ja yskii, aamuisin kostealla ilmalla, meinaan Chevyn kutoskone... sammuu heti tyhjäkäynnillä. Koneessa on yksikurkkuinen kaasutin, ongelma poistuu heti kun sammuttaa koneen ja parin minuutin päästä rykäisee käytiin, ei nyi eikä pätki. Missä vika, vettä kaasarissa ?????
Rykii
B10
3300
0Äänestä
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ettei suinkaan kaasuttimen kurkku jäädy? Vähän aikaa seisottuaan moottorin lämpö sulattaa sen. Onko koneessa lämminilmanotto ja toimiiko se? Jäätymistä ehkäisee myös tenun lisääminen bensan joukkoon.
Mikäli olen itse asian ymmärtänyt,tenu ja muut vastaavat aineet vaan kuljettavat veden mukanaan kaasuttimeen.Ei korjaa vikaa.Itse olen ajanut autoa 20 vuotta en ole milloinkaan tarvinnut tenua tai muuta vastaavaa.Mutta tarkista ryypyn toiminta ja imuvuodot.
mulla oli onkelmia sen takia että kaasarista oli hukkunut aikojen kuluessa yläläppä- eli ns. huikka.
väsää semmonen ja jo pelaa paremmin.
tosin helpommin sanottu kuin tehty...
suosittelen vastaavan monojetin metsästystä.
-voi muuten löytyä munkin hyllystä semmonen purettavaksi tuomittava "projektikaasari" josta yläläpän voi anastaa.