Olen entistä vakuuttuneempi tämän pakolaiskeskustelun myötä, että nyt lappajärvi tulee hajoamaan. Osa tulee menemään kauhavaan ja osa vimpelin suuntaan. Jos kunta kärsii väestötappiosta, teollisuuden puutteesta ja näivettynyt tähän pisteeseen niin on aika tehdä kuntaliitos! Johtajat hokevat itsenäisestä kunnasta vain omien työpaikkojensa takia! Ovat valmiita ottamaan tänne ongelmia pakolaisten muodossa kuntalaisten vastustaessa. Turvatakseen omat työpaikat. Sen jälkeen tänne ei enää taloaan rakenna kukaan. Nyt vain neuvottelemaan kuntaliitoksesta!
lappajärvestä osa kauhavaan
järkikäteen
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kuihtuva kylähän tämä on. Puheet pakolaiskeskuksesta pieneen kuntaan ajaa loputkin mhdolliset rakentajat naapurikuntiin pakoon moista. Talojen arvo romahtaa. Ne jotka pystyvät tulevat muuttamaan pois. Nyt iskettiin jälleen kerran kädet siihen itteensä moisilla puheilla.
Kamala on tulevaisuus lappajärvellä. 100 vuotiaita kanta asukkaita ja loput muslimeita. Ei käy kateeksi.
Lappajärvi säilyttää itsenäisyytensä eikä liity mihinkään. Konsteja on monia, pakolaisten ottaminen on vain yksi keino itsenäisenä pysymiseen.
Tuolla kosntilla itsenäisyys loppuu heti, kun valtio lopettaa mamujen tuet, eli kolmen vuoden päästä. Ei lappaajärveläisillä ole varaa maksaa niin monen joutilaan tukia.
Haluan, että pakolaisia otettaisiin Lappajärvelle. Se on minun mielipiteeni ja minulla on oikeus mielipiteisiini.
Jakakaa Lappajärvi kahtia, toinen puoli Kauhavaan ja toinen puoli Vimpeli/Alajärveen. Ottakaa paljon kansainvaellusihmisiä Karvala-Tarvola-Kirkonkylä akselille eli Kauhavan puolelle. Pitäkää Lamminkylä-Itäkylä akseli perinteisenä alueena, jotta Vimpeli paremmin hyväksyy tämän itäpuolen omakseen. Myöskään Evijärvi ei tulisi kärsimään tästä teidän kansainvälisestä asuttamisesta. Ylipää kannattaa pitää perinteisen asutuksen seutuna, niin Alajärvi hyväksyy sen osan. Älkää kaikkia alueita sotkeko. Kyllä Kauhavan imagoon sopii enemmän tuo kansainvälisyys. Kauhava on muutoinkin vähän edistyneempää aluetta.
Kjäähhhkjääh...itsenäisyyden
Jos kaikki nyt ajattelisi, eikä esittäisi vielä itseäänkin tyhmempää... Pakolaiskeskus lappajärven kokoiseen paikkaan on mahdottomuus, ei täällä resurssit riitä heille. Ja ensimmäiset viestit ovat mielestäni erikoisia, miksi lappajärven tulisi liittää mihinkään kuntaan, jos ei ole tarvis? Taannoisessa torstai-lehdessä kunnanjohtaja kertoi kunnan voivan hyvin, ja näki myös, ettei kuntaliitokset ole lappajärven kohdalla aiheellisia. Ja kauhavaan ei tule mikään kunta liittymään enään koskaan, se on melko varmaa. Alajärvi ajaa aina vain omaa etuaan, eikä näinollen välitä sivukylien toiminnasta tuon taivaallista. Hannu Soinista.
ei näillä kuntaliitoksilla mikää parane. kaikki vaan huononee.
Asiaa
Kauhavan pakolaiset Lummukanaltaalle huomenna uimaan.
Tervetuloa-- perkökin mukaan-vaikket osaa uidakkaan.
Superkauhavalla EI OLE pakolaisia.Lappajärvellä muuten on tulevaisuudessa kahdenlaisia ihmisiä: Vanhuksia ja Allahilaisia.Kjäh kjäh......
Ei se nyt välttämättä jako ihan niin yksinkertaisesti mene. Aivan hyvin Itäkylä voi halutessaan liittyä Kauhavan suuntaan, ja Karvala Vimpelin suuntaan. Raja on olemassa nähkääs järvenkin yli. Kirkonkylä voi sitten liittyä kumpaan huvittaa.
Itäkylä ei Kauhavaan liity koskaan , rajasta viis. Suunta on vimpeli-alajärvi.
Siis Vimpeliin ei tarvitse liittyä, kun Se on kohta Alajärveä. Ja koko Lappajärvi voi tulevaisuudessa ehkä liittyä Alajärveen kun siltä näyttää, Ei Vimpeliin voi/kannata enää liittyä, puhutaan Alajärvestä.
Kauhavalaisilta on raha vähissä. Terveyskeskus lakkautetaan ja osa hoidettavista tulee ...Lappajärvelle. Minnekäs muualle ?
Joo,muttei oo rahat NIIN vähissä kuin lappajärvellä.Ei tartte pakolaisia haalia...kjäh kjäh.....perkö toivottaa teille oikein pakolaisrikasta tulevaisuutta.Koskahan lappajärvelle tulee ensimmäiset Muhammedit kouluun?
Uskomatonta typeryyttä ottaa 200-paikkainen pakolaisten vastaanottojeskus 4400 asukkaan kuntaan. Kaikenlaiset sotien raaistamat ha traumatisoituneet nuoret miehet tulevat aiheuttamaan runsaasti ongelmia ja kunnan menot lisääntyvät räjähdysmäisesti. Valtion tuet loppuvat kolmen vuoden jälkeen maahan tulosta. Moni ei siinä vaiheessa edes kieltä ole oppinut. Eivät itseään elätä, jos eivät varastamalla.
Lappajärven asukasluku oli vuoden 2013 lopussa 3314, eli ei lähelläkään 4400!
Sen pahempi!