Ruotsin suurimman puolueen edustajan mukaan Ruotsilla ei ole varaa esim. suomenkieliseen vanhustenhuoltoon ja suomenkielisten on itse huolehdittava vähemmistökielestään. Siitä huolehtiminen ei hänen mukaansa ole valtion vastuulla.
SD: Ruotsin valtio ei huolehdi suomen kielestä
MiettikääTarkoinEroa
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.svt.se/nyheter/uutiset/svenska/sd-vill-att-minoriteterna-sjalva-ansvarar-for-sprakutvecklingen
Sama asema pitäisi olla ruotsilla Suomessa.
ruotsindemokraattien kanta on todella hyvä: vähemmistöt huolehtivat kielestään ITSE, se ei ole valtion vastuulla yhtään mitenkään! Ja jos Ruotsilla ei ole varaa suomenkielisiin palveluihin, miten ihmeessä Suomella on varaa nykytilanteeseen???
"Om det inte är tillräckligt intressant eller viktigt för oss – varför ska vi då använda statens pengar till det? Lotta Antman frågar."
Jos se ei ole tarpeeksi kiinnostavaa tai tärkeää meille, miksi sitten käyttää valtion rahoja siihen?
SIINÄPÄ KYSYMYS myös meille suomalaisille!! Voi hyvänen aika, miksi Ruotsilla on nyt oikeus tulla järkiinsä, mutta Suomella ei???
Minusta on myös järkyttävää, että hän sanoo noin SELVÄLLÄ, tosin huonolla suomen kielellä! Hänellekään siis suomen kieli ei ole tärkeää, vaikka hänen taustassaan mitä ilmeisimmin on suomenkielisyyttä jollain tavoin? Ruotsi on kyllä hyvin onnistunut suomen kielen hävitysleikissä.
Ruotsi, kuten Suomikin, ovat takapajuloita kielipalvelujen tuottamisessa. Nykytekniikan avulla olisi helppoa järjestää palvelut millä kielellä tahansa. Poliitikkojen jälkijättöisyys on este yhteiskunnan kehityksessä.
Paljon rikkaammalla Ruotsilla ei ole muka varaa pieneen suomen kielen tukemiseen, mutta köyhemmällä Suomella on muka varaa ruotsin kielen todella kalliiseen hyysäämiseen!?
Tämä on tätä tyypillistä "pohjoismaista veljeyttä". Suomalaiset ovat aina ottopojan asemassa skandiperheessä. Ja tätä hemmetin alentavaa tilannetta maamme svekot pitävät jonain tavoiteltavana ja hienona asiana!?
RKP:läisten asenne ja ajatusmaailma suomalaisia kohtaan on edelleenkin se, että "suomalainen on ALEMPI". Täälläkin jokainen anonyymisti kirjoitteleva on RKP:läisen silmissä AINA alempi olento, joka kirjoittaa siinä alemmalla kielellä asiansa.
Siksi juuri suomalaisten on ITSE otettava itseänsä niskasta kinni ja muutettava kielipolitiikkansa oikeudenmukaiseksi! Sitä ei narsisti-RKP todellakaan ole tekemässä!
Päin vastoin.Ruotsin valtio on melko tehokkaasti toiminut niin,että suomenkieli tuhoutuisi ruotsin suomenkielisiltä alueilta pohjois ruotsissa.
Me vanhempi polvi suomenkieltä kyllä hallitsemme,lapsuudessa se oli äidinkielemma.
Mutta kouluissa ei saanut suomea ekä saamea puhua ,siitä seurasi rangaistus jos puhui.Oli aluksi vaikeaa kun ruotsia ei lapset osanneet.
Voi hyvä luoja Suomi!! Avaa nyt hyvänen aika jo ne silmäsi Suomi-neito, ei voi mitenkään olla mahdollista, että yksi kokonainen kansa on pystytty näin nöyryyttämään ja aivopesemään.
RKP on ilmeisesti sitäkin mieltä, että Ruotsi ansitsee ruotsindemokraatit suurimmaksi puolueeksi. Sen sijaan PS:n pitäisi RKP:n mukaan olla pohjamudissa. Näin nimittäin kerran erään RKP:läisen youtubessa, joka kovasti puolustli sekä ruotsindemokraatteja että RKP:tä. PS:ää hän vihasi sydämensä pohjasta. Toivon muuten, että PS:n puheenjohtaja vaihtuisi jo nuorempaan.