Mitä mieltä transväki on, onko transhenkilöillä samat oikeudet parin ja perheen muodostamiseen kuin esim. homoseksuaaleilla on?
Miten transhenkilöiden oikeuksia tulisi lisätä? Mitkä koetaan pahimmiksi epäkohdiksi heidän humaania kohteluaan vastaan?
Transhenkilöiden oikeudet
6
253
Vastaukset 6
Nyt sinulla on mennyt transfestiitti/transseksuaali transhumanismin kanssa pahasti sekaisin. Ei muuta.
- Uutispuuro
Transhumanismi ei tosiaan liity transsukupuolisuuteen mitenkään.
Ja edellisellä vastaajalla menee taas transvestiitit ja transsukupuoliset.
Transvestiiteillä on jo kaikki oikeudet. He ovat ihmisiä (yleensä miehiä), jotka saavat kiksejä pukeutumalla/eläytymällä jonkun toisen sukupuolen rooliin.
Transsukupuoliset taas ovat ihmisiä, joiden kokemus omasta sukupuolestaan eroaa siitä joksi se on ulkopuolelta määritelty.
Transhumanismi taas on idea, että tiede ja teknologia on osa ihmisyyttä ja sen kehitystä.
Transvestiiteillä on jo kaikki oikeudet kuin kellä muullakin tahansa.
Transsukupuolisilla taas ei mutta sukupuolineutraaliavioliittolaki korjaa osan ongelmista. - Merkkinimitys
Nyt menee kyllä edellisillä kirjoittajille homma pahasti vinoon. Trans humanistihan on tunnetusti transuihin humaanisti suhtautuva henkilö. Erotuksena esimerkiksi persuista, joista enemmistö pitää transuja melkoisen perversseinä, enkä syytä heitä siitä.
- fda
Vitsailet kai? Edelliset kirjoittajat sitävastoin ovat oikeassa.
- Lisääntymis-tekniikat
Transhumanismin näkökulmasta kiinnostavaa on se, että tekninen kehitys voi vähitellen mahdollistaa myös samaa sukupuolta olevien lisääntymisen keskenään. Tekniikka perustuu erikoistumattomien kantasolujen hyödyntämiseen. Aihetta käsiteltiin takavuosina jommassa kummassa suomalaisessa tiedettä popularisoivassa lehdessäkin, mutta en valitettavasti muista enää tarkempia tietoja.
- fda
On se järkyttävää sitten kun ihmisen tärkeys ei ole sitten enää kiinni siitä millaiset vehkeet sattui lisääntymisarvonnassa osumaan ja matsasivatko ne edes kromosomien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851345
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351061Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19865Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154695Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13690- 46669
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33560
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39538