Eli tilanne seuraavanlainen: teen 2-vuorotyötä Opamoxin voimalla. Työpäivän aikana menee 2x30mg. Saan näin joten kuten sosfobiani hallittua. Illalla on vielä pakko ottaa yksi 30mg koska tulee selviä vieroitusoireita. eli 90mg päivässä. Lääkäri määrännyt vain 2x30mg päivässä. Joudun kikkailemaan siis aina että saan seuraavan lääkepurkin haettua koska pillerit loppuvat ennen aikojaan. Mutta nyt olisi tarjolla 3-vuorotyötä, oikea unelmaduuni mulle. Mutta mites kun joudun yöt olemaan välillä töissä niin eihän se oikeen onnistu. Olen miettinyt että pudottaisi annostuksen 3×15 mg päivässä, jos sillä tulisi toimeen. Joudunko kieltäytymään hyvästä työstä sen takia koska lääkkeeni eivät riitä ja loppuvat ennen seuraavaa hakukertaa. Mielellään olisin täyssin ilman bentsoja mutta ei taida työt silloin onnistua ihmispelkoni takia. Vinkkejä ja neuvoja kaivataan!
Olisiko apua ja vinkkejä
opamoksi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaihda pitempikestoiseen bentsoon. Esim. Rivatril on todella hyvä, auttaa noin puolessa tunnissa ja vaikutus kestää noin kahdeksan tuntia.
Muuten hyvä, mutta epäilen lääkärin suhtautumista siihen.
Olisiko syytä opetella sosiaalisuuteen ja päästä eroon ihmispelosta. Jos joutuu työssään tekemisiin muiden ihmisten kanssa, pitää vaihtaa työtä sellaiseen jossa on vähemmän tekemisissä muiden kanssa. Missään nimessä ei voi tukeutua pysyvään lääkitykseen jotta pystyisi elämään muiden ihmisten kanssa.
Ei ole tällä hetkellä mahdollista vierottautua opamoksista kokonaan. Aikataulu ei anna myöten. Tarvitsisin vinkkejä miten esim. yövuorot hoitaisin. Lääkkeitähän tuuppaa silloin menemään vuorokauden aikana enemmän.