mamut jo telttoihin

Ihme etteivät ole vielä ajaneet suomalaisia telttoihin mamujen tieltä

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441082118549.html
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Telttoihin vaan!!! ja talven yli Kun Hyytyy I -phone voi lämmin kotimaa taas houkuttaa

Äänestä

kolme uutta vastaanottokeskusta viikossa, vuodessa siis 150. Joka kuntaan riittää tulijoita.

Äänestä

Vetäviin kämppiin vaan.
Armeijan vanhoissa kasarmeissa on sopivan koleaa, ei tee mieli jäädä suomeen.
Onkohan lappeenrannan rakuunarykmentin vanhat kasarmit tyhjillään,
sehän olisi hyvä paikka, vielä telaketjupatjat alle.
Tulee partasuulapsille kiire kotiin, eipä lehdissä noita pakolaisperheitä ole pahemmin nähty.

Äänestä
  • Lehdissä ja TV:ssä niitä perheitä vasta näkyykin, se on mielikuvamainontaa se!
    80% tulijoista 18-35v poikalapsia, joista haastatellaan aina sitä ainoaa, joka osaa englantia. Näin meille muodostuu kuva, että he ovat sivistyneitä ihmisiä ja heidän kanssaanhan me tulemme toimeen.
    Itsekin olemme yleensä jonkun lapsia...

    Äänestä

  • P.S. Kannattaa tarkkailla seuraavaa: televisiokuvissa taustalla on kamala tungos, mutta porukan ainoalle äidille pienine lapsineen tehdään reilusti tilaa, että saadaan kunnolla kuvaa kärsivästä perheestä ja muut tulevat "samalla ovenavauksella" kenenkään huomaamatta maahan.

    Äänestä

Teltat ovat oikea paikka asua täällä, varsinkin talvella, oppivat samalla Suomen ilmastosta jotain.

Äänestä

Maahanmuuttajat asuvat kaupungin asunnoissa, SATO:lla ja Forenomin huoneistohotellissa. Heidän asumisensa on kallista, koska perheet ovat suuria ja maine yksityisillä vuokramarkkinoilla ei ole parhaasta päästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kulttuuririkastui kirjoitti:

Ihme etteivät ole vielä ajaneet suomalaisia telttoihin mamujen tieltä

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441082118549.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu