Somaliassa ei ole enää sotaa

Ei ole ollut enää vuosiin joten somalien turvapaikka-anomukset ovat täysin perusteettomia. Syyrialaisten kohdalla voi olla toisin jos ovat asuneet sota-alueilla. Tosin ei sielläkään koko maassa sodita.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Al-Shabaabkin riehuu pääosin Keniassa.

Äänestä

Mutta, Ukrainassa on.
Kaikki mikä heikentää Eurooppaa sisältäpäin on tervetullutta kehitystä
Hitler-inkarnaation johtaman kleptokraattisfasistisen Natsi-Venäjän kannalta...

Äänestä

Sanoppa tämä näille elintasopakolaisten tukijoille. Suurin osa näistä"pakolaisista" nuoria pojan kloppeja. Parhaassa iässä olevia juippeja. Nämä holtittoman maahan muuton sallivat vastuu henkilöt on pantava syytteeseen. Kohta on, tai jo on, islami slummeja siellä sun täällä ruotsin, saksan ja ranskan malliin. Yhteiskunta rauha järkkyy, pommit räjähtelee, naiset raiskataan kadulla (Tapanila). Siinäpä Suomalainenkin tulevaisuuden kuva näiden saata.. selkärangattomien hörhö akojen ja muidenkn senkaltaisten ansiosta.

Äänestä

Juuri aamu tv ohjelmassa somali korosti että me ei lähdetä täältä ikinä mihinkään. Ja 3 pv sitten saapunut somali neito sanoi maahan saapumisen syyksi haluan hyvän elämän .

Äänestä
  • Niiden hyvä elämä on lihottaa itsensä muodottomaksi ja pungertaa mahdollisimman monta uutta somalia jatkamaan loisimista.

    Äänestä

Otetaan yhteyttä kansanedustajiin jotta pakolaisvastaanotossa aletaan käyttää JÄRKEÄ. Somalit ovat jo osansa saaneet Suomen vieraanvaraisuudesta ja nyt on aika auttaa esim. sotaa pakenevia syyrialaisia.

Äänestä
  • Miten olisi jos nyt välillä pidettäisiin huolta omasta kansasta?

    Äänestä

  • viimapuhaltaa kirjoitti:

    Miten olisi jos nyt välillä pidettäisiin huolta omasta kansasta?

    Just näin.

    Äänestä

Ei ne täältä mihinkään enää lähde tai vaikeaa uskoa ainakaan. Nyt näyttää myös siltä, että osa nuoremmista ei laita burkhaa ja viittaa ympärille. Nyt nimittäin näke shortseissa heitä, se jo vähän edistää tänne jäämistä, ettei yritä vedota niihin asuihin ja erilaisuuteensa.

Homma on vaan absurdi juttu, jos he olisivat ylpeinä ja kauniina oman kotimaansa pääkaupungin kaduilla, turistit tulisivat ihastelemaan. Täällä ei voi olla vieraan nurkissa ihasteltu.

Äänestä

Tanskan malliin tuet on puolitettava heti.
Sompanssien elättäminen ja ruokinta on lopetettava kokonaan.
Ruokintakaukalot on siirrettävä Somaliaan.

Äänestä

Vai ei ole Somaliassa sotaa. Missä utopiassa oikein elät?

Äänestä
  • Siellä ei ole sotaa vaan hölmöjen paikallista kahakointia.

    Äänestä

  • No eihän siellä ole enää moneen vuoteen oikeeta sotaa ollut, mutta täällä voi kohta olla ja siitä seuraakin sitten vähän perkeleellinen ryntäys ruotsin puolelle.

    Äänestä

  • Pieni ammuskelu silloin tällöin kuuluu paikalliseen kulttuuriin. Ei se mitään sotaa ole.

    Äänestä

kansa alkaa ihan oikeasti vittuuntumaan

Äänestä

Akoille ei pitäisi antaa edes puheenvuoroa maahanmuutosta päätettäessä.

Äänestä

Somaliassa eletään islamin uskon ja klaanikulttuurin rikastamaa arkipäivää - eikö somaleille itse kehittämänsä rikkaus kelpaakaan?

Äänestä

Somalit takaisin omaa maataan rakentamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gkjhgfds kirjoitti:

Ei ole ollut enää vuosiin joten somalien turvapaikka-anomukset ovat täysin perusteettomia. Syyrialaisten kohdalla voi olla toisin jos ovat asuneet sota-alueilla. Tosin ei sielläkään koko maassa sodita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu