banaanit, jumalan työtä vai evoluution?

Jos jumalaa ei ole niin miten selitätte sen faktan, että banaanit on aivan kuin luotuja juuri ihmisen käteen sopiviksi? Ne ovat muodoltaan hieman käyriä ja käyvät kuin 1:1 ihmiskäteen, jotta niistä olisi helppo ottaa kiinni.

Väitättekö ihan tosissanne, että evoluutio on muokannut niistä juuri tuollaisia sattumalta ettekä todellakaan usko, että jumala olisi luonut banaanit ihmisten käytettäviksi?
24373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Tottakai väitämme, mutta emme sitä, että se olisi ihmisen käteen muokkautunut, vaan yleensä kädellisen olennon poimittavaksi.
Ihminenhän tehtiin geenitekniikan, sekä humanoidien avustuksella joskus myöhemmin apinaa avuksi käyttäen, lisäten tekijän piirteet, sekä kusipäisen luonteen, ilman heidän viisauttaan.

Äänestä

Kaikki iänikuiset höpinät siis kaivetaan esille? Laitetaan nyt edes hieman luovuutta peliin, ettei tarvitse jättäytyä mihinkään koulun takapihojen epätoivoisiin assosiaatioidiotismeihin.

Ihminen on suunniteltu syömään banaania ja siitä johtuu, että apinat ja muut kädelliset käyttävät sitä väärinpäin. Ihminen kun on vuosisatojen kuluessa jalostettu ihmisen toimesta, toisin kuin apinat ja muut kiipijät. Kulttuuriset kiipijät, kuten nykyiset "kirjailijat" kai syövät banaanit kuorineen. Näin voisi ainakin tekstien näppäryydestä päätellä.

Äänestä

Tarkoittanet tätä villibanaania, josta syötävät lajikkeet on kehitetty?
Siinäpä aloittajalle pähkinä, onko syötävät lajikkeet luonut Jumala vai kehittänyt evoluutio.
http://aijaa.com/peEFY2

Äänestä

Juu banaani mahtuu kätevästi käteen, suuhun ja...

Äänestä

Nokia loi puhelimet sopiviksi ihmisten käteen, joten jumalan on täytynyt olla entinen Nokian insinööri.

Sanovat Insinöörejä täydellisiksi mulkuiksi, joka puolestaan sopisi Ison Herran -titteliin, koska Suuri Herra on usein kusipää.

Miksi Jumala loi Nokia Communikaattorit, ja jätti ekasta 9000-mallista TAUSTAVALOT pois ruudulta. Herra ei ollu sillloin viisas, kun joku maksoi COMMUNIKAATTORISTA JUPPINA YLI 10 000 markkaa, ja joutui istumaan Pimeydessä.

Ahdistaa nämä asiat!

Äänestä

Banaani on käyrä ihan siitä samasta syystä, miksi appelsiini on pyöreä ja päärynä pisaran muotoinen. Eli...? :)

Äänestä

Taas näitä juttuja. Aloittajan usko ilmeisesti tarkoittaa sitä että ei tutustuta mitä oikeasti tiedetään vaan siihen mitä joku herkkäuskoisilta rahaa keräävä kreationistilla tienaava uuno on joskus sanonut. Ihme että ette edes vaivaudu ottamaan selvää banaaneista, sekin on jo luomisuskoiselle liikaa.

Äänestä

Se baanin nykyinen muoto on kyllä ihan ihmisen aikaansaama. Käsittääkseni kaikki kaupoissa olevat baananit ovat lisäksi klooneja.

"It’s odd to think that if humans were to suddenly disappear from the Earth, so would bananas. Why? The answer is actually quite simple: bananas are the result of man made engineering and tampering with nature.

New bananas are grown basically by cloning, similar to that of a rosebush, making every single banana an exact genetic copy of each other! The only reason the banana has survived for so long is due to continued breeding done by humans."

http://www.omgfacts.com/nerd/403/7-Creepy-but-Amazing-Facts-About-Cloning-ab911-1

Äänestä
  • Huh huh, typotin sanan banaani 2 kertaa.

    Äänestä

  • joo-0 kirjoitti:

    Huh huh, typotin sanan banaani 2 kertaa.

    Kiitämme teitä tästä komediahetkestä.

    Äänestä

  • Komadiani on : "Raamattu on totta" :D
    Raamattu-Pelissä kivipallo (kykenee tuhoamaan esteitä ja uppoamaan nopeasti) ja rantapallo (pystyy kellumaan vedessä sekä hyppimään korkealle). Siinä koko Raamatun sisältö, oksennustahrojen lisäksi.

    Äänestä

Aloitus oli selvästi trolli, mutta...
Vastataan samalla mitalla:
"Kuinka saisin rikki kookospähkinän..."

Äänestä
  • Jos tosissasi haluat tietää, niin tässä ohje (kohdasta 3:11 alkaen):
    http://areena.yle.fi/1-2160221

    Muksun kanssa tulee katseltua paljon lastenohjelmia :)

    Äänestä

Nyt tuli ateistillekin ylittämätön argumentti. Maukas, helppo kuoria, sopii käteen eikä siinä ole edes siemeniä. Kyllä sen täytyy olla Jeesuksen taikoma hedelmä!

Äänestä

Taas voi vaan arvailla trollaatko, vai etkö vain ole viitsinyt ottaa selvää asiasta jota kommentoit, aloittaja hyvä.
Nämä "kuin ihmisen käteen luodut" banaanit, joita ostamme kaupasta ovat nimenomaan ihmisten ankaran jalostusviljelyn tuloksena syntynyt hedelmälaji, eikä siis ollenkaan yllättävää, että ne omaavat ihmisten "käyttömukavuutta" palvelevia ominaisuuksia. Jalostusviljely on myös yksi aika simppeli todiste evoluution olemassaolon puolesta, koska jollei kyseistä prosessia tapahtuisi luonnossa, eivät koko jalostusviljely taikka sen keinoin tuotetut banaanit olisi edes mahdollisia.
Tuossa on kuva, joka havainnollistaa miltä luonnossa kasvava villibanaani vastaavasti näyttää
http://i132.photobucket.com/albums/q5/cdp40/wild_banana.jpg

Äänestä
  • Tuo villibanaani muistuttaa muodoltaan enemmänkin sitä perunaa joka lääkärin piti poistaa itävaltalaisen papin anuksesta.

    Pappi oli selittänyt lekurille, että oli laittamassa verhotankoa paikalleen, kun putosi tuolilta ja pahaksi onnekseen anus edellä lattialla olleen perunan päälle. Ja pahaksi onnekseen pappi laittoi verhotankoa paikoilleen perse paljaana. No niinhän siinä kävi, lempo soikoon, että peruna sujahti papin anukseen.

    Maaailmassa monta on ihmeellistä tarinaa. Uskoon ken haluaa tuon papin tarinan perunan kummallisesta matkasta papin peräsuoleen.

    Tämä pappi ilmeisesti uskoo siihen samaan kuin Speden vanhan sketsin aviomies, joka kotiin taas kerran myöhässä tullessaan, ja vaimonsa raivokohtausta pelätessään, päätti keksiä niin tolkuttoman selityksen myöhästymiselleen, että vaimo ei voi kuvitellakaan niin päätöntä tarinaa sepitykseksi, valeheeksi, verukkeeksi, vaan uskoon sen mukisematta - niin kuin kävikin.

    Äänestä

Muistapas nyt se maapähkinävoikin.

Äänestä

Aloittaja astui näköjään sellaiseen seuraan, jossa tyhmyys, sekä tietämättömyys vain korostuu, muiden puutteiden lisäksi.

Äänestä
  • Aloitusten tekeminen on uskovaisille vaarallista, koska ne usein poaljastavat heidän tietämättömyytensä, koska täällä on aloituksia lukemassa atesiteja, jotka tietävät kollektiivisesti ihan mielettömän paljon. Villibanaaneistakin.

    Äänestä

Jumala on luonut ne sen muotoisiksi jotta niitä voi käyttää itsetyydytyksessä, miksi ei kimppakivassakin, samoin kurkut, porkkanat jne. - on eri kokoja, värejä, makuja,hieman eri muotojakin, mutta kuitenkin pitkulaisia että sopivat ruumiinaukkoihin, on vähän ryhmyisempiäkin, joista otettu mallia kondomeiden nyppylöihin kiihotusta lisäämään...

Äänestä

Tertussahan ne banaanit ovat. Ja miksi? Koska hänen dildostaan loppuivat patterit.

Äänestä

Koraani kieltää banaanin, kun se näyttää miehen penikseltä.

Luulisi kuitenkin, että kaikki kristinuskovaiset miehet kieltäisivät vaimoltaan banaanin ohella vihanneksista kurkun, jota monet naiset saattavat käyttää myöskin yhtälailla masturbointiinsa, kunnei uskovaisen miehensä "sisään kääriytynyt" penis vastaa sitä vaimon tyydytyksellistä tasoa. :)

Äänestä
  • makkarakin voi olla melko karu

    Äänestä

  • Jyri on kertonut käyttävänsä vain kesäkurpitsaa, siis jollei saa aitoa tavaraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskovainen_matteus kirjoitti:

Jos jumalaa ei ole niin miten selitätte sen faktan, että banaanit on aivan kuin luotuja juuri ihmisen käteen sopiviksi? Ne ovat muodoltaan hieman käyriä ja käyvät kuin 1:1 ihmiskäteen, jotta niistä olisi helppo ottaa kiinni.

Väitättekö ihan tosissanne, että evoluutio on muokannut niistä juuri tuollaisia sattumalta ettekä todellakaan usko, että jumala olisi luonut banaanit ihmisten käytettäviksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu