Ihastuin keski-ikäiseen mieheen, joka on muuten aivan ihana mutta hänellä on risat hampaat. Hampaita on lohjennut, puuttuu, tummuneita jne. Ikenetkin jo osin vetäytyneet. Ei ole kiva suudella, kun on tuollaiset hampaat. Olen yrittänyt vihjaista, että olisi korkea aika mennä hammaslääkäriin, sillä esteettisen haitan lisäksi huonot hampaat ovat jo terveysriski. Mitä tehdä, yritänkö painostaa, tehoaako se? Uhkaanko suhteen lopulla?
Millä miehen saa hammaslääkäriin
50
2188
Vastaukset
- Vaikeaa_on
Lopetat pussailun ja sanot syyksi suoraan huonot hampaat. Jos mies ottaa siitä nokkiinsa, hän ei ollut sittenkään oikea sinulle.
Ei tarvitse uhkailla välirikolla - toteuta se, jotta et joudu kärsimään myöhemmin kun joudut hoivaamaan miestä vakavan sairauden jäljiltä.- reality.nose
Nyt tehdään kompromissi, eli mies hammaslääkäriin ja ämmä painuu gynekologille laitattamaan sen vittunsa kuntoon kun se haisee niin pahalle.
- vanhanukonvaimo
Saattaa johtua myös rahattomuudesta hampaiden huono hoito. Tai ei sitten vain välitä terveydestään. Tuskin vanha jäärä sinun takiasi miksikään muuttuu, ikävä kyllä.
- värttinänpiikki
Suun huonon kunnon taustalla voi olla myös hammaslääkäripelko.
Jos ylimääräistä rahaa ei löydy paljon, niin sitä on vähän paha mennä painostamaan toista millään..
Kannattaa kumminkin ottaa asia puheeksi. Joko jatkatte suhdetta niin että ette suutele toisianne ennen kuin hän hoitaa hampaansa (jos ikinä) tai sitten lopetat suhteen. Riippuu siitä miten iso asia suuteleminen sinulle on, kyllähän suhdetta voi ilman sitä jatkaa ja hellyyttä näyttää eri tavoin.- Eroosioerootikko
Entistä miestäni en suudellut, kun hänellä oli hampaissa niin isoja reikiä, että tulitikulla kaivoi syönnin jälkeen ruuan tähteet pois. Ja se haisi. Eromme jälkeen ne hampaat poistettiin. Nykyisellä on esteettistä vikaa, kuten itsellänikin, mutta se ei haise, joten hyvin suutelemme.
- kultatimangihammas
päivittäin voi havaita ihmisillä hoitamattomia hampaita, sekä miehillä että naisilla.
Saattaa olla että nainen on muutoin edustava, joka yksityiskohta mietitty, mutta tummuneet hampaat kalusto ns. yks, risti, kaks... ja metrien päähän hirveä döfis. samaa tapaa myös miehillä mutta ei niin karkeassa ristiriidassa muun olemuksen kanssa. Pitkään laiminlyöty suuhygienia tarkoittaa huimaa rahanmenoa jos sitä alkaa hoitamaan. Rahan puute tai hammalääkäripelko on ymmärrettäviä syitä mutta julkinen hammashoito auttaa alkuun ja pelollekin on jotain tehtävissä.- Eroosioerootikko
Julkinen hammashoito on vain ensiapua. Jos ei ole rahaa edes sähkölaskun maksuun, niin siinä vaiheessa ei oteta hammaskuoria. Nykyaikana hyvät hampaat tarkoittavat sitä, että hampaat ovat täydelliset ja täydellisen valkoiset. Julkisen hammashoidon tarjonta ei ole esteettistä, vaan joten kuten toimivaa. Eli tummuneet hampaat, lohjenneet hampaat, puuttuvat hampaat ja vetäytyneet ikenet ovat sen jälkeen yhä edelleen olemassa. Omasta mielestäni siinä vaiheessa julkisella pitäisi suostua kaikkien hampaiden poistoon. Tekohampaatkin ovat kaunistus siihen kauhistukseen verrattuna, mikä kunnallisessa hammashoidossa katsotaan terveeksi normaaliksi suuksi.
Aloittajalle terveiset. Olet nyt katsonut hevosta suuhun, ja lopputulos ei tyydytä. Hyväksy suoraan, että mies ei vastaa omaa sosiaalista asemaasi. Tässä vaiheessa sinua ärsyttävät hampaat. Myöhemmin ärsyttää moni muu asia. Kyse on todellisuudessa erilaisesta sosiaalisesta asemasta. Nykyaikana menestyvän ihmisen merkki on täydellinen valkoinen hammasrivi. Eli vaihda miestä tai kustanna miehellesi h........n kallis hammasremontti.
Suosittelen vaihtamaan miestä. Itse kärsin vastaavasta eroosiosta. Tosin kaikki hampaat ovat suussa, mutta eivät ne kauniit ole. Partnerini asuu syrjäseudulla, jossa toistaiseksi vielä miestä ei mitata suuhun katsomalla, vaan omien käsien tuotoksella ja maaomaisuudella. Kummallakin meistä on pestyt hampaat, mutta kummallakin myös eri syistä kärsinyt hammaskalusto. Jotenkin mukavaa, ettei toinen arvostele hammasongelmien vuoksi, kun itselläänkin on vastaavia ongelmia. Suudella kehtaamme.
Eli hanki sinä mies, jolla on valkoiset täydelliset hampaat. Ei ehkä kestä kirves tai moottorisaha kädessä, mutta hyvin suuvärkki käy ja itsekehu haisee, pääasia on, että on hyvät hampaat.
- sryä-.mgf
Kerrot hänelle ( laitat linkkiä uutisiin netissä) siitä miten huonosti hoidettujen hampaiden kautta pääsee bakteereja yms. elimistöön, jotka johtavat erilaisiin terveysongelmiin, kuten sydänkohtauksiin yms...?
- pelkäävä_itsekin
Ota rehellisesti puheeksi, kehu muita hyviä puolia, vetoa hampaiden terveysriskiin. Voit ehdottaa ajan varaamista, mukaan tulemista yms. Ota huomioon, että tuollaisen suun remonttiin saa jo varmasti uppoamaan useita tuhansia euroja.
- rahisko17
Sama vika rahikaisella, ukolla on hampaat ku paskahuussin rappuset, mutta hamppilekuriin ei mee!!!
- Östyleijä
Kuullostaa ihan perussetiltä suomimiehelle :>. Ehdottaisin, että alat syöttämään karkkia / limpparia sille urakalla. Siitä seuraa yhteen hamppiin juurihoitoa vaativa kivulias tulehdus ja sitä kautta mies joutuu menemään hammaslääkäriin ja muutkin hammashoidolliset asiat alkaa purkautua... kyllä se siitä.
En minäkään hammaslääkäriin viitti lähteä ns. "turhan takia" :> Naisten hömpöytyksiä :> - hjjcjhvhjhv
Ei saa katsoa lahjahevosen suuhun.
- pöpös
Oma ukko tajus mennä lopulta hoidattamaan ne viimiset hampaat mitä jäljellä on..
Kun kerroin, että jatkossa ilman hampaita saat syödä sitte kaiken pillillä.
Miltä kuulostais "Pihvi-Pirtelö"? Tai "Caesar-Salaatti-Smoothie"?
Ja toki kaiken muunkin ruoan joutuu soseuttamaan, kuin vauvoille.
Olin töissä paikassa jossa hampaattomille piti syöttää "pulla-kahvit".. Juu, hetken ihmeteltyäni ymmärsin, että siis pulla/wieneri/tms. mössätään sen kahvin sekaan velliksi.. Halusitko maitoa tai sokeria tähän? :c>
Leipää onkin sitte turha toivoa ilman hampaita. Silloin saa juoda "lese-jauhe-pirtelöt".. - höpsis
Oma ukko tajus mennä lopulta hoidattamaan ne viimiset hampaat mitä jäljellä on..
Kun kerroin, että jatkossa ilman hampaita saat syödä sitte kaiken pillillä.
Miltä kuulostais "Pihvi-Pirtelö"? Tai "Caesar-Salaatti-Smoothie"?
Ja toki kaiken muunkin ruoan joutuu soseuttamaan, kuin vauvoille.
Olin töissä paikassa jossa hampaattomille piti syöttää "pulla-kahvit".. Juu, hetken ihmeteltyäni ymmärsin, että siis pulla/wieneri/tms. mössätään sen kahvin sekaan velliksi.. Halusitko maitoa tai sokeria tähän? :c>
Leipää onkin sitte turha toivoa ilman hampaita. Silloin saa juoda "lese-jauhe-pirtelöt"..- triplas
Oma ukko tajus mennä lopulta hoidattamaan ne viimiset hampaat mitä jäljellä on..
Kun kerroin, että jatkossa ilman hampaita saat syödä sitte kaiken pillillä.
Miltä kuulostais "Pihvi-Pirtelö"? Tai "Caesar-Salaatti-Smoothie"?
Ja toki kaiken muunkin ruoan joutuu soseuttamaan, kuin vauvoille.
Olin töissä paikassa jossa hampaattomille piti syöttää "pulla-kahvit".. Juu, hetken ihmeteltyäni ymmärsin, että siis pulla/wieneri/tms. mössätään sen kahvin sekaan velliksi.. Halusitko maitoa tai sokeria tähän?
Leipää onkin sitte turha toivoa ilman hampaita. Silloin saa juoda "lese-jauhe-pirtelöt. - tekohammasw
triplas kirjoitti:
Oma ukko tajus mennä lopulta hoidattamaan ne viimiset hampaat mitä jäljellä on..
Kun kerroin, että jatkossa ilman hampaita saat syödä sitte kaiken pillillä.
Miltä kuulostais "Pihvi-Pirtelö"? Tai "Caesar-Salaatti-Smoothie"?
Ja toki kaiken muunkin ruoan joutuu soseuttamaan, kuin vauvoille.
Olin töissä paikassa jossa hampaattomille piti syöttää "pulla-kahvit".. Juu, hetken ihmeteltyäni ymmärsin, että siis pulla/wieneri/tms. mössätään sen kahvin sekaan velliksi.. Halusitko maitoa tai sokeria tähän?
Leipää onkin sitte turha toivoa ilman hampaita. Silloin saa juoda "lese-jauhe-pirtelöt.Kuulehan on ne tekarit keksitty jo aika kauan aikaa sitten, ei sitä hampaattoman tartte kärsiä, käy laitattamassa tekarit suuhun, tai jos pätäkkää löytyy, implantit.
- Vievaanvastaanotolle
Osta hälle lahjakortti suu hygienistille jollain verukkeella kuten vaikkapa synttäri lahjukseksi, ja pakota käyttämään se, siitä se lähtee..hammasuhdeneuvonnassa
on nimittäin pitkät jonot. - immemoriam
suuhygieniasta on puhutta jo niin kauan, että on jo ilmeisemmin jokaisen oma asia miten kukin hampaansa hoitaa. Varmaa kaikki jo tietää jonkin muuten työkykyisen ihmisen joka on laitettu hautaan sen vuoksi, että suuhygienia on huonoa ja tulehdus on edesauttanut jotain perussairautta.
Sitä edelleenkin ihmettelen miten oma suuhygienisti sano joskus 10v sitten että esim. diabeeteksen syntyyn ei ole mitää tekemistä suuhygienian kanssa. Kaikkihan sen tietää, jos tulehdusarvot on korkealla, niin mm. sokerit nousee ja sit on bakteerit menee verenkierron kautta sydämeen ja loppu onkin sunnuntain lehdessä muistokirjoituksessa.
Saako esim. päälle 40v ikästä ihmistä muuttamaan omaa ajatteluaan, onkin eriasia ja se että onko sillä enää mitää merkitystä.... - pelonvoittanutjo
kerran vuodessa pitäs käydä hammaslääkärillä, niin silloin ei pääse huonoon kuntoon hampaat
- poliisilääkäri
Kun yhteiskunnalla on pulaa rahasta ,ehdotankin että poliisi ja hammaslääkäri yhdistetään , hammaslääkäreillä valmiina tehokas kuulustelutekniikka .
- Emmiina83
Mun siskoni on suuhygienisti, varaanko hänen kauttaan ajan miehellesi? :-)
- hyviä_neuvoja
Pelkään, että suuhygienisti ei tässä tapauksessa enää auta, kirurgia tarvitaan ja se maksaa ilmeisesti jo paljon.
- melkein_kävin_porteilla
Sanos että kun hammas pääsee tarpeeksi huonoon kuntoon juuret mätänevät ja lopputulos on verenmyrkytys jos ei ajoissa hoida. Itsellä kun oli käydä näin. Ero oli vain ettei kipua juurikaan ollut vasta fisteli (mätäpaise) ilmoitti miten asiat ovat jo.
- Hävettää
Minullakin esteettinen ongelma etuhampaissa, mutta kun ei ole varaa laittaa sitä kuntoon niin minkäs teet. Tosin jos voittaisin lotossa niin teetättäisin kaikki hampaat kullasta. Jos ihminen on ihana niin on älytöntä dissata häntä tuollaisen takia, moni nainen vois ite kattoa peiliin ennen kuin rupee toista hylkimään. Itse en voisi naista hylätä jonkun ulkoisen seikan vuoksi.
- yök---
Miten niin ulkoisen seikan vuoksi? Kyseessä on mitä suurimmin terveys- ja hygieniaongelma. Nuo bakteerit ovat tarttuvia!
- hampaatkuntoon
kyllä sosiaalitoimisto auttaa jos menet ja hoidat hampaasi kuntoon, tekareihin sossu ei osallistu mutt tilapäisiin korjauksiin kyllä, menee vaan hammaslääkäriin ja hampaat kuntoon saat, yksityisellä käynnistä sosku korvaa vaan vähän, terveyskeskusjutun hoitaa kokonaan..elikkä tilaa terveyskeskuksen puolelle hammashoitolaan aika, he antaa laskun ja laita soskuun jos olet tosiaan varaton!
- varaa-aika.sille
Eihän tuossa ole mitään vaikeata, varaat ajan sille sinne hammaslääkäriin ja lähdet itse mukaan, niin se ei kehtaa olla menemättä. Mutta pitäähän purukalusto olla kunnossa. Kuitenkin ei se hammaslääkäri syö sitä elävältä. Eiköhän tuo ole jo suurta lähimmäisen rakkautta kun viet hänet sinne, paljon vähemmän sairauksia ja infektioita. Sinun kannaltasi paljon miellyttävämpää, kun kaikki ok.
- fhffh
Aloittaja voisi sanoa miehelleen, että huonot hampaat ovat suuri terveysriski, josta voi tulla vaikka mitä, jopa ennenaikainen kuolema, mikä pitää paikkansa. Suun tulehdukset menevät verenkierron mukana muualle elimistöön, jopa sydämeen asti.
- teesinäkin
Minä muuten pelkäisin hammaslääkärille menoa koska pelkään poraamisia.
Mutta , sitten mä hokasin.
Aina kun hammaslääkäri ehdottaa poraamista niin pyydän hampaan puudutuksen. Se ei maksa kuin muutama euro mutta kyllä kannattaa ottaa se . Pistäminen ei tunnu ollenkaan niin pahalta kuin poraaminen.
Ja sitten vielä sanon..Otetaan kunnon puudutus ettei tarvitse jännittää.
Näin minä teen aina.
Puudutettua hammasta voi sitten porailla mielein määrin eikä tunnu ollenkaan.
Ota kunnon puudutus vaan.
Minulle on nyt hammaslääkärille todella helppoa mennä.- kylläsepuudutuskin
Meikäläinen on ja pelkopotilas ja pakko sanoa että otan aina puudutuksen,mutta viimekerralla se kolmas puudutus sattu sitten niin,että meinasin lähteä siltä istumalta pois saivat onneksi rauhoitettua,otettiin myöhemmin koko kaluston kuvaus viisuri pitäis poistaa hankalat juuret no 2 aikaa jo mennyt pieleen kohta kehtaa soittaakaan ajanvaraukseen on syöty antibioottikuuri ja viisurissa on väliaikaispaikka ollu yli 1,6vuotta välin särkee välin taas ei.
- Pintapuudutus
Mutta eikös nykyään voi pyytää ikeneen pintapuudutuksen ennen puudutuspiikin antoa? Jos on nimittäin niin herkkä. Rauhoittavaa lääkettä kun vielä ottaa niin eiköhän se onnistu. Toista oli enne vanhaan kun ei vielä puudutusaineita tunnettu .
Synnyttäneet naiset tuskin pelkäävät puudutuspiikkejä hammaslääkärissä ja pientä kipua.
https://www.plusterveys.fi/sivu/hammashoito-puudutuksessa - kylläsepuudutuskin
Niin ne naisten kivut niissä asioissa on varmaan miehille tekemäyön paikka,mutta kyllä se puudutus usein tuntuu häijyltä tosin ilman enemmän olen kylläkin käynyt viimeisen 20v aikana noin 20kertaa hammaslääkärissä
aina kauhu mukana ja vasta sitten kun kipu ylittää pelon.
- ajanhenki
Jos se on rikas, niin naimisiin ja anna mädätä.
- suhdehuoltoa
Käyn Lidlissä, sillä auton korjauskin käy kivutta.
- myrkytysmasennus
Kannattaa pyytää sairaalasta lähete, jotta voi olla tasaveroinen kansalainen.
- päivikkivaan
Ja mitähän merkitystä sillä on, jos vaikka saisitkin tämän mätäsuun menemään hammaslääkärille? Jos ihmisellä ei ole ollu tapana hoitaa hampaitaan niin ongelma ei todellakaan poistu sillä että käy hammaslääkärissä! Unohda koko mies, pääset helpommalla!
- kissanainen36
taitaa olla uhka suhteelle.
- ccr2
minkälainen nainen kelpuuttaa hampaattoman tai mustahampaisen miehen? hyi helevetti. meillä on töissä semmonen, ni se on opetellu koko ikänsä nauramaan sillain ettei hampaat näy, ku nii surkeassa kunnossa! melkoinen näky ku suu auki nauraa mutta saa huulet painettua hampaiden päälle. pelkureita ku ei uskalla hammaslääkäriin tänäpäivänä mennä
- hampaatkuntoon
Jos miehesi samanlainen ku mulla oli, et saa sitä mitenkään hammaslääkäriin, et millään hyvällä etkä pahalla. Mieheni aikonaan meni hammaslääkäriin vaan pakon käskystä ja ainoastaan kun poskihammasta särki ja naama turposi oikein reilusti. Elikkä kerran mun aikaan hän kävi poskihampaan takia läkyrissä, yleensä otti tilkan viinaa jotta sais hampaan kuntoon, henki haisi niin maanperusteellisesti paskalle, ien rajat veresti ja ei voinu ainakaan pussailla...ja kaiken lisäksi ei pessyt hampaita ollenkaan vaik kuin yritti kauniisti houkutella. Selitys siihen miksei pessyt hampaita; alkaa ikenet vuotaa verestä, aluksi pitkästä aikaa kun pesee hampaat voi ikenet verestää, sama ku omenaa syödessä..sehän loppuu kun jatkaa vaan..
Elikkä pahan hajuinen löyhkä, mustat hampaat, ei pese hampaita..oikein oksettavaa oli se seurustelu vaik muuten oliki niin mukava mies! - hampaatkuntoon
ja kaiken lisäksi kun mieheni meni poskihampaan poistattamaan pakon omasta, hammaslääkäri oli antanut hammas suolaa ja oli sanonut että hammaskalusto on tosi huono ja eivät alkaneet edes yrittää hoitaa ennenku suolalla enimmät poistaa ja käskynä hammaskaluston koko poisto..varmaan oli kammottava potilas hampilääkärissä..
- kdjfsoikokoio
Jos alkavassa parisuhteessa ei voi suudella lainkaan, on koko suhde tuhoontuomittu. Eri asia, jos oltaisiin oltu naimisissa 50 vuotta.
Mahtaako mies olla yhtä välinpitämätön muunkin terveytensä suhteen? - Sorryvaan
Jos tuollainen mies, joka ei tajua / viitsi hammaskalustoaan ja suuhygieniaansa hoitaa ilman toisen kehoitusta, tulisi vastaan minua, en edes harkitsisi minkäänlaista suhdetta.
Laiska, välinpitämätön ja ehkä pelkuri. Ottakoon jonkun kassialman, saa vertaisensa.
Tätä asiaa voi verrata muidenkin asioiden hoitoon, mennään siitä mistä aita on matalin.
Nuorena lemppasin erään pojan, joka olisi voinut olla tuleva aviomieheni, hoitamattoman suun takia. Tänään, neljänkymmenen vuoden jälkeen, hän on eronnut, lapseton (=hedelmätön), koko elämänsä työtä vieroksunut luuseri ja alkoholisti. Muuten ihana ja hyvästä perheestä. Rakastin, mutta pakotin järjen voittamaan. Enkä ole katunut.
Keski-ikäistä et saa oppimaan uusia temppuja, sorry. - myöhäistäkatua
Älä ainakaan tosiaan suutele. Mutta jos seurustelu ja yhdessäolo ilman suutelemista on ok, niin siitä vaan.
Suutelusta saat bakteereita itseesi ja kovat vaivat sitten niitä poistaa lääkekuureilla. - noutekari
Jos ei osaa hampaitaan huoltaa.... Yksinkertasimmillaan harjaus parikertaa päivässä, hammaslankaa kerran pari viikossa. Valkosipulilla voi tietty raikastaa....
- valkosipulikauheaa
Juu kyllähän mää pesen hampaat 4kertaa päivässä hamstahnalla mutta kun oon myös perso makealle niin reikiä tulee.Mulle ei valkosipuli mene hyi .
- hampaatvx
mielestäni miehesi ei hampaita kaipaa. ovat vain tiellä kielareissa.
- selvä_peli
Sanot suoraan, että hampaat kuntoon niin piparia alkaa tulemaan, muuten se on goodbye. Piparilla saa ihmeitä aikaan, ei se muuten hammaslääkäriin ikinä mene.
- pelkureita_riittää
Jos siinä vaiheessa, kun ensimmäinen hammas hoitamattomana mätänee ja irtoaa, ei ymmärrä viimeistään mennä lekuriin, niin ei mies mene myöhemminkään. Tainnutus ja salaa kuljetus taitavat olla ne keinosi.
- KannattaaHoitaaRahalla
Suomessa puhutaan vuosittain sadoista potilaista, jotka joutuvat suoraan sairaalaan hampaista levinneiden tulehduksien takia. Käytännössä joudutaan antamaan suoraan antibioottia suoneen. -> Sinällään antibiootti on vain oireiden korjaamista, eikä se vaikuta huonoihin hampaisiin. Hammastulehdus voi tulla takaisin ja puhutaan asiasta, joka voi viedä hengen.
Yksityisellä pelkkä hampaiden tarkastus maksaa enemmän kuin hoito, mutta on hoidon laatu on sitäkin parempaa ja pääset heti sisään. Esimerkiksi kunnallisella hammaslääkärillä ei lähdetä juurihoitamaan (taka)hampaita, jos hampaiden poistamisella säästetään rahaa.
Tosin yksityisellä huonon purukaluston hoitoon saattaa kulua äkkiä tonneja. Yhden hampaan paikkaus on semmoinen n. 80-180 euroa sisältäen puudutuksen (riippuen kuinka monta pintaa hampaasta joudutaan paikkaamaan). Puudutus maksaa tuossa n. 20-30 euroa - siitä ei kannata luistaa, jos ei siedä kipua. - kljhvgc
Etsi uusi mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1785005Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 341743
- 681741