Moikka!
Olen 18-vuotias. Minulla todettiin tänään tämä IBS, koska tutkimusten tulokset olivat niin hyvät (en ole käynyt tähystyksessä). Mutta minua kumminkin huolestuttaa tämä asia sillä mahakivut ja ripuli ovat kovat ja tähän ei ole lääkettä. Minulla ei voi olla myöskään mitään vakavampaa sillä ulosteessa ei ole verta. Kummastuttaa miksi ripulia on jo aamusta vaikka en ole syönyt vielä mitään? Johtuuko se edellisen päivän syömisestä?
Onko kenelläkään yhtä vaikeaa kamppailla tälläisten oireiden kanssa ja mikä auttaa? En ole tosin vielä käynyt ravitsemus terapeutilla.
Ärtyvän suolen oireryhmä
4
116
Vastaukset
- toktorikolonen
Ravitsemusterapeutit turhia! Antti Heikkilä osaa http://viihdefoorumi.eu/viewtopic.php?f=30&t=125
- Kuralla
Hei Karo. Kokeile visibliniä ja maitohappobakteereita. Minulla ollut vuosikausia ärtynyt suoli,hirvittävässä kunnossa,nyt olen oivaltanut kokeilla maitohappobakteereita,ja on helpottanut oireita huomattavasti.
Tässä muutama ohje. Älä missään tapauksessa juo pisaraakaan kahvia. Älä syö hedelmiä, koska ainakin omena ja appelsiini ärsyttävät monien vatsaa, tomaatti samoin. Juo tyhjään vatsaan aamulla pellavansiemenlimaa, eli joko kiehautat pellavansiemenet vedessä tai laitat illalla likoamaan ja juot aamulla, siemenineen. Helppoa juoda, ei maistu miltään. Syö helposti sulavaa ruokaa kuten perunaa, makaronia, kovaksi keitettyä kananmunaa, kypsytettyjä juustoja. Unohda tässä vaiheessa salaatit, leseet, kokojyvät ym. sillä ne vain ärsyttävät ärsyyntynyttä vatsaasi. Älä juo myöskään happamia mehuja, sillä monien vatsaa ärsyttävät hedelmähapot ja fruktoosi. Pureskele ruokasi huolellisesti. Eiköhän näillä jo alkuun pääse.
- Karo12345
Kiitos todella paljon vastauksista kokeilen näitä ohjeita ja toivottavasti auttaa oloon. Mutta onko mahdollista että tämä "sairaus" häviää ajan kuluessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2512933Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432882- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651709