Mielipiteenvapaus ei ole rasismia. Kaikkien ei tarvitse pitää kaikesta. Jos en pidä jostakin voin sen sanoa, jos sananvapautta yleensäkään on olemassa. Rasistiksi saa haukkua, mutta muitakin ajatuksia maailmaan mahtuu ja myös sallittakoon. Toisin on pahat teot niitä älköön sallittako missää päin maailmaa. Tämä ei vaan useimmiten toteudu.
Mielipide ei ole rasismia
myyriäinen
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
rasistiksi haukkuminen on kunnianloukkaus.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kunnianloukkaus
.
Maahanmuutto on loputon suo.
https://www.youtube.com/watch?v=H-CqJYzDSI8
Sana rasismi on mamujen ikioma lempisana.He itse ovat rasisteja kaikkein pahimpia.Sanoin,käyttäytyminen ja teot ennen kaikkea.Joten he voisivat katsoa ensin peiliin ja miettiä itseään.
Ei ne ole rasisteja vaan hartaita, ylpeitä muslimeja.
Muslimit ovat saastaa.
Seuraavassa sodassa muslimisika- ja paskaneekeriongelma ratkaistaan.
Lopullisesti.
Islam on saatanallisen rasistinen poliittinen uskontoliike. Yhdessäkään muslimivaltiossa ei vallitse demokratia, rauha ja harmonia. Vai väittääkö joku perustellusti vääräksi tämän totuuden?
Jos sanoo hyysäriä nekrunnussijaksi niin se ei ole rasismia, sillä hyysäri on samaa rotua mutta vain keskimääräistä typerämpi yksilö.
aivan
Näin se on nähtävä(!)
En ole rasisti, minusta arabien ja mustien työn teko ja kultuurit ovat loistavia. TULEVAT SUKUPOLVET HAUKKOVAT HENKEÄ kun lukevat historiasta näistä korkeakultuureista.( tulenee kirjoitetuksi arabiaksi. allah akbar)
Suomessa puhutaan paljon maahanmuuttajista ja rasismista. Samoin uskonnosta ja seksuaalisuudesta. Se, mistä meillä ei puhuta, on esimerkiksi sosiaaliluokkiin, taloudelliseen asemaan tai aikuisväestöön kohdistuvasta syrjinnästä. Jos esimerkiksi työpaikat varataan vain nuorille (keille?), se on syrjintää. Jos koulutuksesta tehdään vain joidenkin oikeus, se on syrjintää. Jos pienituloisten tai huono-osaisten asemaa heikennetään poliittisilla päätöksillä, mutta omistava luokka ja keskiluokka hyötyvät päätöksista, sekin on syrjintää. Jos Suomessa maata rakentaneet vanhukset ja yksin elävät aikuiset keräävät pulloja roskiksesta saadakseen ruokarahaa ja samalla raha virtaa ulkomaille, sekin on syrjintää. Jos varakkaat suvut ottavat vastaan tukia, mutta eivät joudu maksamaan myöhemmin veroja, mutta muut maksavat, sekin on syrjintää.
Mikä tekee maahanmuutosta kiistelyn aiheen? Mikä synnyttää rasismia? Mikä tekee joka sanasta ja teosta tappelun aiheen? Pelko. Ihmiset ovat ennakkoluuloisia, mutta myös tottuvat uusiin asioihin vähitellen. Mutta kun oma toimeentulo ja elämisen mahdollisuudet ovat uhattuina ja ihminen voi huonosti, se synnyttää pelkoa ja vihaa, joka etsii purkautumistietä. Pointtini: maa pitäisi saada vikkelästi jaloilleen ja talous nousuun eikä vain yhden tai kahden väestönosan hyväksi vaan myös heikommilla olevien. Silloin ihmisten erilaiset mielipiteet jäävät vain mielipiteiksi ja niille on enemmän tilaa.
sulla se vasta nuppi on sekasin ja pahasti(!)
Suvakit vasta rasisteja on. Ne ei salli muiden mielipiteitä ollenkaan eli ne on suvakkirasisteja, kukkahatturasisteja, maailmanhalaajarasisteja
Maahanmuutosta ei ole pakko pitää. Ei maahanmuutto ole lähtökohtaisesti hyvää. Maahanmuuton kielteisiä puolia voi kritisoida. Niitä siinä riittää. Niiden esiintuominen ei ole rasismia.
Valheiden esiintuominen maahanmuuton kielteisistä puolista puhuttaessa on rasismia. Sitähän täällä (Suomi24) riittää.
Valheeksi voi mieltää useita asioita. Valheesta ja valehtelusta tietää
kuitenkin eniten ne jotka työkseen valehtelevat. Ne jotka johtavat harhaan vaikkapa nyt eri virastojen virkailijoita. Valehtelijat eivät näe omaa vilpillisyyttään, vaan syyttävät siitä aina jotakuta toista. Maahan muutto tuo mukanaan sekä kielteistä jos jotai myönteistä.
valehteluhan on sairaus, niinkuin homous ja kiroilu. Suvakkirasistit ovat umpihulluja valehtelijoita, kuten myös pigmentit, kuten nik saturasisti(!)