Ärtyvän suolen oireryhmä

Karo12345

Moikka!
Olen 18-vuotias. Minulla todettiin tänään tämä IBS, koska tutkimusten tulokset olivat niin hyvät (en ole käynyt tähystyksessä). Mutta minua kumminkin huolestuttaa tämä asia sillä mahakivut ja ripuli ovat kovat ja tähän ei ole lääkettä. Minulla ei voi olla myöskään mitään vakavampaa sillä ulosteessa ei ole verta. Kummastuttaa miksi ripulia on jo aamusta vaikka en ole syönyt vielä mitään? Johtuuko se edellisen päivän syömisestä?
Onko kenelläkään yhtä vaikeaa kamppailla tälläisten oireiden kanssa ja mikä auttaa? En ole tosin vielä käynyt ravitsemus terapeutilla.

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toktorikolonen
    • Kuralla

      Hei Karo. Kokeile visibliniä ja maitohappobakteereita. Minulla ollut vuosikausia ärtynyt suoli,hirvittävässä kunnossa,nyt olen oivaltanut kokeilla maitohappobakteereita,ja on helpottanut oireita huomattavasti.

    • Tässä muutama ohje. Älä missään tapauksessa juo pisaraakaan kahvia. Älä syö hedelmiä, koska ainakin omena ja appelsiini ärsyttävät monien vatsaa, tomaatti samoin. Juo tyhjään vatsaan aamulla pellavansiemenlimaa, eli joko kiehautat pellavansiemenet vedessä tai laitat illalla likoamaan ja juot aamulla, siemenineen. Helppoa juoda, ei maistu miltään. Syö helposti sulavaa ruokaa kuten perunaa, makaronia, kovaksi keitettyä kananmunaa, kypsytettyjä juustoja. Unohda tässä vaiheessa salaatit, leseet, kokojyvät ym. sillä ne vain ärsyttävät ärsyyntynyttä vatsaasi. Älä juo myöskään happamia mehuja, sillä monien vatsaa ärsyttävät hedelmähapot ja fruktoosi. Pureskele ruokasi huolellisesti. Eiköhän näillä jo alkuun pääse.

    • Karo12345

      Kiitos todella paljon vastauksista kokeilen näitä ohjeita ja toivottavasti auttaa oloon. Mutta onko mahdollista että tämä "sairaus" häviää ajan kuluessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe