Ay- liike oikeasti verovelvolliseksi

SAK- lainen ay- liike on laitettava verolle samaan tapaan kuin kaikki muutkin tulorahituksellaan investointeja hallinnoivat yrittäjät. SAK:n johto on poistettava veronmaksajan ruokapöydästä välittömästi.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ay-liike ei ole yrittäjä, ei myöskään SAK. Muutkin aatteelliset liikkeet ja jäsenistönsä edunvalvojat on lailla vapautettu veronmaksusta. Vaikkapa työnantajajärjestöt tai maatalouden järjestöt.
SAK ei "syö" veronmaksajien ruokapöydässä. Se ei käytä toimintaansa verovaroja, vaan jäsenistö kustantaa toiminnan.

Äänestä
  • Veroja maksamattomana SAK syö meillä.

    Äänestä

  • Ammattiliitot käyttävät toimintaansa verovaroja. Ne saavat vuosittaisia valtiontukia. Lisäksi kaikki ammattiliitot tekevät liiketoimintaa, eivätkä maksa tuloistaan veroja.
    AY kusettaa palkansaajia loisimalla.

    Äänestä

  • Käkinen2 kirjoitti:

    Veroja maksamattomana SAK syö meillä.

    SAK/AY-liitot saavat verovapaat jäsenmaksutulot, joista ne pitävät itsellään suurimman osan. AY ei rahoita edes työttömyysturvaa, vaan sen rahoittavat työntekijät itse n. 5 %:n työttömyysvakuutusmaksuilla, ja valtio eli kaikki veronmaksajat loput.
    Työttömyysvakuutusmaksut maksetaan, vaikka ei kuulu liittoihin. Jopa eläkkeistäkin pidätetään veronkannon yhteydessä työttömyysvakuutusmaksut.
    Saadakseen ansiosidonnaisen työttömyysturvan, on oltava kassan jäsen. Loimaan kassa on halvin vaihtoehto.
    SAK/AY antaa ymmärtää, että ne rahoittavat työttömyyskorvaukset. Siinä ne menettelevät vilpillisesti.

    Äänestä

Kunhan ENSIN saataisiin nämä kokoomuksen ja kepun veron(suunnittelun)kiertäjät kuriin. Veroparatiisit pitäisi ehdottomasti ensin kieltää.
Ei duunari koskaan saa niin suurta eläkettä, että voisi hyödyntää Portugalin verovapautta.
Eniten ääntä ay-liikkestä pitää juuri nämä verojen kiertäjät. Toisille veropakko sopii kunhan itse saa säilyttää verovapauden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verollepano kirjoitti:

SAK- lainen ay- liike on laitettava verolle samaan tapaan kuin kaikki muutkin tulorahituksellaan investointeja hallinnoivat yrittäjät. SAK:n johto on poistettava veronmaksajan ruokapöydästä välittömästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu