Mikä on se adventismin porkkana jolla se yrittää houkutella muiden kristillisten seurakuntien uskovia hyppäämään omasta lammastarhastaan ja liittymään juuri heihin ?
.
Moni tämän porkkanan syö kun aluksi se on niin turvallinen ja makea suussa mutta kun syö lisää näitä porkkanoita mitä tarjotaan niin huomaakin niiden homeisen puolen ja niiden ravintoarvo alkaa mietityttää, koska niiden alku onkin vieraan pellosta...
Mikä on adventismin porkkana ?
11
108
Vastaukset
- etvarmaankaan
Mikä sinua Kopittelija riivaa kun aloitat joutavia aloituksia, epäilen pahasti että et ole uskovainen ei tosi uskovainen käyttäyty tuolla tapaa, hän yrittää rauhaan kaikkien kanssa mutta sinä yrität härnätä riitaa ja eripuraisuutta joka ei ole juuri kanssasi samaa mieltä. Osaatko hävetä käytöstäsi?
Tunnen erään miehen, "liekö uskovainen ollenkaan", mutta hän kuitenkin sanoi näin:
.
Matt 10:34 Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan. 10:35 Sillä minä olen tullut 'nostamaan pojan riitaan isäänsä vastaan ja tyttären äitiänsä vastaan ja miniän anoppiansa vastaan;10:36 ja ihmisen vihamiehiksi tulevat hänen omat perhekuntalaisensa'.
.
...Ja tästä miehestä sitten toiset sanoivat näin:
Matt. 12:24 Mutta kun fariseukset sen kuulivat, sanoivat he: Tämä ei aja riivaajia ulos kenenkään muun kuin Beelsebulin, riivaajain päämiehen, voimalla.
Mark. 3:22 Ja kirjanoppineet, jotka olivat tulleet Jerusalemista, sanoivat: Hänessä on Beelsebul, ja: Riivaajien päämiehen voimalla hän ajaa ulos riivaajia.
Luuk. 11:15 Mutta muutamat heistä sanoivat: Beelsebulin, riivaajain päämiehen, voimalla hän ajaa ulos riivaajia.- äläkiipeäliianylös
Kopittelija007 kirjoitti:
Tunnen erään miehen, "liekö uskovainen ollenkaan", mutta hän kuitenkin sanoi näin:
.
Matt 10:34 Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan. 10:35 Sillä minä olen tullut 'nostamaan pojan riitaan isäänsä vastaan ja tyttären äitiänsä vastaan ja miniän anoppiansa vastaan;10:36 ja ihmisen vihamiehiksi tulevat hänen omat perhekuntalaisensa'.
.
...Ja tästä miehestä sitten toiset sanoivat näin:
Matt. 12:24 Mutta kun fariseukset sen kuulivat, sanoivat he: Tämä ei aja riivaajia ulos kenenkään muun kuin Beelsebulin, riivaajain päämiehen, voimalla.
Mark. 3:22 Ja kirjanoppineet, jotka olivat tulleet Jerusalemista, sanoivat: Hänessä on Beelsebul, ja: Riivaajien päämiehen voimalla hän ajaa ulos riivaajia.
Luuk. 11:15 Mutta muutamat heistä sanoivat: Beelsebulin, riivaajain päämiehen, voimalla hän ajaa ulos riivaajia.Sinäkö luulet olevasi nyt nyt Jeesuksen vertainen, erehdyt poika parka pahasti.
- totuussattuu
Joo tällä palstalla näitä rauhaan pyrkiviä "eivarmaankaan" mielestä on vissiin paljonkin? Kopittelija on yksi parhaista ja fiksuimmista kirjoittajista täällä. Jatka kopittelija samaan malliin, jos jolleki ei maistu niin paska nakki, totuus sattuu.
- Setä.neuvoo
Adventismin historiallinen porkkana on se, että englanninkielisessä raamatunkäännöksessä KJV:ssä aikoinaan ei tehty eroa helvetin ja tuonelan välillä. Adventistit ovat asiaa tutkineet ja sitten alkoi syntyä raamatunkäännöksiä, joissa tuonela on käännetty paremmin, sekä myös sielu ja henki eroteltu eri asioiksi. Mielestäni se on jo sinällään arvokas asia. Että tietämys on lisääntynyt.
Mutta mikä lahko tai kirkko on täydellinen keskustelunaloittajan mielestä, tai aikooko itse perustaa sellaisen?- eiainakaan
Ei ainakaan semmoinen kirkko tai lahko jolla on pakottava tarve osoittaa sormella ja haukkua muita seurakuntia ja muiden seurakuntien jäseniä. Näkeehän tuon tälläkin palstalla että valtaosa keskusteluista ja jopa keskustelun alkuperäisistä aiheista kohdistuu negatiivisesti muita kohtaan.
- porkkanasta
Ovatko he käyneet porkkanoitten kanssa Joutjärven seurakunnassa? Jos ovat, niin varmaan se on ollut yhteiskristillinen tapahtuma.
- mitentaas
Vieraitten porkkanaa se kopitelija jakaa, jota itse yrittää syödä ja syödä niin Santalan, kun muiden porkanoita.
Muistankos minä oikein, että Kopittelijaa on oikein kielletty tulemaan johonkin kokoukseen, eikä suinkaan maarittelemaan sisään?Juu... Nastolan Ilmestyskirjaseminaariin Onni Rytkönen antoi minulle hienotunteisen porttikiellon kun en kuulemma ole vielä tarpeeksi valveutunut raamatuissa ! :D
Tuohon aikaan kävin myös joka Lauantai Lahden Adventtikirkossa sapattikoulussa !Kopittelija007 kirjoitti:
Juu... Nastolan Ilmestyskirjaseminaariin Onni Rytkönen antoi minulle hienotunteisen porttikiellon kun en kuulemma ole vielä tarpeeksi valveutunut raamatuissa ! :D
Tuohon aikaan kävin myös joka Lauantai Lahden Adventtikirkossa sapattikoulussa !Minulle kun toi Ylienkeli Mikael = Jeesus juttu ei oikein mennyt läpi ja onneksi ei mene vieläkään...
(Ps. ajankohta oli 90-luvun alkupuolta silloin )
.
Vrt. blogikirjoitukseni http://otakoppi.webnode.fi/news/jeesus-ei-voi-olla-sama-kuin-ylienkeli-mikael/- Miten.tahtovat
Kopittelija007 kirjoitti:
Juu... Nastolan Ilmestyskirjaseminaariin Onni Rytkönen antoi minulle hienotunteisen porttikiellon kun en kuulemma ole vielä tarpeeksi valveutunut raamatuissa ! :D
Tuohon aikaan kävin myös joka Lauantai Lahden Adventtikirkossa sapattikoulussa !Sittemmin tuo samainen Onni Rytkönen erehtyi ilmeisesti silmälasien uupuessa panemaan muita naisia kuin omaa vaimoaan. Esimiehet ja pastorit kun eivät tunne Raamattua ja tulkitsevat sitä miten kulloinkin mieli tekee. Eli kun tekee mieli vierasta pillua, niin tulkitaan Raamattua siten, että se on ihan jumalten tahto, kun jyystää muitakin naisia kuin omaa eukkoaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355416Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1233251Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423053Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722929Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv922748Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest152435Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032297- 1691818
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91420
