Pekkaspäivät ovat täysin turha kuluerä työnantajille.
En edes muista miksi ne pekkaspäivät alunperin keksittiinkin?
Tuosta saadaan selvää säästöä työnantajien maksamiin palkkakuluihin.
En edes muista miksi ne pekkaspäivät alunperin keksittiinkin?
Tuosta saadaan selvää säästöä työnantajien maksamiin palkkakuluihin.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ethän voi muistaakaan kun et ollut edes syntynyt silloin. Nythän ne minun puolesta voidaan poistaa kun jään eläkkeelle.
Tästä kun saisi laskelmat, että miten valtava säästö pekkasten poistamisesta koituisi työnantajan eduksi. Tuon poistamisen avulla palkkauskustannukset varmasti alenesivat.
Muihin työntekijän etuuksiin en nyt Sipilänä koskisi, että valtakuunnassa säilyisi työrauha edes niillä joilla vielä työpaikka on.
Onhan noita ns. "poistoja" ollut ennenkin, jopa edellisen Siilinjärven Sulttaanin valtakauden aikana.
Ainut vaikutus mikä niillä on perinteisesti ollut on se, että pörssiyhtiöiden osingot ovat kasvaneet syntyneiden "säästöjen" verran.
Jep, niinhän siinä. Yhtään=0 uutta työpaikkaa ei syntys. Ja miks ne pitäs poistaa, kalliimmaks se tulee ko jengi hakee saikkuu asoiden hoitamiseks.
No joo. Mutta aloittavalle yritykselle se olisi pieni helpotus kun näitä turhia menoja karsittaisiin. Suomessa on oikeasti kallista aloittaa yritystoiminta. Kaikki se byrokratia saa alun innostuksen laantumaan, vaikka juuri se innostus on se voimavara jolla yritysksiä nousisi suomeen paljon.
Motivoitunut työntekijä ei käytä hyväkseen työnantajaa!
Siinä sitä onkin haastetta työnantajille kohdella palkollisiaan kunnolla, niin saa vastineeksi tunnollisia työntekijööitä, ja tarpeen tullen työntekijä ja työnantaja voivat sopia että työntekijä käy hoitamassa asioitaan työaikana, ja tekee ne puuttuvat tunnit ylitöinä takaisin.
ja annetaa niistä saadut rahat vai mamuille.
Pekkaspäivät on säännöllisen työajan lyhennyksestä kertyvä aika. 40 tunnin viikkotyöajasta vähennetään sopimuksen mukainen työaika. Esimertkiksi sopimuksen mukainen työaika on 37,5 tuntia ja tehdään kuitenkin 8 tuntia päivässä, niin tässä kertyy viikossa 2,5 tuntia palkallista vapaata. Monissa työpaikoissa tasataan perjantaisin se 2,5 tuntia.
Nykyäänhän kellään ei oikeasti ole enää 40 tunnin työviikkoa.
Säästöä syntyy pekkaspäivät (-tunnit) poistamalla, jos sille ajalle on olemassa tuottavaa työtä.
Käsittääkseni pekkasia ei tarvitse työnantajan maksaa jos viikkotyöaika on alle 40 tuntia.
Oot oikeessa. Siihen perustu myös aikanaan "pekkaset" ko toimihenkilöillä virastoissa työaika 7,25h/pv, eikä nuo oikeen lyöny yksiin. Mun mielestä hyvä Pekkarissopimus. Se tehtiin muuten palkankorotuksista tinkimällä, et kantsii aatella vähän ennenkö rupee vaahtoomaan poistoa. Ite en oo viettäny yhtään, mut tuen täysillä.
Nyt on jokanen päivä pekkanen, 47v:n aikana tienattuja. :)
Suomessa todellinen työttömien määrä on lähes puoli miljoonaa. Uusista työpaikoista n. 80 prosenttia on osa-aikaisia tai muuten epätyypillisiä. Kuitenkin tekemätöntä työtä on paljon. Hoitoaloille tarvittaisiin kipeästi lisää tekijöitä, rakennusten korjausvelka on Suomessa jopa 50 000 miljoonaa euroa, huonokuntoiset tiet odottavat korjaajiaan. Vanhentuneen energiajärjestelmän uudistaminen tarjoaisi paljon uutta työtä. Omavaraisuuden lisääminen toisi työtä monella muullakin alalla.
Miksi siis työttömyys yhä kasvaa? Kyse on harjoitettavasta politiikasta. Valtio on kuohittu ja viety pankkien lainajonoon yritysten ja yksityishenkilöiden seuraksi. Markkinoista, joiden pitäisi olla valtion ja kansalaisten renki, on tehty isäntä. Niin kauan kuin näin on, ei näy muutosta parempaan työllisyyden tai hyvinvoinnin suhteen.
Rahan hallinta kuuluu valtiolle. Sen tulee olla aktiivinen toimija, jotta tärkeät työt tulevat tehdyiksi ja kaikkien pärjääminen voidaan turvata.
Nykyisen poliittisen ja taloudellisen riiston lopettaminen on kansalaisten käsissä. Se jatkuu niin kauan kuin sitä siedetään. Ja vain niin kauan.
http://www.anttipesonen.fi/2015/05/tyo-ja-hyvinvointi-pitaa-miettia.html
Puoli miljoonaa työtöntä on valtavasti näin pienessä maassa!
Onhan sieltä tulossa yhtenä kärkihankkeena infran kuntoonsaattaminen 630 milj. Paven "neuvoin". Olispa vaan tehty ajoissa
Pekkaset valtiolle verotuksen kautta ja väki töihin jos kieltäytyy,niin ei kuin kenkää ja uusi mies tilalle.Valtio pystyisi tuolloinkin tienaamaan paljon ja valtionvelkaa ei tarvitsisi ottaa,sama kohtalo arkipyhille sekä lomarahoille,voi olla että velkaa ei tarvitsisi tuolloin ollenkaan.
Jep, jyrkkä linja vaan. 24/7 loisijat palkkansa mukasiin työmääriin. Alotetaan hallituksesta, -> e-kunta, -> mtk-nilkit, -> EK p-läjät, -> kuntien/kyhtymien nilkit ja vois sinne joku AY-pomokin joutaa listalle. Jne, jne maa on täynnä turhakkeita, joilta kuulus ns. "suojatyöpaikka" ottaa veks.
Joo. Mun mielestä valtion virkamiesten EI saisi nostaa omia palkkojaan kun eivät ole hoitaneen HOMMIAAN kunnolla! Pitäisi olla Tulos tai Ulos periaate näillekin.
Me valitsimme väärät edustajat, niiden piti huolehtia Suomen eduista mutta ne huolehtii kaikkien muiden kansojen eduista,meidän laskuun.
Miksi edustajat käyttäytyy niin kuin ne olisi meidän pomoja vaikka asia on päinvastoin,
me olemme pomoja koska olemme heidät palkanneet.
Pekkaspäivät eli tasovapaat on niillä joiden viikkotyöaika on 40 tuntia. Eli tasoittaa sitä että toiset tekevät 37,5 tunnin työviikkoa. Kyllä varmaan monikin vaihtais pekkaset 37,5 tunnin työviikkoon, saishan siinä jopa yli 10 tuntia vapaata kuukaudessa. Mutta missä se säästö olis?
Alvin korotus 5% kylmä peli vaan ! ja ilmaset kalastuskortit !