Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Prostituutiosta ammatti muiden rinnalla(?)

Seksityöläisenä, eli prostituoituna toiminen on nykyisessä kulttuurissamme paljon paheksuttu ja väheksytty ammatti. Miksi? Tähän kysymykseen on toki helppo vastata vetoamalla ihmiskauppaan ja paritusbisnekseen, mutta melkeinpä samalla logiikalla tällöin pitäisi kieltää myös rakennustyön tekeminen: kyseisellä alalla tapahtuu paljon laittoman työvoiman käyttöä, jota myös ihmiskaupaksi kutsutaan.

Ihmiskauppaa ei missään nimessä pidä tukea, ja juuri siksi tulisi ohjata resursseja seksityöntekijöiden ammatinharjoittamisen tukemiseen sen kieltämisen sijaan. Jos alkoholin ostaminen yhtäkkiä kiellettäisiin, loppuisiko alkoholin väärinkäyttö? Ei, vaan se kasvaisi räjähdysmäisesti. Samoin kävisi prostituution kanssa.

Suomessa on onneksi jo olemassa Pro-tukipiste niminen järjestö, joka tukee ja auttaa erotiikan alalla työskenteleviä, mutta vastaavaa toimintaa täytyisi olla huomattavasti enemmän. Voisiko Suomessa kulttuurissamme olla sijaa paremmalle kunnioitukselle ihmisoikeuksia kohtaan?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kysehän on puhtaasti naisten vallasta ja seksin "markkina-arvosta" parisuhteissa. Jos ukko voi tosta noin vaan käydä duunista kotimatkalla purkamaan paineensa ilman että kukaan sitä paheksuisi, se nakertaisi naisen valtaa parisuhteessa. Toisin sanoen ei voi enää kiristää pihtaamalla.

Tätä on sitten pakko myydä julkisesti ja usein myös itselle jonkin näköisenä hyväksikäytön vastustamisena.

Myös alan ammattilaisille toiminnan paheksunta on hyvä asia, sillä se pitää kilpailua alhalla joka puolestaan pitää hinnat korkealla. Mistään muusta laillisesta hommasta jossa ei vaadita pitkää koulutusta ja kokemusta, ei saa edes puoltakaan sitä tuntikorvausta mitä naiset saa tästä.

Äänestä
  • Prostituutio on jo ammatti,sitä saa harjoittaa yksityisenä yrittäjänä, eli pitää maksaa verot, lainmukaiset eläkevakuutukset ym. Harva prostu vaan ei maksa eli tekee pimeänä, osa vetää samanaikasesti yhteiskunnan tukia ja itkee kun jää kiinni. Toisaalta prostujen asiakkaat ovat yleensä varattuja miehiä,mies menee prostulle saadakseen haluamaansa seksiä (se voi olla esim.jotain pervoilua jota ei halua vaimonsa ja ystäviensä tietävän että omaa jonkinlaisen mieltymyksen), sitoutumatta muuhun kun maksamaan palvelusta, ei vaaraa että seksikumppani alkaisi juostaperässä vaikka vähän kehuisi prostua jne.. Nämä miehet eivät vaihtaisi koskaan vaimoaas prostuun. Tosiasiassa he eivät edes oikeasti kunnioita maksullista naista kukapa sellaisen vaimoksi haluaa ja suvulleen esitellä. Harva mies hyväksyy puolisoksi edes naista jolla on monia suhteita, usean panon nainenhan on huora otti maksua tai ei. Huoraaminen on aina huoraamista eli ei kovin arvostettu ammatti muiden kuin prostujen mielestä, ei edes kaikkien prostujen.Helppo tulo muoto monelle ja nopeasti tuleva raha. :)

    Äänestä

Antiikin Roomassa huoran ammatti oli samalla tavoin arvostettu ja välttämättömänä pidetty kuin mikä muu ammatti tahansa. Huora saattoi vaalien alla maalauttaa mainoskyltin, jossa luki: "Huora Lucia kannattaa Horatiusta." Varmaan hän sai Horatiukselta tavallista tukevamman korvauksen. Virkaanpyrkivää ei vähääkään mollannut kannattajan ammatti.

Muinaisessa Kreikassa oli samoin. Juhlajuominkien, komposionin, arvostetut huilunsoittajat esiintyivät alasti ja toimittivat myös huoran virkaa. Yhteiskunnan kaikilla tasoilla oli omat huoransa, joiden arvostus oli yhteiskuntaluokan, ei ammatin mukainen.

Muutoksen toi kristinusko. Huoruus ei suinkaan vähentynyt, mutta se menetti arvostuksensa. Huoraa sekä käytettiin että halveksittiin. Huolimatta femakkojen röhinästä koko suunta on menossa takaisin entiseen. Huoran ammatti nähdään yhä hyödyllisempänä että jo hienostuneenakin.

Äänestä
  • Huoraa ei tulla koskaan kunnioittamaan, se on kyllä totuus ja aiheesta.irstas nainen, irstas mies-suhde, normi mies saa seksiä muutenkin ja kunnioittamaltaan naiselta. Sellanen mies joka ei muuten seksiä saa niin se lieneen paras huoran asiakas mut niillä yleensä ei varaa siihenkään. Mua ällöttää ajatus että menee panemaan naista joka just on pannut jonkun muun kanssa, ehkä sen spermat sisällä,kaikki ei käytä kondomia.JA MAKSAA TÄSTÄ!!!!! Sairasta touhua mutta joku pervo voi tästä kiihottuakkin....hyi saatana. Ennen vedän käteeni.

    Äänestä

  • Pasku kirjoitti:

    Huoraa ei tulla koskaan kunnioittamaan, se on kyllä totuus ja aiheesta.irstas nainen, irstas mies-suhde, normi mies saa seksiä muutenkin ja kunnioittamaltaan naiselta. Sellanen mies joka ei muuten seksiä saa niin se lieneen paras huoran asiakas mut niillä yleensä ei varaa siihenkään. Mua ällöttää ajatus että menee panemaan naista joka just on pannut jonkun muun kanssa, ehkä sen spermat sisällä,kaikki ei käytä kondomia.JA MAKSAA TÄSTÄ!!!!! Sairasta touhua mutta joku pervo voi tästä kiihottuakkin....hyi saatana. Ennen vedän käteeni.

    "Hyitana", ei kyse ollut sinun ällötyksistäsi. vaan huoran aseman kohoamisesta entiselleen. Ei sinua mihinkään pakoteta, älä sinäkään yritä pakottaa muita. Elä ja anna muiden elää.

    Äänestä

  • Pasku kirjoitti:

    Huoraa ei tulla koskaan kunnioittamaan, se on kyllä totuus ja aiheesta.irstas nainen, irstas mies-suhde, normi mies saa seksiä muutenkin ja kunnioittamaltaan naiselta. Sellanen mies joka ei muuten seksiä saa niin se lieneen paras huoran asiakas mut niillä yleensä ei varaa siihenkään. Mua ällöttää ajatus että menee panemaan naista joka just on pannut jonkun muun kanssa, ehkä sen spermat sisällä,kaikki ei käytä kondomia.JA MAKSAA TÄSTÄ!!!!! Sairasta touhua mutta joku pervo voi tästä kiihottuakkin....hyi saatana. Ennen vedän käteeni.

    minkälaista seksiä sä saat ilmaseks? saatko panna puhtaaseen kakkoseen, saatko roiskia naamalle, saatko suihinoton loppuunasti, saatko imee klitorista niin että se turpoaa suussa, istuuko kumppanisi naamallasi tunnin, kusetteko toistenne kasvoille???? vai oisko se pari kertaa vuodessa pimeessä peiton alla? jos se riitää sulle niin voi voi sääli!!

    Äänestä

  • Käsittääkseni pelkkä huora-sanan käyttö on melko loukkaava termi... Seksityön ammattilainen tai prostituoitu ovat asiallisempia. Ja miksei siitä voisi tulla hyväksytty ammatti :D ja onhan niitä miesprostituoitujakin ;)

    Äänestä

  • Vapaustaiteilija kirjoitti:

    Käsittääkseni pelkkä huora-sanan käyttö on melko loukkaava termi... Seksityön ammattilainen tai prostituoitu ovat asiallisempia. Ja miksei siitä voisi tulla hyväksytty ammatti :D ja onhan niitä miesprostituoitujakin ;)

    Teeveessä oli ohjelma, jossa muuan sisko esitti valkokankaalla erilaisten vittujen kuvia ja kertoi sen lomassa tapahtuman. Kun hän oli aikaisemmalle yleisölle näyttänyt kuvia, muuan toinen sisko oli esittänyt, että naisen sukupuolielimistä on sopimatonta käyttää nimeä "cunt", joka tyyliarvoltaan vastaa "vittua" ja oli myös kääntäjän käyttämä.

    Esittelijäsisko sanoi, että hän käyttää tahallaan tätä sanaa, koska naisen vitussa ei ole mitään hävettävää.

    Moittivasävyiset sanat ovat usein nousseet yleiskäyttöön, kun niitä tarkoittavat ryhmät ovat ITSE ottaneet ne käyttöön. Niin mustalaiset kuin mormonit ja kveekarit ovat alunperin haukkumasanoja, joita ryhmät nyt itsekin käyttävät, kun heidän itsetuntonsa on noussut.

    Sama on huora-sanalla. Huoran ammatti on niin hieno ja välttämätön, kaunis ja hyvä, ettei ole mitään syytä pyydellä anteeksi. Huora voi olla ylpeä siitä, että hän harjoittaa haureutta. Sanaa käytetään myös haukkumasanana, mutta tällä käytöllään puhujat vain ilmoittavat, että heiltä täysin puuttuu sydämensivistys. He siis ovat moukkia.

    Huora on elegantti, hienostunut nainen. :)

    Äänestä

>>Seksityöläisenä, eli prostituoituna toiminen on nykyisessä kulttuurissamme paljon paheksuttu ja väheksytty ammatti<<

Tällainen kirjoittelu on katkeran naisen suusta. Ammattinsa osaavat seksityöläiset ovat arvostettuja ja heitä kunnioitetaan siinä mitä tahansa oman alansa ammattilaista. Tuo on ammatti jos mikään jossa pitää olla monialaosaaja.
Pitää olla urheilullinen jotta pysyy tiukassa kunnossa. Ihmiselle sopivasta ravinnosta tiedetään enemmän kuin alan terapeutit. Pizzat, karkit, suklaat, hampparit ja muuta törkyä ei itseensä tungeta, ei koskaan. Näille tytöille ei maista myös yleensäkään tupakka eikä viinakset.

Satun tietämään että monen seksityöläisen "pohjakoulutuksena" on ihan yliopistokoulutus. Yleistietoutta löytyy ja kielitaidot ovat kohdallaan.

Suosittelen että muutaman kerran mietitään ennen kuin aletaan laukomaan halveksuntaa toista ammatinharjoittajaa kohtaan. Se ei todellakaan edusta muuta kuin omia ennakkoluuloja.

ps. Sitä veronkiertoa on tutkimuksien mukaan eniten parturi-/kampaaja-, rakennus-, ravintola- ja siivousalalla. Samoin ihmiskaupan uhreja (rekisteröimätön työntekijä) on noilla ko. aloilla.

En ole elämäni aikana nähnyt yhtään seksityöläistä, joka ei toimisi itsenäisesti tai toimisi vastoin tahtoaan. Ovat olleet aina itsestään ylpeitä oman itsensä herroja.
Ja voin vakuuttaa että olen kohdannut näitä tyttöjä enemmän kuin voit kuvitella.
Ja varmasti tämän vuoksi olen edelleen onnellisesti naimissa ollut jo 39 vuotta.

Äänestä

Prostituutio ei ole väärin vaan jos et tei väärin niin se kyllä on laillista.
Maksava asiakas on itse halunnut maksaa. Maksu ei ole pakollinen silloin se ei ole rikos. Maksullinen rahaa haalivan kannattaa miettii mihin ryhtyy?
Miettii kaksikin kertaa tekosiaan ennenkö edes ehdottelee.
Kyllähän niitäkin on jotka haluaa varattulta naiselta pillua.
Niin kun mulle Vaajakoskella on käynyt muutamia kertoja.
Se oli yksi mies henkilö. Se pesi mun pyykit ja tarjosi kahvit.
Sitten halusi vielä pillua. Maksokin vielä siitä että sai minulta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vapaustaiteilija kirjoitti:

Seksityöläisenä, eli prostituoituna toiminen on nykyisessä kulttuurissamme paljon paheksuttu ja väheksytty ammatti. Miksi? Tähän kysymykseen on toki helppo vastata vetoamalla ihmiskauppaan ja paritusbisnekseen, mutta melkeinpä samalla logiikalla tällöin pitäisi kieltää myös rakennustyön tekeminen: kyseisellä alalla tapahtuu paljon laittoman työvoiman käyttöä, jota myös ihmiskaupaksi kutsutaan.

Ihmiskauppaa ei missään nimessä pidä tukea, ja juuri siksi tulisi ohjata resursseja seksityöntekijöiden ammatinharjoittamisen tukemiseen sen kieltämisen sijaan. Jos alkoholin ostaminen yhtäkkiä kiellettäisiin, loppuisiko alkoholin väärinkäyttö? Ei, vaan se kasvaisi räjähdysmäisesti. Samoin kävisi prostituution kanssa.

Suomessa on onneksi jo olemassa Pro-tukipiste niminen järjestö, joka tukee ja auttaa erotiikan alalla työskenteleviä, mutta vastaavaa toimintaa täytyisi olla huomattavasti enemmän. Voisiko Suomessa kulttuurissamme olla sijaa paremmalle kunnioitukselle ihmisoikeuksia kohtaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu