Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hyvä kirjoitus tosiaan. siellä lhpk-sivulla on hyviä kirjoituksia useampikin.
Toivoa sopii, että lähetyshiippakunta lopultakin lähtee kirkosta, mutta taitaa raha pitää porukan savuisessa kirkossa.
?? Eihän LHPK oikein mitään rahaa evlut kirkolta saa. Ehkä jotain yksittäistä Kankaanpään rukoushuonetta saavat käyttää, mutta kaikki papit ym. maksetaan seurakuntalaisten lahjoituksin.
Ergo, myös luterilaisuus voisi menestyä samaan tapaan kuin metodistit, mormonit ym.
Ainakin ennen osan hiippakuntapappien palkoista maksoi kirkko eli osalla oli yksi jalka kirkossa ja toinen hiippakunnassa. Nythän niitä on erotettu pappisviroistaan, mutta liekö ihan kaikkia.
Kyllä nuo minun nähdäkseni ovat ihan järjestään potkut saaneet, jos ovat vakituisemmin olleet LHPK:n toiminnassa mukana.