Kolme toimipistettä kiinni ja yt:t päälle.
Tätä nöyryytystä on kiva katsoa ja lisää toivomme.
Vaihtoautoliikkeet kaatavat isoja liikkeitä, kun suomipojalla ei ole varaa ostaa uutta peliä.
Lasipalatseja rakentaneita liikkeitä tulee katoamaan vielä monta (toiminnan tehostaminen)
Tätä nöyryytystä on kiva katsoa ja lisää toivomme.
Vaihtoautoliikkeet kaatavat isoja liikkeitä, kun suomipojalla ei ole varaa ostaa uutta peliä.
Lasipalatseja rakentaneita liikkeitä tulee katoamaan vielä monta (toiminnan tehostaminen)
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mitkä kolme liikettä on suljettu?
Savon liikkeet myydään ja vantaa lopetetaan.
Niin?
Eli lasipalatsit ei katoa minnekään, toimintaa vaan jatkaa toinen yrittäjä.
Pörhö ja Laakkonen erämökillä saunan jälkeen tuumailivat vaan vähän uudelleen jakaa markkinoita keskenään... mitä sitä miljonäärit keskenään markkinoilla kilpailemaan, kun sovussa vähän markkina-alueita jakaen saa paremman hinnan ilman turhaa keskenään kilpailua.
Näinhän siinä kävi, peruskateellinen pienipalkkainen duunari päästi tahattoman naurunpyrskähdyksen väärässä paikassa, niinkuin köyhät nyt yleensäkin tuppaa tekemään.
Mistäs ne käytetyt autot tulee jos uusia ei osteta?
Aloittajan mielestähän tehtaat tekevät "jo valmiiksi käytettyjä" autoja, joita ei sitten jobbarit voi myydä kuin ulkosalla olevista kanahäkeistään. Ompa sitten hauskaa katsella, kun aloittaja tekee autokauppaa -30 asteen pakkasessa jobbarin kanssa hytisten kuin horkassa........
Käytettyjen autojen tuonti pitää vapauttaa eikä tekohengittää "kärsiviä" autopalatsien omistajia.
Saksasta. Vain hullu ostaa Suomesta uuden.
Ei ihmekkään. Laakkosen autohuollon hinnat ovat täysin kohtuuttomia. On pakko viedä auto halvempaan yritykseen huoltoon. Lisäksi Laakkosen asiakaspalvelu, on alapuolella arvostelun.
Nooh... se vaan Hyundain omistajan pitää aina varautua huoltamaan autoaan a) usein ja b) kalliisti, ihan joka korjaamolla... toki merkkiliikkeen huoltohinnat ovat järjettömiä/h aivan kuin käytettyjen autojensakin hinnat ovat jostain GreyHenin (höpöhöpö) listoilta suoraan kopsaistuja pyyntihintoja, joilla ei kaupallisten/toimivien markkinahintojen kanssa ole mitään tekemistä. Sekin on hyvä, riittääpä meille pienliikkeille asiakkaita jonoksi asti!
Tyypillistä paskahousuduunarin kateutta, ja vielä ihan väärästä syystä. Luuletko että yrkki joutuu puille paljaille? Ehei, sehän potki just teitä paskahousuduunareita pihalle, ettei tarvitse omistaan tinkiä.
Iloitkaa paskahousut rauhassa kun talouselämää kiristetään, yrittäjät iloitsee kun kohta teiltä kurahaaroilta leikataan palkkoja ja poistetaan lomia.
Se oikea kärsiä on juurikin se peruspertti, joka ei kykene itse yrittämään, vaan käy 8-17 duunissa ja odottaa kuukauden lopussa tilinauhaa.
Juuri noin, kärsijöitä on suurimmatksi osaksi ihan ne perustyöläiset joilta loppuu työt ja huonolla tuurilla lähtee sitten perheen asunnot ym. myyntiin.
Aika omituista että joku saa tuosta vahingoniloa ja toivoo vielä lisää vastaavia.
Jeps; melko käsittämättömistä asioista nämä kokonaisuuksista mistään mitään ymmärtämättömät pavi... henkilöt kiksinsä saavat.
Luulisi ennemminkin, että olisivat hädissään Suomen talouden tilasta ja mihin se johtaa pahimmillaan, koska se totta tosiaan kirpaisee eniten juurikin 8-16 tunnit ja 5/7 päivät sekä max.200päivää/vuosi kerran tai kaksi palkan (kuin Manulle illallinen) poimivaa väestöä.
Asiansa osaavat ja aina ajan hermolla (parhaat jopa ennakoiden tulevaa) taiteilevat yrittäjät pärjää aina (niin tässäkin tapauksessa) ja palkansaaja se on joka ensimmäisenä kärsii (niin tässäkin tapauksessa).
Itku pätkästäkin ilosta, se tulee aloittajallekin. Kun ei vaan narun jatkoksi asti venähtäisi sekin itku...
kummasti loppui naurunremakka, liekkö meni kaaliin, et kuka se eniten kärsii....
Kyse on siitä, että autojen ja huoltojen hinnat sekä käyttökulut ovat karanneet käsistä.
Uuden veromuutoksen jälkeen uuden auton saa 250 euroa halvemmalla. Wau!
Autojen hinnat pitää saada muun euroopan tasolle.
Tavallisella suomalaisella menee pikku-Fiatin maksamiseen 5-7v.
Jos autoon ja autoiluun olisi varaa niin se lisäisi työllisyyttä.
Joten voi kysyä, että milloin sitä rupeaa miljonäärit tinkimään omistaan.
Te varmaan säälitte Prismaa ja ja Citymarketia ettekä mene Lidliin.
Sopeuttaminen/toiminnan tehostaminen johtuu yleensä riittämättömästä markkinakysynnästä kapasiteettiin nähden. Jos kaikille ei ole riittävästi töitä niin miksi omistajan pitäisi omalla kustannuksellaan "elättää" ylimääräisiä työntekijöitä?
Verotiedoilla on helppo jeesustella, mutta ei ne miljoonatulotkaan kovin monen kymmenen ihmisen palkkoihin riitä.
Niinpä, jospa lähdettäisiin me perusduunarit pois tästä täysin pilalle mädäntyneestä maasta niin saa porhot, laakoset ja waalruusit ihan keskenään ostella toisiltaan autoja ja taloja täällä.
Täällä kun on ensinnäkin ilmasto jo vittumainen ja sitten vielä ihmisetkin on vittumaisia niin mitä täällä itseään kiduttaa ja pilaa ainoan elämänsä laadun kuuntelemalla tuollaisten kyrpien solvauksia, lähdetään parempiin maihin ja jääköön mieleltään sairaat solvailijat tänne keskenään tappelemaan...
Mistähän se mahtaisi johtua se riittämätön markkinakysyntä, olisikohan riistäjäyrittäjä ampunut itseään jalkaan potkimalla pois ja lomauttelemalla huvikseen työntekijöitä => tuhonnut heidän ostovoimansa. Ei kai sitä markkinakysyntää ole jos kellään ei ole rahaa!!
Ei kukaan huvikseen potki firmalle tuottavia työntekijöitä pois.
Niinhän sitä juhlapuheissa sanotaan, käytännön teot on kuitenkin sitä mitä vitunpaviaanit sanoi.
Jobbarin halpaa riemua.
Pörhö ennakoi ja kaappasi kian hoteisiinsa.Ei mene kuluja kun tappelut asiakkaiden kanssa pois?
VW autoilla toisin.
Juurihan mediassa on hehkutettu kuinka kauppa piristyi tämän romutuspalkkion myötä. Mikäs nyt?
mediahan ei ole mikään erityisen luotettava lähde, on eri medioissa ennenkin julkaistu täydeksi toiveuneksi paljastuneita unelmia, mainostajien laatimia juttuja ilman mitään kritiikkiä.
Eihän mikään liike laske väliaikaisen kampanjan varaan tulevaisuuden liiketoimintoja. Kajaanin ja Iisalmen toimipisteet ei varmaankaan ole Laakkoselle mitään kultakaivoksia, tuskin pörhöllekkään.
Jos kuitenkin kauppa käy niin olis varmaan kannattanut ottaa löysä raha pois kuleksimasta ja lopettaa myymälät vasta sitten.
Toisaalta romutuskampanja saattaa hetkellisesti parantaa myytävien toimipisteiden myyntiä/tilauskantaa -> ostokohde saadaan näyttämään ostajan silmissä houkuttelevammalta.
Varmaan jos ostaja löytyy kyseisille halleille, niin kannatti heti kätellä kauppa lukkoon. Ei mahda yksi kiuruveden papan passattikauppa paljoa tuntua laakkosen taseessa(väheksymättä kenenkään tekemiä romutuskampanja-kauppoja)
Kovat on ajat ja aina vaan kovenee. Viron valtio ostaa Suomen 2020, joten älkää enää turhaan uusiko passianne ne kun menettävät voimassaolonsa 2020.
Lopetetut Laakkosen liikkeet 2014-2015
Syksyllä 2014: Tampere Lielahti huoltokeskus, Jämsä ja Turku
Keväällä 2015: Kitee
Nyt: Vantaa, Kajaani ja Iisalmi