Rahastosijoittamisen aloittaminen!

pisnes

Hei!

Elikkäs olen 18-vuotias opiskelija ja olen miettinyt kauan rahastosijoittamisen aloittamista. Olen nyt aika kauan makuuttanut käyttötilillä rahaa ja se on siellä hyvin säästynyt. Haluaisin aloittaa rahastoon sijoittamisen, koska korot ovat niin pienet pankkitilillä. Mistä ylipäätään kannattaisi lähteä, jos ei ole tuttavissa ketään alan experttiä? Itse olen liiketalous alalla mutta olen myyntipuolella niin en oikein tiedä sijoittamisesta. Tietysti perusasioita taloudesta tiedän mutta en uskalla laittaa rahojani tiedoillani mihinkään. Onko järkeä, jos ostaa vain osuuspankin rahastoa netissä? Tuntuisi, että olisi vaan helppoa ja ei tarvitsisi tehdä muuhun paikkaan tiliä. Riittääkö alkuun 1-2 tuhatta euron sijoitus vai pitäisikö olla enemmän, jotta voisi saada tuottoa?

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsaah

      Tuottoa (positiivista tai negatiivista) voit saada pienelläkin summalla, mutta toki ne tuotot ovat myös silloin pieniä.

      Jos oikein kovasti laiskottaa, voit toki aloittaa OP:n rahastoilla. Katso nyt edes sellaisia rahastoja, jotka ovat kohtuudella pärjänneet indeksilleen - ja onhan niillä jokunen indeksirahastokin. Noin muuten rahastosijoittamisessa kannattaa katsoa joko Seligsonin (rahastoyhtiö) tai Nordnetin (välittäjä) suuntaan.

    • opiskele_asiaa_ensin

      Suosittelisin, että luet nyt alkuun pari rahastosijoittamiseen keskittyvää kirjaa (esim. Rahaa rahastoilla ja Paras sijoitus). Pari tärkeintä neuvoa kuitenkin on 1) hajauta 2) älä sijoita enempää kuin sinulla on varaa menettää 3) pidä kulut pieninä ( 4) tarkista morningstarin luokitus).

      Koko summaa ei siis missään nimessä kannata sijoittaa kerralla vaan hajauttaa ajallisesti. Myös kannattaa hajauttaa eri rahastoihinkin, mutta noin pienellä summalla se on ehkä vähän turhaa (kauhea selvitystyö verrattuna tuottoon). Jos aiot sijoittaa suomalaisiin osakkeisiin, niin kannattaa harkita Nordnetin kulutonta superrahastoa esim. 100 e/kk sijoitustahdilla. Näin pidät kulut pieninä ja hajautat sijoituksen ajallisesti, ja saat samalla aikaa opiskella pörssi- ja rahastoasioita.

    • Tuottohai

      Seligson Global Top Brands 50 tai 100 euroa kuussa, toimii. Sijoitusaikaa minimi 3 tai 4 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      6
      13474
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      137
      5402
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      198
      5059
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      65
      4127
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3531
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3038
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      12
      2763
    8. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      34
      2452
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      274
      2048
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1521
    Aihe