Demonien ulosajaja

Osaako joku kertoa Glory Backmanista.
Katsoin tv 7 ohjelman.vaikutti rempseältä mutta totuudelliseltö ja aidolta julistajalta.
Onko hän sitä oikeasti.haluaisin niin uskoa.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Keskity Jeesukseen, niin et voi mennä harhaan.

1. Korinttolaiskirje 13

1 Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen.
2 Ja vaikka minulla olisi profetoimisen lahja ja minä tietäisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon, ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin vuoria siirtää, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi.
3 Ja vaikka minä jakelisin kaiken omaisuuteni köyhäin ravinnoksi, ja vaikka antaisin ruumiini poltettavaksi, mutta minulla ei olisi rakkautta, ei se minua mitään hyödyttäisi.
4 Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile,
5 ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa,
6 ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa;
7 kaikki se peittää, kaikki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii.
8 Rakkaus ei koskaan häviä; mutta profetoiminen, se katoaa, ja kielillä puhuminen lakkaa, ja tieto katoaa.
9 Sillä tietomme on vajavaista, ja profetoimisemme on vajavaista.
10 Mutta kun tulee se, mikä täydellistä on, katoaa se, mikä on vajavaista.
11 Kun minä olin lapsi, niin minä puhuin kuin lapsi, minulla oli lapsen mieli, ja minä ajattelin kuin lapsi; kun tulin mieheksi, hylkäsin minä sen, mikä lapsen on.
12 Sillä nyt me näemme kuin kuvastimessa, arvoituksen tavoin, mutta silloin kasvoista kasvoihin; nyt minä tunnen vajavaisesti, mutta silloin minä olen tunteva täydellisesti, niinkuin minut itsenikin täydellisesti tunnetaan.
13 Niin pysyvät nyt usko, toivo, rakkaus, nämä kolme; mutta suurin niistä on rakkaus.

Äänestä

GB on mitä suuremmassa määrin hengellinen elostelija, harhaanmennyt!!

Jokunen vuosi sitten hän oppiensa lisäksi kauppasi 600€:n siunauksia tuovia jakkaroita. Nämä oli valmistettu Thaimaassa ja GB lupasi niillä istumisen tuovan kaikensorttisen siunauksen. Moni meni lankaan!!

Hän on harhautunut syvälle menestysteologiaan.Siis harhaopettaja!Ja ilmeisesti demonologiaan eksynyt myös!

Äänestä

Glory Bakman on Filippuksen kaltainen evankelista, hän toimii niinkuin evankeistojen tuleekin toimia. Kiitos Jumalalle, että on olmassa myös oikeita evankelistoija!
Apt. 8:5 Ja Filippus meni Samarian kaupunkiin ja saarnasi heille Kristusta. Ja kansa otti yksimielisesti vaarin siitä, mitä Filippus puhui, kun he kuulivat hänen sanansa ja näkivät ne tunnusteot, jotka hän teki. Sillä monista, joissa oli saastaisia henkiä, ne lähtivät pois huutaen suurella äänellä; ja moni halvattu ja rampa parani. Ja syntyi suuri ilo siinä kaupungissa.

Mutta ennestään oli kaupungissa muuan mies, nimeltä Simon, joka harjoitti noituutta ja hämmästytti Samarian kansaa sanoen olevansa jokin suuri; ja häntä kuuntelivat kaikki, pienet ja suuret, ja sanoivat: "Tämä mies on se Jumalan voima, jota kutsutaan 'suureksi'." Ja he kuuntelivat häntä sentähden, että hän kauan aikaa oli noituuksillaan heitä hämmästyttänyt. Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset. Ja Simon itsekin uskoi, ja kasteen saatuansa hän pysytteli Filippuksen seurassa; ja nähdessään ihmeitä ja suuria, voimallisia tekoja hän hämmästyi. Mutta kun apostolit, jotka olivat Jerusalemissa, kuulivat, että Samaria oli ottanut vastaan Jumalan sanan, lähettivät he heidän tykönsä Pietarin ja Johanneksen. Ja tultuaan sinne nämä rukoilivat heidän edestänsä, että he saisivat Pyhän Hengen; sillä hän ei ollut vielä tullut yhteenkään heistä, vaan he olivat ainoastaan kastetut Herran Jeesuksen nimeen. Silloin he panivat kätensä heidän päällensä, ja he saivat Pyhän Hengen.

Äänestä

Kävin myös kerran Häkan Westrgårdin seurakunnassa Turussa ,missä Glory Backman oli puhujavieraana.
Hengessäni koin hänen olevan harhaopettaja ja en ole enempää kyseisessä paikassa käynyt.

Äänestä

Aivan oikein, GB on Harhaopettaja!

Käsittämätöntä, miten pimeitä kuulijat ovatkaan, he,jotka eivät erota oikeaa väärästä.

Äänestä

>Onko hän sitä oikeasti.haluaisin niin uskoa.
Ei, sillä mitään demoneja ei ole olemassa.

Äänestä
  • Niinhän ne sinun demonisi väittävät ja nauravat räkäisesti...

    Äänestä

  • voivoisentään kirjoitti:

    Niinhän ne sinun demonisi väittävät ja nauravat räkäisesti...

    Asianmukainen psykiatrinen hoito tepsii kyllä "demonien" nauruunkin.

    Äänestä

Saulille annettiin kuoliapua ja Daavit julisti sen antajalle kuoleman rangastuksen: Saul yritti itsaria ja kun se ei onnistunut niin paikalle tullut amalekkilainen, antoi Saulille, Saulin pyynnöstä kuolin iskun. Herra Sanoo: 1Aik10:13 "Niin kuoli Saul, koska hän oli ollut uskoton Herraa kohtaan eikä ollut ottanut vaaria Herran sanasta, ja myös sentähden, että hän oli kysynyt vainajahengeltä neuvoa. mutta ei ollut kysynyt neuvoa Herralta. Sentähden Herra surmasi hänet ja siirsi kuninkuuden Daavidille, Iisain pojalle.
Ev. Lut kirkko ohjaa uskosta kiinnostuneita lukemaan. Sareenin kirjaa Helena Konttisesta. Helenassa saarnasi ja profetoi edesmenneen kirkkoherran vainaanhenki. Kirja onkin ollut "taivaan lahja" ja lyömäase lut.kirkolle. Sekä Leo Mellerille.
Riivaajia on olemassa ja Glory Bakman toimii Jumalan antamilla voimalla ja valtuuksilla.
Huomasit varmasti, kuinka Glory Bakman painotti tämä lahja ei toimi ellei vaella totuudessa, esimerkiksi et saa varastaa Jumalan osuutta tuloistasi.


Tätä kirjaahan ainakin alkuaikoina mainosti ja markkinoi Pirkko Jalovaara jokaisessa tilaisuudessa.

Äänestä
  • lisätääs vielä hiukan: David Herzogin mukaan enkelit hoitavat sairaat terveiksi. Kirjoitettu on: "Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu. Niin kuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu." Parantavat enkeli juttut ja herätys höpinät eivät ole Jumalasta.
    Pyhä Henki kirkastaa Jeesusta, eikä Totuuden Henki kirkasta mitään muuta. Joten varoitukset ovat aiheellisia, varsinkin tänään, kun Pyhän Henki on herätystä ja Jeesuksen suorittamat ihmeteot ovat enkelien aikaansaannoksia.Huh, huh. Meedio saarnaaja Konttisen eksytykset lisääntyy lopunaikana.

    Äänestä

Näin ilmoituksen että Glory, Jorma ja Eila Finnilä pitäisivät yhteisiä tilaisuuksia.
Ovatko nämä kaikki helluntalaisia, vai kuinka on ?

Äänestä

Ainakin entisiä helluntailaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kriitikko kirjoitti:

Osaako joku kertoa Glory Backmanista.
Katsoin tv 7 ohjelman.vaikutti rempseältä mutta totuudelliseltö ja aidolta julistajalta.
Onko hän sitä oikeasti.haluaisin niin uskoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu