kävin eilen lääkärissä ja lääkäri kirjoitti diapameja. potilastietoihin oli kirjoittanut että aiemmin bentsojen väärinkäyttöä joka ei siis pidä miltään osin paikkaansa.tarkoittaako tämä nyt sitä ettei jatkossa kukaan lääkäri kyseisiä lääkkeitä enää määrää? soittoajan olen kyseiselle lääkärille jättänyt ja vaadin selitystä moiseen väitökseen
potilastiedot
mklj
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei potilastietoihin saa mitä tahansa kirjoittaa, tietenkään. Joskus jotkut tietyt lääkärit kirjoittelee henkilöön kohdistuvia loukkauksiakin. Jos on epäilyksiä voi tiedot tarkistaa. Omia tietoja saa epikriisistä pyydettäessä. Aina voi tehdä valituksen jos tiedot ei pidä paikkaansa tai niissä on jotakin yliampuvaa. Joillakin lääkäreillä kun on tapana tehdä diagnooseista itsensä näköisiä ja totuus vääristyy.
kysymys kuuluukin että kuinka paljon tää vaikuttaa jatkossa lääkärissä asiointiin mikäli kyseistä lääkettä vielä tarviin?
Ota yhteys potilasasiamieheen. Kyseessä on sen verran vakava väitös, että lääkärin pitää kyetä perustelemaan, mihin hän väitteensä pohjaa. Tiedot on oikaistava potilastiedoista, jolleivat pidä paikkaansa.
odotan tiistaihin kun lääkärin pitäis soittaa.hyvinkin mielelläni kuulen vastauksen et mistä on kyse