Moikka!
Olen 18-vuotias. Minulla todettiin tänään tämä IBS, koska tutkimusten tulokset olivat niin hyvät (en ole käynyt tähystyksessä). Mutta minua kumminkin huolestuttaa tämä asia sillä mahakivut ja ripuli ovat kovat ja tähän ei ole lääkettä. Minulla ei voi olla myöskään mitään vakavampaa sillä ulosteessa ei ole verta. Kummastuttaa miksi ripulia on jo aamusta vaikka en ole syönyt vielä mitään? Johtuuko se edellisen päivän syömisestä?
Onko kenelläkään yhtä vaikeaa kamppailla tälläisten oireiden kanssa ja mikä auttaa? En ole tosin vielä käynyt ravitsemus terapeutilla.
Ärtyvän suolen oireryhmä
4
85
Vastaukset
- toktorikolonen
Ravitsemusterapeutit turhia! Antti Heikkilä osaa http://viihdefoorumi.eu/viewtopic.php?f=30&t=125
- Kuralla
Hei Karo. Kokeile visibliniä ja maitohappobakteereita. Minulla ollut vuosikausia ärtynyt suoli,hirvittävässä kunnossa,nyt olen oivaltanut kokeilla maitohappobakteereita,ja on helpottanut oireita huomattavasti.
Tässä muutama ohje. Älä missään tapauksessa juo pisaraakaan kahvia. Älä syö hedelmiä, koska ainakin omena ja appelsiini ärsyttävät monien vatsaa, tomaatti samoin. Juo tyhjään vatsaan aamulla pellavansiemenlimaa, eli joko kiehautat pellavansiemenet vedessä tai laitat illalla likoamaan ja juot aamulla, siemenineen. Helppoa juoda, ei maistu miltään. Syö helposti sulavaa ruokaa kuten perunaa, makaronia, kovaksi keitettyä kananmunaa, kypsytettyjä juustoja. Unohda tässä vaiheessa salaatit, leseet, kokojyvät ym. sillä ne vain ärsyttävät ärsyyntynyttä vatsaasi. Älä juo myöskään happamia mehuja, sillä monien vatsaa ärsyttävät hedelmähapot ja fruktoosi. Pureskele ruokasi huolellisesti. Eiköhän näillä jo alkuun pääse.
- Karo12345
Kiitos todella paljon vastauksista kokeilen näitä ohjeita ja toivottavasti auttaa oloon. Mutta onko mahdollista että tämä "sairaus" häviää ajan kuluessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184721Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5122486Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1442055Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181999- 811606
- 181536
- 1461515
- 1081057
- 125863
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40849