Rakensin aikanaan omaan corolla DX:ään ihan ite hälyttimen. Piilokytkin etumaskiin tms. paikkaan.
Yksinkertainen kytkentä joka laittaa torven soimaan oven auetessa (eikä sammu vaikka oven lyö takisin kiinni), eikä mitään robin hood vilkkuledejä kojelautaan. kaksi kertaa pelastu poppikoneet, ja jopa poliisi kehui viritystä loistavaksi. Osiin meni markka-aikana 17,90. Tarvii vain releen, kytkimen ja yhden diodin.
Yksinkertainen kytkentä joka laittaa torven soimaan oven auetessa (eikä sammu vaikka oven lyö takisin kiinni), eikä mitään robin hood vilkkuledejä kojelautaan. kaksi kertaa pelastu poppikoneet, ja jopa poliisi kehui viritystä loistavaksi. Osiin meni markka-aikana 17,90. Tarvii vain releen, kytkimen ja yhden diodin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
hyvät ohjeet! rakennan samanlaisen......
Hetkinen...
jos sulla on tarkemmat rakennus ohjeet (mikä piuha liitetään mihinki?) ni viititkö laittaa näkyviin? aloitan rakentelun heti!
En tiiä kiinnostaako ketään oikeesti mutta tässä ohjeet, jos kiinnostaa eikä onnistu näillä, koitan piirrellä joku päivä ihan kuvan kytkennästä.
Auton töötin pitää pelata ilman virtoja ja saatava jatkuva eli nykyään melkein helpointa laittaa pellin alle joku vanha töötti jolle vedetään suora akulta (sulake väliin suositeltava)
Releen kytkentä:
30 - töötiltä maajohto
87 - maa
85 - napa piilokytkimen kautta (sulake tähänkin)
86 - ovikytkimelle
diodi napojen 30 86 väliin niin että virta kulkee 86:sta 30:een
jos laitoit auton omaan tööttiin laita toinen diodi myös navalta 86 ovikytkimelle menevään piuhaan (suunta 86:sta ovikytkimeen) ettei sisävalo syty kun painat tööttiä.
kiitti
tuollainen viritelmä ole laiton...
Laillinen on hyvinkin, kuten kaikki muutkin hälyttimet.
Itselläni on hälytin rakennettu langattomasta ovikellosta.
Nuo kelpolaitteet maksaa 25 euroa marketissa ja niiden kantama on jopa 30 metriä.
Kun varas tunkeutuu autoon, ei siellä tiedetä hälytyksen jo tapahtuneen.
Usein nuo yöhiipparit on varattomia ja syyntakeettomia, joten turhauttavaa lienee poliisille soitella, että kurinpalautus on hoidettava kotikonstein siinä ja heti.
...mutta poliisit oli ettiny toista tuntia töötin sulaketta, kun itse istuin baarissa puhelimesta akku loppuneena, ja oli silti tyytyväisiä ettei tullu taas uutta lappua rikosilmotuspinoon...
Miten niin laiton?
Esimerkiksi virtalukolle tuleva piuhaan haarotus ja ylimääräinen katkaisi jonnekkin piiloon (ajonestolaite). VAstaava voi mielikuvituksen rajoissa rakennalla helposti vaikka mitä jos on vähänkään tee-se-itse miehen tai naisen vikaa :)
Ylimääräinen lukko oviin (tapit) jotka toimii servoilla. Oma akku niille ja kaukosäätö. Ei aukee ovet rautakangellakaan, ikkunat saa tietysti rikki mutta ovet ei aukee jos riittävän isot tapit. No kuka nyt vanhaan paskaan tälläsiä sentään viittii rakentaa :) Puuttuu enää panssarilasit niin autoon ei pääse kuin rälläkällä. Yksi katkaisija jonnekkin ja sille hälytysääni toiminto tai vaikka ajonesto on helppo, halpa ja yksinkertainen konsti estää luvattomat ajot.
Mieti nyt kuinka häiritsevää on jos joku kadun varressa oleva auto huudattaa tööttiänsä täysillä kunnes akku loppuu. Muutenkin turhaa viattomien ihmisten pelottelua moinen.
näyttäisit kuvanki ois ihan kiva jos näyttäisit
Toin 80-luvulla erän varashälyttimiä maahan. Niitä jäi muutamia myymättä. Asennus on helppo ja toiminta hoituu auton oman virtalukon kautta.
Toiminta perustuu sisävalon tai takaluukun valon syttymiseen, josta on n. 10 sek. aikaa laittaa avain virtalukkoon ja kääntää avain radioasentoon. Jos näin ei tee, alkaa "poliisisireeni" ulvoa.
Uusiin autoihin ei näitä kannata alkaa virittelemään, mutta vanhaan ja halpaan autoon ihan toimiva laite.
Myyn halvalla pois pölyn alta vaikka koko erän.
[email protected]
Nuo 80-luvun pelit ovat EU:n ajoneuvojen varkaudenestolaitedirektiivin 1995/56/EY vaatimusten vastaisia, joten niiden myynti ja käyttöönotto Euroopan yhteisön alueella on laitonta.
Sitä paitsi on aivan idioottimaista seurata Suomen olosuhteissa akkujännitettä, koska 100% kadun varressa tuntitolkulla ruikuttavista vinguttimista on juuri noita direktiivin vastaisia leluja.