Jarrullinen peräkärry?

Osaisiko joku vastata? Olisi tarve kuljettaa sellaista tavaraa, joka ei mahdu 750 kg peräkärryyn. Isommat näyttävät olevan jarrullisia. Voiko sellaista vetää tavallisella henkilöautolla (Volvo V70), toisin sanoen, miten ne peräkärryn jarrut toimivat?
10486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Toiminta riippuu siitä ovatko jarrut kunnossa. Jos ovat kunnossa niin saattavat toimia, jos eivät ole kunnossa saattaa olla ettei toimi.

Äänestä

Esim. kaikki asuntovaunut ovat jarrullisia perävaunuja aivan kuten suuri osa järeämmistä lavallisista perävaunuista. Niissä on mekaaninen jarru.
Eli vetoaisa painuu kasaan jarruttaessa ja samalla siihen kytketyt rautalangat vetävät vaunun jarruja päälle ihan kuin auton käsijarruperiaatteella.
Sähköä ei siis jarruihin tarvita, vaan siihen, että valot syttyvät etu- sekä takapäähän. Jarruvalot saavat ohjauksensa auton jarruvaloista.

Äänestä
  • Kiitos, juuri tämä oli se tieto, mitä kaipasin. Eli vetoautossa ei tarvitse olla mitään sellaista, mitä ei tarvita jarruttomankin perävaunun kanssa.

    Kiitos vielä kerran asiallisesta vastauksesta. Ja iso keskisormi tuolle toiselle "vastaajalle".

    Äänestä

  • No enpä kyllä autooni kytkisi sellaista peräkärryä missä vetoaisa painuu kasaan, en todellakaan.
    Muuten jarrut tarvii sähköä toimiakseen turvallisesti.
    Muuten noitten jarrujen toiminnasta en kantaani muuta.

    Yli 30 vuotta kärryä vedellyt, jarrullista/jarrutonta.

    Äänestä

  • sä oot niin pässi!

    Äänestä

  • miksi.olet.olemassa kirjoitti:

    sä oot niin pässi!

    Minuako vai jarrut jumissa, kumpaa tarkoitat.

    Äänestä

  • Hyvin.pitkälti saivartelija ei vaan halua ymmärtää mistä on kysymys, kun vetopää painuu sisään holkkiinsa ja samalla nykii jarruja päälle.
    Rekkamiesten aisa ei painu kasaan, kun se on jo valmiiksi lurps.

    Äänestä

  • 40vuotta-vedellyt kirjoitti:

    Hyvin.pitkälti saivartelija ei vaan halua ymmärtää mistä on kysymys, kun vetopää painuu sisään holkkiinsa ja samalla nykii jarruja päälle.
    Rekkamiesten aisa ei painu kasaan, kun se on jo valmiiksi lurps.

    Kyllä ymmärrän tosi hyvin, mutta asiat käsitetään asioina. Jos ei tunne käsitteitä niin kannata täällä raapustella.

    Äänestä

  • Tää on tämä sama ,-jauhaja taas ja taas.

    Äänestä

  • pilkkuvirhe kirjoitti:

    Tää on tämä sama ,-jauhaja taas ja taas.

    Minuako tarkoitat vai 40vuotta-vedellyt

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PahastiEpätietoinen kirjoitti:

Osaisiko joku vastata? Olisi tarve kuljettaa sellaista tavaraa, joka ei mahdu 750 kg peräkärryyn. Isommat näyttävät olevan jarrullisia. Voiko sellaista vetää tavallisella henkilöautolla (Volvo V70), toisin sanoen, miten ne peräkärryn jarrut toimivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu