Tolkuton pakolaisvirta loppuu ja tyrehtyy siihen. Helppoa ja nopeaa.
Ruotsin ja Suomen Raja pitää sulkea heti
Toimeen-heti
2752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
3.9.2015
"Yle puheen Politiikkaradio-ohjelma haastatteli eilen rajavartiolaitoksen apulaispäällikköä, kenraalimajuri Ilkka Laitista. Laitisen mukaan on turha toivoa, että laittomia maahantunkeutujia alettaisiin käännyttää jo rajalla. Kaikki otetaan sisään."
http://magneettimedia.com/suomen-rajavartiolaitos-laittomia-tunkeutujia-ei-kaannyteta-tulevaisuudessakaan/
Luulisi noin lyhyen rajanpätkän olevan helppo pitää kontrollissa.
Eiköhän tuon rajan vartiointiin löytyisi vapaa ehtoisia vaikka työttömistä virallisen tilaston mukaan noin (232000) ja epävirallisesti 600000 ?
Että silleen.
saa työhön laittaa,vain mamutus kannatta,kuten huomaatte.
työttömyys on "onneksi "vain nousussa,joten "on hyvä",kun edes joku tilastokäppyrä nousee jyrkästi ja pysyy pystyssä.
maan ja yritysten johto hokee vain ikinousua,vaikka heillä itsellä ei edes muna seiso....mutta varalta hokee kun tauti päällä. tajuaako ne mikä on nousua ja muuta?
Löytyisi kyllä, voin vaikka heti lähteä. Ei tekisi pahaa jos joku keräisi senttejä, että voisi majoittua ja syödä.
LapinKorpeen keskitysleiri...talvi karsii heikot
Maarajan sulkemisen jälkeen mamut alkaisivat soutaa munsalaan.
Tulisi sama ilmiö toisinpäin, kuin mitä oli sota-aikana Närpiöläisten soutu oli munsalasta Ruotsinpuolelle.
no eivät varmaan kyllä itse soutaisi!
No, kuka sinne sitten varioimaan? En voi olla Torniossa ja Munsalassa. Jos yksin vartioin Torniossa, joku toinen Munsalaan. Soitellaan.
Jytky jytky jytky.
Kukahan se on tuo "arvelija " joka sanoo ILtaledessä Suomeen tulevan vuoden loppuun mennessä 25000 - 30000 pakolaista. Ett äsilleen.
Orpo oli kauppalehdessa, luku vuoden loppuun mennessä 30 000.
Tilanne on mikä se on. Syyt pakolaisuuteen on monia mutta suurin osa kyllä pakenee henkensä edestä, vaarantaen sen paon aikana. Pakolaisten saama apu ei ole meiltä pois, toistanpa taas saman asian: auttaa pitää, kukaan ei sivistysvaltiossa ei saa jäädä ilman apua. Ne jotka täällä kitisevät että "fyrkkaa ei fattasta saa" voi ensin katsoa peiliin ja kysyä "tarvitsenko sitä ihan oikeasti?" ennen kun alkaa valittamaan. Syy sosiaaltoimston tiukkaan asenteeseen nykyän on se aika jolloin kaikki sai mitä pyysi, oli tarvetta vai ei. Pakolaiset ei saa suoraan käteistä vaan ylläpidon ja ennenkaikkea paikan missä ei tarvitse pelätä.
Ruotsista onkin syytä paeta henkensä edestä!
Olisko se sitä homokammoa tuo pako ? Että silleen.
Pakolaisrumba maksaa Iltasanomien mukaan valtiolle (eli meille veronmaksajille) 365 000 euroa joka päivä.
Jos noin on niin voi ne rahat laittaa huonompaanki. Sitäpaitsi, ei ihmiselle voi hintaa laittaa. Pysähdy hetkeksi ja mieti jos sinun pitäisi lähteä Suomesta pakon edessä, oli syy mikä tahansa, nimittäin työttömyyskin on sellainen syy, varsinkin kun nykyään ei kuulema "kannata olla työtön", niin miltä sinusta tuntuisi tulla maahan jossa on sinua vihaavia ihmisiä?
Homot saavat mitä tilaavat. Pitäkää hyvänä.
täällä ollaan avosylin vastassa, me ollaan kuulemma glopaalissa täysin jumissa.
kaikki vaan tänne,niin paikalliset voi muuttaa vaikka syyriaan. on vuoronvaihtovuosi ja ollaan nyt oikein höveleitä,sillä velkaa voidaan tehdä lisää fantastisia määriä välittämättä lainkaan maan tulevaisuudesta tuhansine onglmineen.
ennen oli AAA,mutta nyt meitä kiehtoo vain ÖÖÖ...eikös tuo ole sama asia,vain eri vaiko sama kirjain?
A=alettiin ja Ö= örveltään viimeisen päälle. nautitaan nyt monipuolisesti,koska palkkaamamme kusitolppaökyjohtajat tietää,mitä kansa haluaa.
Suomellahan on myös armeija ja sen ylipäällikkö on Presidenttimme Sauli. Eikös Sauli voisi määrätä joukot rajalle, että tilanne saadaan hallintaan ja rauhoittumaan???
Vai onko tuo ylipäällikkyys vain sanahelinää ilman mitään käskyvaltaa ??? Että silleen.
saa häiritä,mamut saattaa loukkaantua. sale on vätys mamuasiassa,kyllä kekkonen oli sentään viimeisen päälle äijä ja olisi vieläkin mamuasiassa.
varmaan urkki kääntyilee montussaan ja kiroaa, te saatanan tunarit.
Urkin aikaan Suomi oli vielä, se oikea hyvinvointivaltio. Että silleen.
Suomea puolustanut kaatunut purisi kieleensä kuullessaanja nähdessää Suomen täyttyvän muslimeista.
Dublinin sopimuksen mukaan Suomen ei tarvitse ottaa vastaan yhtään Ruotsin kautta tulevaa "turvapaikanhakijaa".
Miksi Suomi toimii vastoin sopimuksia?
Soini on sanonut, ettei EU noudata edes tekemiään omia sääntöjä.
Siten EU:lta voi odottaa mitä vaan, siihen ei ole missään asiassa luottamista.
Suomi on sopinut ilmeisesti Ruotsin kanssa, ettei heidän kauttaan tulleita pakoloisia palautetta Ruotsiin, vaikka niin sääntöjen mukaan kuuluisi.
Ruotsi saa aina tahtonsa läpi jollain konstilla, kun on kyse pikkuveli Suomesta. Ruotsi on nyt vaan yksinkertaisesti päättänyt
pakkomamuttaa Suomen, koska emme vapaaehtoisesti totelleet entistä orjuuttajamaata. Tässä tulee hyvin esille ruotsalainen röyhkeys. Suomen pitäisi vaan pakkopalauttaa kaikki takaisin Sveamamman hoivaan.