Viimeaikaisessa yhteiskuntasopimus-keskustelussa on jäänyt ihmetyttämään se, ettei kukaan oikeastaan ole kunnolla perustellut sitä, miksi palkansaajien pitää maksaa Suomen kestokyvyn ylittävä sosiaaliturva.
Perustelkaa, miksi minun keskituloisena palkansaajana, joka maksaa nyt jo kolmanneksen palkastaan suoraan veroihin, pitäisi tehdä enemmän työtä/ luopua palkastani ja/tai lomistani siksi, että Suomeen on rakennettu kestämätön sosiaaliturvajärjestelmä, jota ei voida kustantaa tuottavalla työllä.
Pitäisi siis tehdä työtä enemmän - ei siksi, että elättäisin itseni paremmin vaan että elättäisin jonkun toisen paremmin.
On ollut paljon kaunaista puhetta ammattiliittojen joustamattomuudesta, mutta ehdotuksista tukien leikkaamiseksi nousee hirvittävä huuto. Eivätkös palkansaajat olekaan vähiten syyllisiä Suomen ylivelkaantumiseen?
Perustelkaa, miksi minun keskituloisena palkansaajana, joka maksaa nyt jo kolmanneksen palkastaan suoraan veroihin, pitäisi tehdä enemmän työtä/ luopua palkastani ja/tai lomistani siksi, että Suomeen on rakennettu kestämätön sosiaaliturvajärjestelmä, jota ei voida kustantaa tuottavalla työllä.
Pitäisi siis tehdä työtä enemmän - ei siksi, että elättäisin itseni paremmin vaan että elättäisin jonkun toisen paremmin.
On ollut paljon kaunaista puhetta ammattiliittojen joustamattomuudesta, mutta ehdotuksista tukien leikkaamiseksi nousee hirvittävä huuto. Eivätkös palkansaajat olekaan vähiten syyllisiä Suomen ylivelkaantumiseen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Varaudu painaman lisää. Hallitus haalii tänne sinulle satojatuhansia mamuja elätiksi!
SAK;n ja sen peitejärjestön SDP:n tekosia. Ne ovat kehittäneet systeemin, missä koko ajan vedetään välistä. Ketkä rikastuvat? Pieni mafiajoukko.
Maailmanlaajuisesti rikollisia mafiosoja on aina kiinnostanut asuntobisnes. Suomessa SAK-AY-SDP-taustaiset VVO, SATO ja Asuntosäätiö-ASOKodit ovat suurin vuokra-ja ASO-asuntojen omistaja. Ko. asuntotuotanto on rahoitettu yhteiskunnan verovaroin, ns. sosiaalisena asuntotuotantona, mutta ketkä omistavat ja hallitsevat? ASO-asunnoista "ostajat" eli asukkaat rahoittavat 15 % ja yhteiskunta loput, tänään ARAn kautta, mutta heille jätettiin vain maksajan osa. Kuukausittain maksettavat käyttövastikkeet nostavat vuokrat yli kaupunkien omistamien vuokra-asuntojen tason markkinavuokrien tasolle.
- Erityisesti vuokra-asuntobisnes on helppoa ja erittäin kannattavaa, kun samalla huolehditaan siitä, että uutta ei rakenneta tarpeeksi. SDP:n Lipponen poisti vuokrasääntelyn.
- Ihmiskaupan arvellaan tuottavan paremmin kuin huumekauppa. Huumekauppa ja SATOn vuokrakiskontabisnes jäänevät pakolaisbisneksen tuottoja pienemmiksi. SATOn voitto ennen veroja oli 49 % liikevaihdosta 2014. VVO:kin ylti 25 %:n voittoon.
- SATO, alkujaan Sosiaalinen Asuntotuotanto vietiin pörssiin 2007. Sen osakekauppa ei kuitenkaan ole vapaata siinä mielessä, miten pörssikauppa yleensä ymmärretään. Asunnot vietiin mukana. Eläkevakuutusyhtiöitä on omistajissa mukana. SAK/AY-pomot ja eläkevakuutusyhtiöisen pomot istuvat toistensa hallituksissa ristiin, ja nostavat toistensa palkkoja ja eläke-etuja kilpaa.
- VVO, alkujaan Valtion Vuokratalo-osuuskunta VVO, myi omat ja SATOlta ostamansa Asumisoikeusunnot AY-taustaiselle Asuntosäätiölle v. 2014, ja Asuntosäätiöstä tuli kaupan jälkeen Suomen suurin ASO-omistaja. Kauppahinta salainen.
DUUNARI, rahoitat muutaman mafioson palkat ja jättieläkkeet. Itselle jää rippeet pöydän alta. SUURI ELÄKEPETOS TOTEUTETTIIN 1995, kun SDP:N LIPPOSEN hallitus poisti kansaneläkkeen perusosan väliaikaisesti (!) ja heikensi työeläkeindeksejä.
Tänä päivänä vaikutus on jo 19 % pois ja lisäksi edelleen puuttuu kansaneläkkeen perusosa n. 105 euroa/kk. Näin ollen työeläke ennen veroja
- 1400 e/kk olisi nyt 1667 euroa/kk + 105 euroa, yhteensä 1772 e/kk.
- 1250 e/kk olisi nyt 1487,50 e/kk + 105 e/kk, yhteensä 1592,50 e/kk.
Lisäksi työeläkeverotus on korkeampi kuin palkkaverotus.
- Vuonna 2006 Suomessa toteutettiin härski työeläkeleikkaus, joka koski tulevia eläkeläisiä. Ikäluokasta riippuen saatte n. 40-50 %, vaikka alun perin piti olla 60 % palkoista.
KOKONAISELÄKKEET 31.12.2014 ennen veroja, vero-% ylärajalla:
- 49 % naisista saa alle 1250 e/kk, miehistä 34 %, -vero 11-13 %
- 27 % naisista saa alle 1000 e/kk, miehistä 19 %, -vero 3-4 %.
Tätä ELÄKEPETOSTA on vain jossain määrin korvannut eläkeläisen asumistuki lähinnä yksinasuville, joita eläkeläisistä on suurin osa.
" SDP:n Lipponen poisti vuokrasääntelyn."
Ei muuten poistanut poistaja, oli Kokoomuksen naiministeri.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pirjo_Rusanen
" kunnat tuottivat kohtuuhintaisia Arava-asuntoja ja pitivät myös vanhoja halpoja asuntoja vuokrakäyttöön sitten alkoivat uudistukset ja markkinaohjaus...
Vuokrasääntelystä myös luovuttiin ja silloinen tästä vastuullinen ministeri totesi, että kilpailu pitää huolen siitä, etteivät asuntojen hinnat kohoa liian korkeiksi vaan pysyy kohtuullisella tasolla...No sille väittämälle naurettiin jo silloin."
http://www.uusisuomi.fi/comment/379060#comment-379060
"Tätä rahastusjärjestelmää on rakennettu siitä lähtien kun Kokoomuksen Pirjo Rusanen toimi asuntoministerinä v. 1991 Ahon hallituksessa. Silloin purettiin vuokrasäännöstely selityksin: Saadaan enemmän vuokra-asuntoja.
On vain käynyt niin, että on saatu enemmän valtion tukea vuokra-asumiseen.
Miksi rakentaa, kun saadaan paremmat tuotot, koska vuokra-asunnoista on jatkuva pula."
90-luvun laman aikaan Esko Ahon katastrofi hallitus poisti vuokrasäännöstelyn, vapaille markkinoille olisi pitänyt tulvia vuokra-asuntoja mutta näin ei käynyt, ainoastaan vuokranantajat voivat nyt millaisesta murjusta tahansa pyytää ihan mitä tahansa. Vuokra-asuntoja on liian vähän ja meno kuin villissä lännessä! Varsinkin yksinäisten miesten on melkein mahdoton saada asuntoa tässä maassa!!!!!
Vuokrat ovat nousseet 60 prosenttia säännöstelyn purkamisen jälkeen:
http://www.hs.fi/asuminen/artikkeli/Vuokrat ovat nousseet 60 prosenttia säännöstelyn purkamisen jälkeen/HS20040322SI1KA01543
"Vuokrat ovat kohonneet peräti 60 prosenttia pääkaupunkiseudulla sen jälkeen, kun vuokrasäännöstely purettiin 1995. Samaan aikaan kaikki muut hinnat ovat nousseet keskimäärin vain 14 prosenttia"
Kiitos Esko Aho, kiitos Suomen Keskustapuolue... kepu kusettaa aina!"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9356119/vuokra-asunnoista-huutokauppaa#comment-46034441
"Asumisen tukemisesta löytyy myös varsinaisia kummallisuuksia. Vanhentuneet aravatuotannon ehdot ovat johtaneet siihen, että arava-asunnoista peritään markkinakorkojen yli meneviä korkoja. Alkuperäinen ajatus sosiaalisesta asuntotuotannosta on näin kääntynyt päälaelleen: pienituloiset joutuvat maksamaan lainoistaan valtiolle korkeampia korkoja kuin hyvätuloiset normaaleista pankkilainoista.
Vuokra-asuntotuotannon hiipuminen aiheuttaa kertaantuvia ongelmia. Ahon hallituksen aikana purettu vuokrasäännöstely johti vain lyhytaikaisesti vuokra-asuntojen tarjonnan lisääntymiseen mutta pitkäaikaisesti vuokratason nousuun. Pula vuokra-asunnoista pakottaa omistusasumiseen ja tämä on osaltaan ruokkinut omistusasuntojen hintojen jatkuvaa nousua."
http://www.mtv.fi/uutiset/mielipiteet/nettivieraat/artikkeli/27-12-uudenvuoden-lahja/2034386
" SUURI ELÄKEPETOS TOTEUTETTIIN 1995, kun SDP:N LIPPOSEN hallitus..."
Jaha:
"Karua kertomaa kepu/kok porvarienemmistö eduskunnan leikauksista ,myös nousukautena 2008
Esko Aho /Viinanen eläkeindeksit,pohjaosa -93-94
kaikista Kelan etuuksista ,koska ne on sidottu eläkeindeksiin.
Palautettiin kepu/kok vaalitäkynä vasta 1.3.2011
HE 105/1994
Vastalauseet
I
II
III
IV
kertoo lisää mitä muuta leikattiin eläkeläisiltä."
http://www.uusisuomi.fi/comment/649918#comment-649918
MAASEUDUNTULEVAISUUS!
"Asumistuki valuu rikkaimpien taskuun
3.2.2014
Kansalaisten perusturvaa parantava asumistuki on kääntynyt vapaassa markkinataloudessa heikommassa asemassa olevien köyhdyttämisvälineeksi sekä rikkaimman tuloluokan rahastusautomaatiksi.
-Rikkaimman tuloluokan taskuihin on siirtynyt vuokrasäännöstelyn purkamisen jälkeen miljardeja euroja ja kuka tietää josko osa myös veroparatiiseihin.
-Vuokrasäännöstelyn purkamisen jälkeen on yhteisistä verovaroistamme kustannettua asumistukea maksettu yli 17 miljardia euroa, josta tulonjakotilastojen mukaan yli puolet on ohjautunut ylimmälle tuloluokalle, ”piiloteltuna” ja hiljaisena tulonsiirtona. On aivan käsittämätöntä että tästä tulonsiirrosta kansakuntamme rikkaimmille ovat sekä poliittinen eliitti että muutkin etujaan puolustavat aivan hiljaa."
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipiteet/lukijalta/asumistuki-valuu-rikkaimpien-taskuun-1.55652
Hyvä että joku vähän korjasi noita nimim. SAK_on_SDP :n sekaisia ja virheellisiä väittämiä.