Ulkomaalaisten parkkikiekot eivät kelvanneet!

JärkiHOI

Virolainen ystäväni muutti Suomeen ja meni katsastuskonttorille katsastamaan ja rekisteröimään autonsa Suomeen. Seuraavana päivänä hän sai sakot, koska käytti virolaista vihreää parkkikiekkoa. Pienituloisena hän yritti saada sakkoja poistetuksi sillä verukkeella, että hänelle ei kukaan kertonut, että nyt pitääkin ostaa uusi kiekko ja käyttää sitä. Sakkoja ei peruttu, vedottiin lakiin.
Samaan aikaan toimistoon tuli ruotsalainen, joka oli muuttanut Suomeen ja myöskin rekisteröinyt autonsa Suomeen. Hänkin oli saanut sakot käytettyään ruotsalaista (muistaakseni punaista) parkkikiekkoa.

EIkö olisi hyvää hallintokulttuuri ja oikeaa palveluasennetta ulkomaalaisia, puolikielisiä uusi asukkaita kohtaan, että autoa Suomeen rekisteröitäessa annettaisiin sininen sääntöjen mukainen parkkikiekko! Sehän olisi mukava "tervetuloa Suomeen autoilijaksi" - toivotus...ja ei maksa paljon...voisiko sen kiekon hinnan lisätä rekisteröintimaksuun...!

5

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohohooohahahaaa

      Kenellä pallinaamalle on ryssäläinen ystävä, hohohoooo, hyvä vaan että otetaan rosvolta heti luulot pois.

      • Ei kelpaa edes itse tehty vaan pitää ostaa oikein virallinen


    • ErilaisetOn

      Erilaiset on ja suomessa se on tarkkaan määritelty.
      Viroversiossa erilliset viisarit, jotka laitetaan siellä tuloajan eikä sitä seuraavan puoli tai tasatunnin mukaan.

    • Kiakkoolapaan
    • parkimine

      Maassa maan tavalla. Kyllä ulkomaille lähtiessä on selvitettävä paikalliset liikennesäännöt. Aivan yhtä hanakasti suomalainen saa ulkomailla sakot, jos ei noudata sääntöjä.

      Virossahan laitetaan parkkikiekkoon tuloaika, eikä seuraavaa tasapuolituntista. Lisäksi siellä ei tarvitse välttämättä kiekkoakaan, vaan riittää että tuloaika on kirjoitettu käsin jollekin lapulle.

      Parkkikiekoilla on em. menetelmillä mahdollista pysäköidä 15 minuuttia ilmaiseksi maksullisilla parkkipaikoillakin. Tämä olisi kätevä Suomessakin, koska lyhyellä visiitillä ei tarvitsisi lähteä etsimään lippuautomaattia, jossa menee huonolla tuurilla jo jokunen minuutti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe