Mikä ihme, että nyt vasta lähtevät pakoon??????
Syyrian sota alkanu v 2011
selittäkäämulle
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jäivät häviölle sodassaan. Muuten ne olisivat tällä hetkellä tappamassa voitettuja ja juhlimassa voittoaan.
Suomalaiset menivät sinne sotimaan vasta 2015.
Koska kyseessä on suuri kusetus, ja me maksamme.
Monet on lähteneet jo aikaisemmin, ovat asuneet pakolasileireillä naapurimaissa pari vuotta ja toivoneet, että voisivat vielä palata kotiinsa. Nyt kun kaikki on hävitetty, eikä sodasta näyt loppua, on epätoivo ajanut ihmiset liikkeelle leireistä.
Ne, joilla ei ole niin paljon rahaa, että voivat koko perheen voimalla lähteä, ovat maksaneet matkaan perheestä poikansa, jonka ovat uskoneet selviytyvän raskaasta matkasta parhaiten, voivan ansaita perillä lisää rahaa ja pelastavan vielä lopuksi lopun perheensä turvaan.
No mikäs hätä siellä naapurimaiden leireillä on? Mikseivät jää asumaan Libanoniin ja Jordaniaan joissa asuu samaa kansaa, miksi pitää änkeä tänne jossa vain valittavat ja vihaavat?
Ihan ikuisestiko aikovat "pelastua" johonkin hölmölandiaan eläteiksi? Eli ovat antaneet ISISille luvan pitää maan? Mikseivät laita rahojaan Ghanan- matkaan, sillä pääsisi koko perhe yhdellä reissulla kertaheitolla "turvaan"?
Johan on kipeä nyyhytarina.
Aika paljon niitä on kyllä siellä naapurimaissakin. Mutta miksi kaikki ei jää asumaan moneksi vuodeksi pakolaisleirille? Ihanko tosissaan kysyt.
Ehkä tulevaisuus on Euroopassa houkuttelevampi ja antaa enemmän mahdollisuuksia kuin Ghanassa. Lähtihän suomalaisiakin aikoinaan Ameriikkaan ja Ruotsiin sankoin joukoin, kun oma maa ei tarjonnut kaikille tulevaisuutta.
Ne, joilla on halu rakentaa parempi tulevaisuus, ne lähtevät. Ne, joista ei ole mihinkään, ne vaan valittavat.
Enhän kysynyt. Kysyin mikseivät jää asumaan Libanoniin ja Jordaniaan. Kävelevät ulos sieltä leireiltään. Ei luulisi olevan vaikeaa kun kävelevät sinne sun tänne euroopassakin välittämättä laeista.
Ehkä tulevaisuus Euroopassa on mitä? Ilmaista muiden rahoilla elämistä, joka on arabeille kansanluonne, 80% euroopassa loisivista muslimeista elelee veronmaksajien rahoilla ja jos muualla on asiat yhtä huonosti kuin Suomessa niin loput ovat ilmeisesti mamuja varten keksityissä viroissa. Älä kehtaa verrata elintasosurffareita muihin maihin kutsuttunakin työvoimana menneitä suomalaisia joita ei kukaan ollut hyysäämässä.
Mikseivät rakenna tulevaisuuttaan omass kotimaassa niin kuin kaikki muutkin kansat? Tai jos eivät vaihtoehtoisesti enää halua asua siellä niin mikseivät myy maataan? Varmasti ostohaluisia riittää.
Se tulevaisuuden rakentaminen taitaa olla vähän hankalaa kun on sisällissota.
Niinhän se oli Somaliassakin jossa se päättyi kentällä aikoja sitten mutta elää ikuisesti nyyhkytarinoissa, ainakin niin kauan kuin Somalia voi lähettää kansalaisensa muualle elätettäväksi.
Sipilän pitäisi mennä sinnen jakelemaan omaisuuttaan ja pääsisi johtamaan musulimimaata hyvässä hengessä. Öljyjenttiä ja uskollisia alamaisia vaikka muille jakaisi. Sipilän "luvattu maa" onkin Syyria.
Syyrialaisia ei olekaan tullut tänne Suomeen kuin n. 200 ihmistä.
Loput ovat muualta tulevia onnenonkijoita: irakilaisia ja afgaaneja suurin osa. Ruotsi ei ota irakilaisia vastaan, niin tulevat tänne. Afgaanit ovat pelkkää kusettajasakkia, juuri sai "pakolaispariskunta" Afganistanista tuomion, kun olivat vilpistelleet valtioltamme noin 200 000 euroa kaikenlaisia tukia vilpillisin perustein...
Albaaneja ja turkkilaisia on myös hakijoiden joukosta. Albaanit käännytetään, mutta turkkilaiset ehkä osaavat alehdella tarinansa hieman paremmin, ja saattavat osata arabiaakin.
Koska se on yhtä suuri hyökkäys länsimaihin kuin wtc iskut 2001. Nyt käytetään nimitystä "pakolaisuus" vaikka ovat troijalaisia ja alkavat riehumaan sovittuna päivänä koko euroopassa. Isisin näkyvä mutta juoni suunnitelma käyttää euroopan sinisilmäisyyttä hyväksi.
Kyllä tämä on isompi hyökkäys kuin wtc. Ja tämä tulee erittäin kalliiksi Euroopalle. Kohta on valtioiden velat sitä luokkaa, että hohhoijaa..Pääsee maailmanpankki ohjaksiin...
Tsipilällä kesti siivota asuntonsa pakoLOISILLE NYTVALMIS.
Koska he saivat tetoa meidän lajista,että meidän on otettava pakolaisia vastaan ja elättä niitä. Nyt he vaativat..ja haluavat .ja uhkavat..........
Tää on jotenkin niin outoa. Koko kuvio. Yhtäkkiä iso joukkopako ilmeisesti siis monesta eri maasta...vaikka olen monesta median lähteestä oon lukenut pelkästään Syyrian sodasta. Luulin, että sota vasta alkanut siellä. Mutta ein jo monia vuosia kestänyt. Olosuhteet olleet ainakin melko samat pidempään.
Kirjotusvihreä paholainen
Siviiliet ovat saaneet tietoa, että tulossa ehkä suuremmat taistelut ?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13787084/venalaiset-liian-hitaita
Tosiasiassa tämä on Isis-järjestön jo aiemmin kertoma ennustus. Muslimit ovat taikauskoista porukkaa, joten kaikki mukamas ennalta määrätty toimii heihin kimmokkeena ja innostavana elementtinä. No joka tapauksessa Isis sanoi jo vuosia sitten, että se lähettää Eurooppaan 500 000 sotilasta kukistamaan Euroopan. (Kannattaa muuten jokaisen siviilin käyttää tuota taikauskoa hyväksi, jos joutuu tilanteisiin.)
Tulijoista on asiantuntijoiden mukaan 1-5 % isis-terroristeja, mutta kuka tietää..Joka tapauksessa Isis on valloituslaskelmissaan "unohtanut" Euroopan valtioiden kansalliset asejoukot. Suomessakin on reservissä aika paljon ukkoja yhtä isis-terroristia vastaan.
Laitoin lainausmerkit, koska kaikella propagandalla ja massojen invaasiolla saattaa olla myös toisenlainen pyrkimys: saattaa Eurooppa taloudelliseen ja hallinnolliseen sekasortoon. Sehän on saavutettu.
Islamisaation toteutus voi odottaa, ja joku islamistihan voi jopa luulla että Eurooppa vain tipahtaa heidän syliinsä. Joka tapauksessa sodasta, tai sodan kaltaisesta tilasta Euroopassa hyötyisi ensimmäisenä Yhdysvaltojen talous asekauppojen kautta. Myöskin varmaan Venäjä peitellymmin.
Toisaalta Yhdysvaltojen talouselämä hyötyisi tästä kaaoksesta myös poliittis-taloudellisesti: vapaakauppasopimukset (kaikki kolme) saataisiin solmittua, ja se on sitten heippa ja hei vapaudelle yrittää yksityisenä pienehkönä yrittäjänä Euroopassa.
Minusta kun tuntuu, että Eurooppa halutaan kuriin. Eurooppa yhteisenä talousalueena ja nyt yhteisen valuutan alueena on ehkä joidenkin suurvaltojen mielestä iso uhka? USA, Venäjä, Kiina ja öljymaiden koalitiot, kaikki yhdessä? Pähkäilyäni puoltaa YK:n pääsihteeerin lausunnot, joissa korostetaan Euroopan (muka)vastuita, mutta kerta toisensa jälkeen jätetään huomioimatta YK:n mahdollisuus ja VELVOLLISUUS rauhanratkaisuihin. Ei sanaakaan rauhanturvajoukkojen lähettämisestä Lähi-Idän ihmisten turvaksi.
Sinänsä YK:n läpikotainen hyväveli-korruptio-junailu-meininki ei yllätä. Ainoa mikä yllättää, on ihmisten tietämättömyys YK:n nimitysten ja maailman tapahtumien suhteen. Varsinkin sodassa.
Vietnamin "sodassa" Robert McNamara
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vietnamin_sota
antoi käskyn tiettyihin pommituksiin, joista ko. sota muistetaan. Hänet mainitaan pääarkkitehdiksi sotatoimiin, kamalaa.
Hänestä tehtiin Vietnamin sodan jälkeen Maailmanpankin pääjohtaja (ja Maailmanpankki on YK:n alainen järjestö, jos joku ei tiedä). https://fi.wikipedia.org/wiki/Robert_McNamara
Napalmipommitusten iskä laitettiin köyhien maiden kehityksen vartijaksi, great!
Tässä Yk:n alaisessa järjestössä, joka rahoitetaan meidän kaikkien jäsenvaltioiden rahoilla, ihan laillisesti toimii Maailmanpankki.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maailmanpankki
Maailmanpankin perustusasiakirjoissa sanotaan, etteä se ei tue eikä edistä hankkeita, jotka eivät ole kaupallisesti kannattavia. WTF? Kenen mielestä? Siis hallitsevien suurvaltojenko? Moni hanke voi olla kannattava, mutta erittäin epäkannattava jonkun suurvallan mielestä. Tulipa nyt sitten vanha uutisointi Itä-Timorista mieleen...Sinne rakennettiin hillitön asfalttitie läpi viidakon, koska se oli Maailmanpankin mielestä kannattava infrastruktuurihanke. Heiltä jäi mainitsematta, että se oli ainoa keino jolla halvalla pystyttiin hallitsemaan maan hallintoa vastaan taistelevia joukkoja. Ihanaa.
YK on oman näkemykseni mukaan oikein pahuuden alkukoti, loputtomasti rahaa nielevä finanssipiirien työkalu, jolla ei ole intressiä tai tarkoitusta tavallisten ihmisten auttamiseen, tai edes demokratiapyrkimysten auttamiseen. Muka hampaaton (koska oikeassa paikassa ja tarpeeksi suojassa medialta hampaita on aina löytynyt) olkinukke. Pelkkä fasadi ja irvikuva ihmisten auttamisesta.
En tahotisi rahoittaa YK:n kaltaista instituutiota verovaroillani. Siinä on Baabelin torni, pahuuden pesä, kaikki kielet edustettuina ja rakkaus kadoksissa.
Aamen ja pluttis. Siunaan itseni.
Maailman rahatalous sakkaa, tai oikeastaan junnaa paikoillaan. Öljyvaltioita uhkaa äkillinen köyhtyminen, koska öljy voidaan jo oikeasti korvata muilla polttoaineilla.
http://rayhablogi.blogspot.pt/2015/09/pakolaiskohun-takana.html?m=0