Perussuomalaiset, teille käy nyt kuin entiselle miehelle joka kovasta uhostaan ja pullistelustaan huolimatta sai kunnolla turpaansa, hän nimittäin kirjoitti nakkikioskin jonossa suullaan shekin jota kroppa ei pystynyt lunastamaan.
Perussuomalaiset, rikotut lupaukset näkyvät kohta
ViikkarinUkko
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näin käy, mutta hyvä että perussuomalaiset ottivat vastuuta menemällä hallitukseen. Hyvä on äänestäjien nähdä, pystyvätkö vastaamaan huutoonsa. Toistaiseksi ei hyvältä näytä, mutta vielä on kesää jäljellä, siis vaalikautta.
Niin käy kun on hyvä.
Perussuomalaisten ensimmäinen hallituskausi. Pitää ymmärtää että ovat kokemattomia näin aluksi, mutta meno paranee tästä. Siis ainakin hartaasti toivon niin.
Kokenut Kokoomus vie, perussuomalaiset vikisee? Yksi mahdollinen selitys.
Toivoa voi aina, mutta persut ovat ehtineet sössiä muutamassa kuukaudessa kaikki tavoitteensa tuhannen päreiksi. Jäljellä on vain tuttu uhriutuminen ja yritys siirtää vastuuta muille.
Persujen uho ennen vaaleja oli kova ja kovasti vannottiin, etteivät persut myy periaatteitaan. Toisin kävi. Kaikki mitä voitiin kaupata, myytiin pois muutamasta paikasta ministeriaudeihin. Ministereiksi valittiin persujen hölmöläisketju, jota seuratessa ainoa tunne inhon lisäksi on myötähäpeä. Kuinka te persut kehtaatte - ja kyllähän te kehtaatte.
Kokemattomuus politiikassa ei taida olla mikään hyve. Vähän sama asia, jos mielenterveyshoitaja tekisi sydänleikkauksen ja epäonnistunutta tulosta vähätellään sillä, että se on niin kokematon vaan, kyllä se siitä oppii, kun muutaman potilaan kanssa harjoittelee.
Toivoa aina sopii.
Persuista tuli, Soinin lanseeraama, takiaispuolue alta aikayksikön. Soinille kelpaa kaikki hallituskumppanien ehdotukset, kunhan vain saa istua Audissa.
Kuinka Soini kehtaa ja kyllähän se kehtaakin.
Perussuomalaiset on kuitenkin Suomen toiseksi suurin puolue. Viime vaalikaudella kävivät pienten hallituspuolueiden kimppuun, että nämä vievät hallitusta miten haluavat. Jotain ristiriitaa tässä nyt on. Nyt kun ei huutelulla enää pärjää, onko pelkkää osaamattomuutta vai mitä.
Vain poliittisesti täysin hullut uskovat soinistien puheista enää sanaakaan. Persut jäävät Suomen historiaan kaikkien aikojen härskeimpänä vaalipetospuolueena.
Nyt meni kyllä överiksi. Joku perussuomalainen väitti yhdessä ketjussa, että mitäs me voidaan kun kokoomus ei noudata hallitusohjelmaa. Nyt alkaa selitykset olla sitä tasoa, että ei voi enää olla nauramatta.
Tuliko persuista nyt se Soinin mainostama kokoomuksen viherosasto?