Pakolaiskeskukset

Miksi näitä pakolaiskeskuksia ei sijoiteta esim. Espooseen, Kauniaisiin ja muille rikkaitten asumisalueille? Myös Ahvenanmaa ja ruotsinkieliset alueet olisi myös vaihtoehtona.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kannatan pakolaiskeskuksen sijoittamista Espooseen, KauniaisiinAhvenanmaalle ym. Ruotsinkielisille alueille!

Äänestä
  • Kyllä rikkaat osaavat puheissaan kannattaa pakolaiskeskuksia ja pakolaisten ottamista, mutta eivät käytännössä halua heitä paskomaan ja pilaamaan asuinalueitaan.

    Äänestä

Kauniainen on Espoon rajojen sisäpuolella. Espoo pullistelee jo nyt kotoutusvaiheessa olevista pakolaisista, eikä siellä ole tyjiä kouluja, tai kasarmeja.
RKP on yksi pakolaismyönteisistä puolueista. Sen pomoilta voisi kysyä, miksi ei Ahvenanmaalle.

Äänestä

Nyt on pakoliaisia majoittu Turussa SPR telttoihin.Vastaanottokeskukset alkaa olla ylipursuavia, joten on otettu isot teltat käyttöön.

Turvapaikanhakijat ovat nukkuneet noin 2 tunnin unia. Nuorten miesten vaatteista on pulaa. Lammilla 5000 aukkaan kunnassa on 400 turvapaikanhakijaa. Toiset kunnat ei halua ottaa pakolaisia mm. Keuruu teki näin. sisäministeri Petteri Orpo toivoo, että suhtauduttaisiin pakolaisiin myönteisemmin.

Turvapaikan hakijat saavat suomenkielen opetusta 3 x viikossa. Lapset eivät pääse suomalaiseen päiväkotiin. Turvapaikanhakijat eivät saa moskeijaa, vaikka tarve olisi. Yksityiskodit ovat joissain paikoissa tarjonneet majoitusta.Lehdissä on kuvia vainieitä, mutta missä on pakoisnaiset ja lapset?Onko tässä jokin uskonnollinen kielto????.

Äänestä

Koska Espoo on jo täynnä pakolaisia.

Faktat kehiin nettisekopäiltä

Äänestä

Helsingin Punavuoressa on keskus, ja hyvin on sujunut.

Äänestä

Lähtisivät takaisin sinne mistä ovat tulleet,vai pitääkö ajaa.?

Äänestä

Ei ihme jos Petteri Orpoa huijataan EU neuvotteluissa .näissä pakolais määrien ottamisessa, kun ei riitä kielitaito. Joutui menemään kielikursseille. Eiköhän se ole liian myöhäistä kun on tuollaisessa vastuunalaisessa hommassa, olisi pitänyt alusta saakka ymmärtää mistä EU neuvotteluissa päätetään. No tulokset näkyvät mitä on ymmärretty?

Äänestä

Orpopoika taitaa olla sydämeltään vihervasemmistolainen punikki.

Äänestä

Jonkun palstoilla oli keskuksien paikat.Siinä oli Helsingissä neljä noin 800 henkeä.Kirkkonummi 260 kpl.Turku 225.Rovaniemi 250.Joutseno 300 30.
tuossa suuntaa miten paikkoja jaetaan Oulunseutu on melkoinen vastaanottaja.Tampereelle 20 kerrostalot.Eli nämä espoo,kauniainen jne.ole tuossa listassa.Ympäri maata monia paikkoja joihin 110-300 henkeä.Joten ei se hesan seutu niin suuri ottaja ole vaikka uutiset myllyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirppusirkus kirjoitti:

Miksi näitä pakolaiskeskuksia ei sijoiteta esim. Espooseen, Kauniaisiin ja muille rikkaitten asumisalueille? Myös Ahvenanmaa ja ruotsinkieliset alueet olisi myös vaihtoehtona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu