Tanskan suurin sanomalehti Jyllands-Posten on huolissaan, että Ruotsi uhkaa hajota hallitsemattoman maahanmuuton aiheuttamaan paineeseen; "Ilmeisesti niin monta maahanmuuttajaa päästetään sisään kuin mahdollista, vaikka vastustus tätä politiikkaa kohtaan on kasvussa. ... Vuosikymmeniä harjoitettu sosiaalidemokratia ja kulttuuriliberalismi ovat luoneet moraalisen impeeriumin, joka on vaarassa romahtaa. Uudet äänet kyseenalaistavat status quon, jopa valtamediassa. Uutta on se, että 'keskitie' on menettänyt voimansa ja maasta on tullut jakautunut. Turvallisuus perustuu Ruotsissa pitkälti poliittisten ratkaisujen löytämiseen mahdollisiin ongelmiin. Muutoin ne ratkaistaan epäpoliittisesti, väkivallalla ja verellä. Jos vallanpitäjät eivät voi enää puolustaa legitimiteettiään, yhteiskunta on vaarassa ajautua väkivaltaan. Näin tapahtui Syyriassa, mutta se voi tapahtua myös Ruotsissa."
http://www.eurotopics.net/en/home/presseschau/archiv/article/ARTICLE168247-Refugee-issue-threatens-Sweden-s-cohesion
http://jyllands-posten.dk/debat/leder/ECE7942276/Gode-og-onde/
http://www.eurotopics.net/en/home/presseschau/archiv/article/ARTICLE168247-Refugee-issue-threatens-Sweden-s-cohesion
http://jyllands-posten.dk/debat/leder/ECE7942276/Gode-og-onde/
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä Ruotsi edellä, sitä Suomi perässä.
Tosin, tulin juuri Tukholmasta. Jollain kumman konstilla he ovat siivonneet T-sentralin, eikä siellä juuri mustia miehiä näkynyt, kuten aikaisemmin. Maksavatko sitten rahaa, jos ei tule Tukholman keskustaan, vai menettääkö jonkin etuuden, jos sieltä tavataan ?
Ghettoutuminen on tapahtunut. Mamujen valtakunnat ovat poissa keskustasta. Siellä on kultamunahautomot, joista riittää myöhemmin väkeä myös keskustaan, kun aika on kypsä.
Ruotsissa on käynnissä järjestäytyneen yhteiskunnan murtumisprosessi – jihadiin kytköksissä olevan rikollisuuden esiinmarssi, etnisen väkivallan lisääntyminen ja lopulta yhteiskunnan hajoaminen.
Nämä ovat muuten ne kolme askelta joita vasemmistoanarkistien haluama yhteiskunnallinen kehitys pitää historiallisesti joka kerran sisällään.
Ainoa mikä tuosta puuttuu on se, että anarkialla on taipumus muuttua varsin nopeaksi feodalismiksi - sellaiseksi mitä vahvimmat hallitsevat ja jossa heikommat palvelevat vahvempia orjina.
Se ei kuitenkaan ollut ilmeisesti pohjoismaisen hyvinvointiyhteiskunnan alkuperäinen tarkoitus?
"sellaiseksi mitä vahvimmat hallitsevat ja jossa heikommat palvelevat vahvempia orjina."
Hihihh...
Terveisin suomenruotsalainen eliitti.
Ruotsissa on Ghettoja ja alueita jonne muilla( kanta Ruotsalaisilla) ei todellakaan ole asiaa.
Ja suomenruotsalaiset joille suomalainen kulttuuri ja suomen kieli ovat uhka, haluavat oman asuinalueenssa Helsinkiin johon maan kantaväestöllä ei ole asiaa.
http://yle.fi/uutiset/ruotsinkielisille_oma_kortteli_helsingin_jatkasaareen/5551113
Maahanmuuttajia sinne tulee tuhansia saavat hurrit opetella somaliaa ja se on näille isänmaan pettureille aivan oikein
Olet väärässä kysy vaikka Marja Pettessonilta se kävi siellä ja oli useita tunteja eikä mitään tapahtunut. Tosin se on sellainen ylisatakiloinen talipallo että saattoivat luulla jonkun paikallisen musun muijaksi.
Tässä suomennos koko artikkelista: http://rahmispossu.net/2015/08/19/hyva-ja-paha/
Tietenkin se hajoaa eihän tuo ole kun ajan kysymys, ja samassa jamassa Suomi on 20 vuodessa. En ymmärrä miksi tuo tulee sinulle uutisena tai tanskalaisille? Ottakaa rennosti ja juokaa kahvia kun mitään ette asialle voi.