tällähetkellä meillä olisi hallituskriisi meneillään jollei Soini olisi uhrautunut isänmaan edessä ,puolue tietenkin tästä kärsii mutta isot teot yhteiskuntarauhan eteen oli vastuullinen teko josta voimme olla ylpeitä .
Vastaukset 14
- nyt_naurattaa
Ja niinpä sitä "uhrauduttiin" istumaan Audin takapenkillä ja nostamaan ministerin palkkaa.
- JombenrakasHVpiällikk
pepep kirjoitti:
Repesin.
Ratkeaminen tapahtui täälläkin. Ho hoo, ho hoo!
- olkaammeihmisiksi
Aijaa? Kyllä sinne olisi SDP ihan hyvin mahtunut. Tai Rkp ja Vihreät. Tai jopa Rkp ja KD.
Mutta valitessaan PS keksusta ja kokoomus tiersivät saavansa kaiken haluamansa läpi. PS on maan historian suurin tukipuolue. Jopa takiaispuolueet saavat yleensä paljon enemmän omaa hallitusohjelmaan.
No PS uhrautui jotta saadaan porvarihallituksen porvaripolitiikkaa.
SAK on paljon merkittävämpi tekijä maamme suunnan kannalta kuin PS.- ValkoinenRintama2015
Epäilemättä Perussuomalaiset on jo tehnyt poliittista historiaa Suomessa: Perussuomalaiset murskasi Suomen vasemmiston. Vuonna 1918 kesken jäänyt työ vietiin vihdoin päätökseen. Perussuomalaiset sai kaikki vasemmistoa aikaisemmin äänestäneet isänmaalliset kansalaiset riveihinsä. Jäljelle vasemmistoon jäi vain läpeensä korruptoitunutta, kehityksen jarruna toimivaa AY-väkeä sekä punavihreät rappiotyypit ja prekariaattiroskaväki, jota puhdas suomalaisuus ei kaipaa eikä tarvitse.
Kyllä, maassa on kova oikeistohallitus, suoraselkäinen porvarillinen hallitus, työtä tekevien ja tienaavien ihmisten hallitus, jonka kovia lääkkeitä nyt tarvitsemme elettyämme vihervasemmiston vuoksi vuosia ellei vuosikymmeniä yli varojemme. On vain oikein, että säästöt ja leikkaukset kohdistuvat juuri siihen yhteiskuntamme loisivaan heikompaan ja huonompaan ainekseen, joka liian kauan on alati kasvavine vaatimuksineen ollut kiviriippana koko kansakunnan kaulassa.
Kansankokonaisuus poistaa itsestään syöpäkasvaimet, ja koko yhteiskuntaruumis tervehtyy. Tämä on kuitenkin vasta alkua, esivalmistelua paljon kokonaisvaltaisemmalle muutokselle: arvokonservatiiviselle vallankumoukselle. Se suuri askel on mahdollinen sitten, kun Perussuomalaiset yksinään päättää asioista. - Krataa
Persut ovat vasemmistolainen puolue. Siten se ei ole lyönyt vasemmistoa, vaan kasvattanut sitä.
- ihailtavaa-toimintaa
Jokainen perussuomalainen kansanedustaja uhrautui saamaan kansanedustajapalkat ja bonukset. Osa uhrautui jopa niin paljon että joutui saamaan ministeripalkat, lisäbonukset, ja jopa sen ministeriaudinkin.
Minusta tuo on niin isänmaallista toimintaa että häkellykseltäni en voi muuta kuin ihailla. Etenkin kun ottaa huomioon vaalilupaukset, joista jytkytettiin ainakin 95% pois ihan kai vain gangsta-vittuiluna äänestäjilleen. Tuo jos mikä vaatii pokkaa ja alfamiestä! Normaalijätkä ei kehtaisi, siksi jääkin normaalijätkäksi. - hanuristaedelleen
Repesin minäkin aloituksesta!! Bruahahahaaaa.....!
- Oenoen
Tai sitten ei olisi, mistäs sitä tietää vaikka muutkaan hallituspuolueet eivät olisi sitä tukipakettia lähteneet tukemaan jos siitä olisi tehty hallituskysymys... Sinälläänhän soini on saman tason valtiohenkilö kuin jutta urpilainen. Eikä tämä ollut kehu.
- Totuudenpuhuja
Lupasi vastustaa, vastustiko, pitikö lupauksistaan kiinni.
https://www.youtube.com/watch?v=5-u_J9qAflE
- Zorbas_Soini
Tuo isänmaa taitaa olla Kreikka. Fetamitali viininlehtikääryleillä lienee jo tulossa.
- 36363636
Repesin minäkin aloituksesta!! Bruahahahaaaa.....!
Aamun paras, isä-persu pettää aina. - Krataa
Takinkääntäjä Timokkio? Valtiomies? Tuskin vain. Esimerkiksi Jyrki Virolainen kirjoittaa blogissaan siitä, minkälaista tyrmistystä Soini on herättänyt ympäri Eurooppaa.
Soini oli ehtinyt ennen blogin kirjoittamista (8.6.) vouhottamaan, että "Kreikka ei kuulu euroon." Erityisen mielenkiintoinen lausunto kun ottaa huomioon, että Timokkio vain joitain viikkoja myöhemmin kehotti puoluetovereitaan hyväksymään uuden Kreikka-paketin.
Soinin valinta ulkoministeriksi oli viimeisen päälle omituinen. Hän olisi (lukion pitkän matikan pohjalta) sopinut paremmin valtiovarainministeriksi kuin (lukion lyhyen matikan) Stubb. Varsinkin kun demarien jäljiltä valtion raha-asiat ovat retuperällään. Stubb olisi taas ollut sopivampi ulkoministeriksi kiitos liihottelunsa Brysselissä aiemmin (Plus lisäetuna hän olisi edes jonkin aikaa poissa Suomesta). Soini taas ulkoministerinä on huonoa PR:ää Suomelle alun perinkin. Useimmat poliitikot Euroopassa tietävät persujen maineen. Nyt Soini vielä otti ja söi aiemmat sanansa ja tukiessaan Kreikka-pakettia menetti lopunkin uskottavuutensa.
Valtiovierailulla Ruotsiin pian nimittämisen jälkeen Soinin paikallinen demarikollega Margot Wallström ei vaivautunut edes tulemaan Soinin kanssa samaan tiedotustilaisuuteen. Ei mikään erityisen kunnianarvoisa valtiomies, kun edes luuseridemari ei vaivaudu.
Hänen ideansa oli myös Lindströmin nimittäminen työ- ja oikeusministeriksi. Virolainen ihmettelee tuota salkunyhdistämistä. Lindström hoitelee oikeusministerin hommia ilman minkäänlaista oikeustieteen tai muutakaan yliopistokoulutusta toisen kauden kansanedustajana. Tämän päätöksen "onnistuneisuus" on näkyvillä. Lindström mm julistaa tukevansa demaripölvästien nollatuntisopimusten kieltoa ja Virolaisen mukaan hölmöilee sitä sun tätä työpolitiikassa hallitusohjelmasta piittaamatta. Oikeuspuolella Lindström on sanonut aikovansa tutkia vastaavatko tuomiot "yleistä oikeustajua". Tuo populismi ärsytti jo ainakin yhtä oikeusoppinutta.
Virolainen yleensäkin arvostelee "kolmen S:n" matkustelua kaikkien kriisien keskellä, kun nämä eivät keskity ratkaisemaan "maisemakonttoreissaan" ongelmia kotimaassa.
http://jyrkivirolainen.blogspot.fi/2015/06/950-soini-herattaa-kauhua-euroopassa.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427