Muistan kun Baccara tuli Huittisiin esiintymään. Liikkuivat valkoisella Mersulla ja ratissa oli Suosikin päätoimittaja. He eksyivät ja menivät kysymään tietä Huittisiin eräästä talosta. Pihalla ollut emäntä sieppasi luudan ja huusi " taasko ne mustalaiset tulivat!" Tuli äkkilähtö. Satakuntalaiset ovat aina olleet hyvin yksikulttuurista, etten sanoisi yksipäistä heimoa.
Ehkä tämä kuuluisi tuonne kolehti keskusteluun. Isä Mitron kanssa tällä ei ole mitään tekemistä...
Ambrosius tuntuu vetäytyneen erakko-oloon oikeesti. Haitanneeko tuo mittään.
Isä Mitro takaisin Uspenskin papiksi tai jopa kirkkoherraksi reppana Salmisen tilalle. Salminen on työrajoitteinen, aina sairaslomalla ja ihmisraunio. Isä Mitro voisi samalla toteuttaa ryhtiliikkeen ja erottaa Lampiset, Merrakset ja muut hörhöt seurakunnan viroista ja luottamustehtävistä. Jos Helsingin ortodoksisen seurakunnan jäsenet tietäisivät totuuden seurakunnan ja hiippakunnan alennustilasta, puolet jäsenistä eroaisivat välittömästi kirkosta. Samalla isä Mitro voisi oikaista emerituskirkkoherra Veikko Purmoselle tehdyn oikeusmurhan, joka maksoi seurakunnalle liki miljoona euroa.
Isä Mitro kiitää viitassaan halki ilmojen kuin teräsmies...vähän kyllä pyöreämpi sellainen,mutta väliäkös tuolla.Ja mustat vauhtilasit silmillä...
Nauttisi nyt Mitrokin vain pikkukaupungin ja luonnon rauhasta. Siitä kun ajaa Tuusulanjärven läntistä puolta kauniita maaseutumaisia maisemia katsellen mökilleen, niin eipä tuota varmaan vanheneva ihminen kovin pidemmän päälle enää kaupunkien hulinaa kaipaa. Varmaan valtaa ja vastuutakaan. Kuuntelisi hiljaisuuden huminaa sen sijaan.
Ei Mitro ole mikään haaveilija, vaan toiminnan mies, siis Mies, jos nyt verrataan vaikkapa joihinkin kollegoihinsa, esim. pikkutarkkaan höpöttäjään M. Salmiseen, joka on omistautunut enemmän orkidean kasvattamiseen kuin varsinaiseen seurakuntatyöhön.
Kyllä se niin on, että nyt jotain tarttis tehdä!
"I´m just a dreamer...", laulaa Ozzy Osbourne biisissä Dreamer. Jotainhan tuota senkin laulun sanoissa tartti tehdä.
Just ko ajattelin jotta Mitrohan se voisi kytkeä itsensä kettingillä atomivoimalan takapihan pihjalaan. Sitten muistin, ettei se taida käydäkään; siitä ko ei makseta ja kuvaansakaan ei saa lehteen. Tai jos saapi, niin ei ainakaan kiitosten kanssa. Polliisikkii suattaap viijjä parempaan talteen.Silloin ei ainakaan kunnian kukko laula.
"Samalla isä Mitro voisi oikaista emerituskirkkoherra Veikko Purmoselle tehdyn oikeusmurhan, joka maksoi seurakunnalle liki miljoona euroa."
Muistelen, että tuo oikeusmurha todella maksoi seurakunnalle satoja tuhansia euroja, mutta ihmettelen, voidaanko puhua liki miljoonasta eurosta. Mihin tuo luku perustuu? Voisiko joku, vaikkapa tuo pohjakosketus nimimerkki, vähän eritellä, miten tuo lähes miljoonan euron kustannus on syntynyt?
Tuosta oikeusmurhasta puheen ollen: minulla valitettavasti ei ole kovin tarkkaa kuvaa siitä, mitä todella tapahtui. Voisiko pohjakosketus-nimimerkki tai joku muu asioista perillä oleva vähän valaista, mistä siinä oli kysymys. Sitä kautta voisi kustannuksiakin arvioida.
Ei ole ainoa oikeusmurha Ambrosiuksen hiippakunnassa!
"Ei ole ainoa oikeusmurha Ambrosiuksen hiippakunnassa."
Yksikin oikeusmurha on liikaa! Jos ketä kiinnostaa, Purmosta vastaan suunnatusta projektista löytyy faktatietoa työsuhdearkistosta sivustolla www.isaveikko.fi .
Kannattaa panna merkille, että samat henkilöt ovat olleet ja ovat edelleenkin yhteistyökumppaneita monissa muissakin hämärissä projekteissa.
Iiiikkkk.....hihihi.....iiih......iiih-ha-naaa......hihihi....
Saahan hän puhua yksityisesti, ei kuitenkaan saarnastuolissa tällaisia julista. Eikö meistä jokainen välillä lipsauta jotain ei niin ylevää, papitkin ovat ihmisiä kuten me muutkin tallaajat. Juovathan poliisitkin yksityiselämässä ja tekevät joskus myös rikoksia, saavat silti jatkaa ammatissaan. Miksi papin pitäisi olla pyhimys?
Lähtee Mitro, muttei lähde ortodoksisen kirkon varsinainen ongelma.
Turkulaiset boikotoikaa juhlianne syyskuussa. Määritelkää papille sopimaton käytös.
Nyt kaikki tekemään neuvostolle aloite isä Mitron palauttamiseksi heti työhön.
Facebook-ryhmäkin täytyy perustaa.