http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015082720253793_uu.shtml
"- Rasistikortti otetaan heti esiin, jos puhuu tästä, kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (ps) toteaa maahanmuutosta. (TOMMI PARKKONEN)
Hakkarainen ehdottaa asiaa Facebook-sivuillaan ja lupaa tuoda sen eduskuntaan.
- Ahvenanmaa on Suomen rikkain ja etuoikeutetuin maakunta ja saa siitä huolimatta suurimmat valtionosuudet. Ahvenanmaalle voidaan sijoittaa nämä 15 000 moniosaajaa ja kirvesmiestä, jotka ovat tulossa Suomeen, hän kirjoittaa.
Hakkaraisen mukaan näiden "kulttuurinrikastuttajien" asuttaminen saarimaakuntaan johtaisi säästöihin manner-Suomen maksamissa valtionosuuksissa. Sijoituspaikkana voisi hänen mukaansa olla vaikka Kreikan malli, jossa iso risteilyalus toimii yhtenä vastaanottokeskuksena.
"Satoja puheluita"
- Köyhät Pohjois-Karjala ja Lappi eivät saa läheskään niin isoja valtionosuuksia kuin rikkain Ahvenanmaa, Hakkarainen sanoo Iltalehdelle.
- Nyt, kun ruotsalainen kansanpuolue ei enää ole sanelemassa ehtoja, Ahvenanmaakin joutuisi ottamaan vastuuta.
Hakkarainen kertoo saavansa päivittäin "kymmeniä, jopa satoja puheluita" ihmisiltä, jotka yli puoluerajojen ("lukuunottamatta punakaartia ja vihreitä") ovat pahalla päällä siitä, että mitään ei tehdä asialle."
Teuvo on ihan selvästi harkinnut tarkaan sanomaansa, eikä Tuevo höpöjä puhukaan, siirretään ansaitsematonta vastuutamme sinne missä hartioita on niitä kantaa ! Miksi pitäisi velaksi eläjien vielkä elättää velaksi? kaikenmaailman elintaso surffaajatkin:
Late Lapista. SSSS Ry!
NYT JYRÄHTI JO SAHURI HAKKARAINENKIN !
7
53
Vastaukset 7
- niinkuinmekin
Immonen on joutunut ajojahdin kohteeksi koska hän kertoi koko kansan mielipiteen julkisesti, niin ei saisi tehdä myöskään silloin kun keskustellaan siitä olisiko viisaampaa erota EU;sta,
semmoinen keskustelu on tabu vaikka siitä puhutaan kaikkialla euroopassa.
En ymmärrä miksi Immonen joutui myöskin omiensa painostamaksi,
niinhän kävi myöskin Hirvisaaren, tyhjänpäiväistä huutoa,
meillä on mielipiteen vapaus, miksi oma kanta pitäsi salata,
pakotettu vaikeneminen ei poista vihantunteita, syihin täytyy puuttua.
Elintasopakolaisia ei pidä tänne ottaa, jos joku on hengenvaarassa
niin autettakoon häntä selviämään, mutta ilman ylellisyyksiä,
niitä hankkikoon jokainen ansaitsemillaan varoilla. - Suosikki
Teuvo Hakkaraisesta tullut suosikkini nyt. hän on ainoa joka immosen lisäksi uskaltaa puuttua kansalta saamansa mandaatin turvin epäkohtiin Jussi Hallahoa unohtamatta, näyttääkin siltä että soini on jäämässä miljooniensa kanssa edellisten varjoon mitä uskottavuuteen tulee. Hyvä Teuvo.
Olen jo yli 10 vuotta sitten sijoittanut Soinin turhanpäiväisten poskisolistien joukkoon !
Late Lapista. SSSS Ry!- X-Persu
Late_Lapista1 kirjoitti:
Olen jo yli 10 vuotta sitten sijoittanut Soinin turhanpäiväisten poskisolistien joukkoon !
Late Lapista. SSSS Ry!Sama juttu, liityin aikanaan Persuihin Soinista huolimatta. Pari vuotta
sitten erosin Soinin takia.
Toivon että seuraavassa puoluekokouksessa puheenjohtaja vaihtuu,
sitten voin harkita uudelleen liittymistä.
- naurustop
Muistelen kun niissä Jälkiviisaissa tjsp kokoomuksen Hanna-Leena Hemming tjsp väitti, että Hakkaraisen sahan saamat tuet olisivat yhtä suuret kuin Kreikka-tuki tjsp...
Tähän Kalle Isokallio: "siinä on 1000-kertainen ero, älä nyt munaa itseäsi!"
"No kuinka vain", Hemming siihen................Teuvo Hakkarainen on työmies, Putkonen on tittelistään huolimatta pelkkä puliveivari!
Late Lapista. SSSS Ry!- harak
Mutta kyllä tuo Hakkaraisen näkemys Ahvenanmaasta on ihan varteenotettava, Turvapaikan hakijat Ahvenanmaalle, siellä on tilaa ja talvetkin ovat leudompia kuin mantereella. Lisäksi ruotsinkielen oppiminen sujuu Ahvenanmaalla, sen jälkeen onkin helppo seilata Tukholmaan, missä asuu paljon samaa heimoa olevia. Saattaapa Ruotsissa asuskella jo valmiiksi sukulaisia ja vanhoja kotikylän tuttuja. Maan vaihto sujuisi nopeasti, eikä sitä muuttoa ahvenanmaalaisetkaan itkisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061271
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94888Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10476