Lisäksi Halonen nostaa TÄYDEN kansanedustajan eläkkeen (!) ja ministerivuodet mukaan. SAK:stakin vielä lisää.
Pitääkö Halonen tosiaan kohtuuttomana osallistua edes yhteiskunnan verotalkoisiin presidentin eläkkeen osalta?
Pitääkö Halonen tosiaan kohtuuttomana osallistua edes yhteiskunnan verotalkoisiin presidentin eläkkeen osalta?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hävyttömän ahne ämmä, sitten kuskaa rahojaan veroparatiiseihin ja
Hakan kokurssista ostamistaan asunnoista vetelee kiskurivuokraa köyhiltä.
Saahan Sauli Niinistökin eläkettä siviiliviroistaan, eduskunnasta, ministerinä ja EIP:n apulaisjohtajan tehtävistä.
Haista itses Hölönen.
Sauli alensi presidentin palkkiotaan itse, oma-aloitteisesti.
Vaihda sinä pervo-ämmä edes kissan hiekat. Ei maksa paljoa ostaa uutta hiekkaa. Kissaparkoja kiusaat. Ja ihmisiä kans, sopivalla tuulella kun haisut tuntuu kortteleiden päähän. Voisit myös ulkoiluttaa kissat nimikko-puistossa edes joskus.
Ilmeisesti kärsit jonkinlaisesta itsetunnon puutteesta, kun et pysty asialliseen keskusteluun.
Eikö sinulla ole mitään sanottavaa? Jos ei ole, ei kannata tänne solvauksia levitellä.
Halonen on niin ahne ja saita, että pihtaa kissanhiekassakin.
Ja presidentin eläke verovapaana.
Viimeisin julkisuuteen noussut yksityislento maksoi 481.000 euroa. että sillai
Mitä se on muka tehnyt eläkkeensä eteen?
Ahnehaloska ei anna senttiäkään kenellekään , päinvastoin tyhjentää roskiksetkin itselleen köyhien nokan edestä!
Saadaanko haloskan veronmaksajilta ryöstämät rahat takaisin kun se mummeli potkaisee tyhjää??
Halonen lasketutti eläkkeensä korkeammasta palkasta kuin oli presidenttiaikanaan saanut. Palkan korotuksesta oli kyllä päätetty, mutta Niinistö oma-aloitteisesti alensi palkkion entiselle tasolle, samalle tasolle, joka se oli Halosen aikaan. Niinistö ottaa saman palkan kuin edeltäjänsä Halonen, mutta Halonen nostaa eläkettä korkeammasta palkkiosta. Veronmaksajat senkin kustantaa.
SAK:n työeläkkeen lisäksi Halonen nostaa täyden kansanedustajan eläkkeen. Täyden kansanedustajan eläkkeen saa jo kahdesta kaudesta, kahdeksasta vuodesta, kun muut joutuvat tekemään töitä 40 vuotta täyteen eläkkeeseen. Ministerinäkin Halonen oli vain reilut kaksi kautta, 1987-1991 ja 1995-1999 ja yksi vuosi päälle, presidentiksi valintaansa saakka 2000.
Muille on laskettu työeläke 23-65/68 ikävuosilta kertaalleen, max 60 % työtulosta. Ja sekin heikennetyin indeksein. Halonen vetää täysiä eläkkeitä useampia. Halosen presidenttikausi päättyi 68-vuotiaana.
SAK:n rahat tulevat verovapaista AY-jäsenmaksuista ja vuokrakiskonnasta, kansanedustajan, ministerin ja presidentin palkkiot ja eläkkeet maksetaan suoraan verovaroista. -Ja Halonen on saanut vain pahaa aikaan.
Ei yhtään mitään tehnyt ökypalkkionsa, eläkeensä eteen, mitään hyötyä ei ollut myöskään älyttömän kaliista matkoista.
Ainahan eläke lasketaan niistä tuloista, joita on työssä tai virassa ollessaan saanut. Näin tehdään opettajien, metallimiesten, lääkärien, siivoojien, lakimiesten ja pappienkin kohdalla.
Ahneus on kommunistien tunnusmerki.
Mihin ne työntää näitä rahasummia, Kommunistit on suurimpia hykleriä, vaatii että köyhät autaa toisia mutta ei ite mitään
en ikinä usko että Niinistö on tuomonen ahne drittkjerring hyi häpäe merra
Kiusaa suomalaisille teki kun kutsui kiimaisia miehiä tänne puskiin.
Riittäähän niitä sinullekin nyt, että sinun ei tarvitse viattomia eläimiä alistaa.
Nyt on hölösellä paskiksia mitä kaivelee,
kultamuna-vieraansa jättävät törkyvanan taakseen, missä liikkuvatkaan!!
Söikö halonen todella ihmislihaa, oliko oikein Hall-lihaa ??
Vai laittoivatko sodassa kuolleesta raadosta haloskalle paistia??
Haloska on Suomen Idi Amin. Yhtä vastenmielinen suomensyöjä rotta.
Ystävänsä hautajaisissakin oli, mutta ei isänsä hautajaisissa, sen haudalla käy joskus vain patskalla
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288335743868.html
Kunniamerkinkin antoi kuulemma.
Sielähän se halonen lenteli suihkarilla kannibaalin kesteissä,
kun minnekään muualle ei ressukkaa ei kutsuttu.
Oletteko Tarja Halosta arvostelevat ja haukkuvat peräkamarin pojat ja -tytöt koskaan ajatelleet, kuinka tyhmän ja yksinkertaisen kuvan te annatte tänne itsestänne?
Eikä yhtäkään realistista faktaa Tarjaa koskevien arvostelujen tueksi Tarja on ainoa spontaani vaihtoehto pelastamaan Suomi presidenttinä vielä
Niinistön mokailut on vesiselvästi taustoitettu fakta on fakta vaikka voissa paistaisi ja porvari on porvari vaikka voissa paistaisi
http://niinistoblogisarja.blogspot.fi/2015/06/peruste-4-petoksen-anatomia.html
Tarjalle kuuluisi 150 000 mutta onneksi on suvaitsevainen maatamme kohtaan
Toivottavasti pian aloittaisi jo III kautensa
On myös tuoreessa muistissa, kuinka presidentti oli nimittänyt elokuussa sisäministeriön kansliapäälliköksi oman suosikkinsa Ritva Viljasen (sd) vastoin valtioneuvoston yksimielistä kantaa. Samalla Halonen oli myös pettänyt oman vanhan lupauksensa, sillä hän oli aikaisemmin vakuuttanut kunnioittavansa tällaisissa tapauksissa hallituksen tahtoa.
Sisäministeriössä hyvä ystävä pystyy vahtimaan poliisihallintoa ja SUPOa, että Stasi-listat pysyvät piilossa.
Halonen nimitti kansliapäälliköksi henkilön, joka oli jo sitä virkaa hoitanut ja pätevä tehtävään.
Tasavallan presidentti tekee itsenäisesti virkaansa kuuluvissa asioissa päätöksen eikä ole sidottu pääministerin tai valtioneuvoston mielipiteeseen.
Stasi-listojen julkistamisesta voi tällä hetkellä päättää vain virassa olevan Supo:n päällikkö.
Haloska nauttii montaa ökyeläkettä, työläisten palkkoja leikataan ja sahataan haloskan kutsuvieraitten elättämiseen.