Fentanyl-kipulaastari on hengenvaarallinen

Ratiopharm Oy vetää markkinoilta kivun hoitoon tarkoitetun Fentanyl Ratiopharm 12 mikrogrammaa/tunti -laastarierän P51869 (käytettävä ennen 31.1.2018).
Erä poistetaan apteekkimyynnistä. Myös kuluttajien tulee palauttaa kyseisen erän pakkaukset apteekkiin. Avaamattomat pakkaukset vaihdetaan korvaavaan valmisteeseen. Avattu pakkaus tarkistetaan apteekissa. Jos pakkaus on virheetön, se palautetaan takaisin asiakkaalle.

Yhtiö vaittää tiedotteessaan:

Suomessa on löytynyt yhdestä 12 mikrogramman lääkepakkauksesta vieraskielinen 25 mikrogramman laastari. Tavallista vahvemman laastarin käyttö voi aiheuttaa käyttäjälleen hengenvaaran.

Isälleni annettiin juuri kyseistä kipulaastaria, joka sai hänet oksentelemaan rajusti. Oiretta ei otettu tosissaan. Lopulta onneksi laastari poistettiin häneltä. En oikein jaksa uskoa, että kyseessä on yksittäinen tapaus kuten yritys tiedotteessaan antaa ymmärtää. Olkaa ihmiset varovaisia, oli kyseessä mikä lääke tahansa. Ottakaa oireet tosissanne. Oksentaminen ja muut epämääräiset oireet ovat merkkejä siitä, että lääke on haitallinen. Vaatikaa lääkäriä myös ilmoittamaan haitasta Fimealle.
4475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitähän muita yllätyksiä näistä "turvallisista ja tutkituista" nykylääkkeistä ajan myötä paljastuu?

Äänestä

Minkähänlaisia pitkäaikais- tai yhteisvaikutuksia näillä kipulaastareilla on käyttäjälle? Lääkkeiden haittavaikutuslistat on pitkiä kuin nälkävuosi.

Äänestä

Se on huumekipulääke, eli ei sitä ihan jokaiselle kysyjälle tarjota, ei ole se ensisijainen vaihtoehto. Ensin hoidetaan miedoimmilla vaihtoehdoilla. Annosta nostetaan vähitellen.

Sen tiedän, että kipulaastarilla voi tehdä vaikka itsemurhan. Se täytyy niellä, jolloin koko lääkemäärä imeytyy riittävän nopeasti. Ja yleensähän käytetyt laastarit menevät kotihoidossa normaaliin sekajätteeseen, eli joku riittävän bimbo saattaisi roskia kaivella ja sellaista hyödyntää päihdemielessä.

Jokaisen luulisi tietävän, että lääkehoidoissa on riskejä. Yhä edellenkin vanhukset saatetaan lääkitä niin pökkelöiksi, että heidän huono tasonsa ei riipu sairauksista vaan enemmänkin lääkitykisien sivuvaikutuksista. Joka tapauksessa isälläsi on oltava jokin hyvin vakava sairaus, kuten syöpä, jos hänelle on kipulaastari määrätty. Oire voi liittyä myös isäsi perussairauteen.

Viallisia eriä vedetään pois muistakin tuotteista, joten ihmehän olisi, jos lääketeollisuudessa ei sattuisi virheitä.

Äänestä

Lääketeollisuuden virheet saattavat vaan olla paljon kohtalokkaampia kuin muiden teollisuuden alojen tuotevirheet. Niihin ei voida suhtautua keveästi. Monet potilaat uskovat sokeasti lääkäreitä ja luottavat lääkkeiden turvallisuuteen ja sopivuuteen.

Kenellä on viime kädessä vastuu, jos sattuu jotain vakavaa? Auttaako omaisia rahallinen korvaus, jos läheinen menehtyy? Lääkeyhtiöt pääsevät yleensä aivan liian vähällä tällaisissa tapauksissa. Oma valppaus on tietysti kaiken a ja o, mutta lääkkeitä syövät myös esimerkiksi ilman omaisia olevat yksinäiset vanhukset. Ketä heidän turvallisuuttaan valvoo?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkeyhtiötvastuuseen kirjoitti:

Ratiopharm Oy vetää markkinoilta kivun hoitoon tarkoitetun Fentanyl Ratiopharm 12 mikrogrammaa/tunti -laastarierän P51869 (käytettävä ennen 31.1.2018).
Erä poistetaan apteekkimyynnistä. Myös kuluttajien tulee palauttaa kyseisen erän pakkaukset apteekkiin. Avaamattomat pakkaukset vaihdetaan korvaavaan valmisteeseen. Avattu pakkaus tarkistetaan apteekissa. Jos pakkaus on virheetön, se palautetaan takaisin asiakkaalle.

Yhtiö vaittää tiedotteessaan:

Suomessa on löytynyt yhdestä 12 mikrogramman lääkepakkauksesta vieraskielinen 25 mikrogramman laastari. Tavallista vahvemman laastarin käyttö voi aiheuttaa käyttäjälleen hengenvaaran.

Isälleni annettiin juuri kyseistä kipulaastaria, joka sai hänet oksentelemaan rajusti. Oiretta ei otettu tosissaan. Lopulta onneksi laastari poistettiin häneltä. En oikein jaksa uskoa, että kyseessä on yksittäinen tapaus kuten yritys tiedotteessaan antaa ymmärtää. Olkaa ihmiset varovaisia, oli kyseessä mikä lääke tahansa. Ottakaa oireet tosissanne. Oksentaminen ja muut epämääräiset oireet ovat merkkejä siitä, että lääke on haitallinen. Vaatikaa lääkäriä myös ilmoittamaan haitasta Fimealle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu