Liika empaattisuus on inhimillinen heikkous

Kannatan tiukempaa omista intresseistä lähtevää maahanmuuttopolitiikkaa jossa etusijalle laitetaan:

-Aasian itäosan työtelijäät ihmiset
- itäeurooppalaisista kyvykkäimmät (Puola, Baltia, Venäjä...)
- kristillinen kulttuuritausta
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Rikkaat muslimivaltiot pitäkööt huolen omistaan. Siellä on ilmastokin lämmin. Suomi on kylmä ja karu maa joka ei sovi edes meille suomalaisille.

Äänestä

Liika empaattisuus on sairaus:
Ne on just niitä, jotka lopulta jossain vaiheessa itkevät keittiön pöydän alla maailman pahuutta kun koko maailma tippuu niskaan.

Äänestä
  • Näissä kirjoituksessa ei ole mitään järkeä - täällä luuserinördäkkeet kirjoittavat NETISSÄ ihan mitä vaan... jos oikeasti pitäisi olla asiantuntija, niin pitäisi tuntea tilanne, olla itse paikanpäällä... Silloin saa henkilökohtaisen kuvan tilanteesta...

    Jos on vain netissä, ajatusmaailmasta tulee täysin sairas - ilmeisesti koko viestiketjun käyttäjä KÄY itse terapiassa - eli ei hallitse omia tunteita tai mieltä - on siis VAMMAINEN

    Äänestä

haenkin poliittista turvapaikkaa qatarista. tarvii vain kertoa että on suomalainen ja heti saa poliittisen turvapaikan.

Äänestä

Olisipa kiva tietää, mihin sosioekonomiseen ryhmäämme lukeutuvat kommentoijat ovat eniten huolissaan valtiomme rahojen riittävyydestä. Mitäpä arvioitte?

Äänestä

Ei empatia ole heikkous vaan kuuluu inhimillisyyteen ja ihmisenä olemiseen ja perusluonteeseen. Mutta se on väärin että sitä käytetään jollain tavalla hyväksi jotta saavutetaan omaa "etua". Tosin psykopatia lienee sen kaltainen sairaus että rajanveto oikean ja väärän välillä tässä lienee mahdotonta.

Äänestä

erinomainen avaus, ehdotan aloittajaa presidentiksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v....v....v....v....v kirjoitti:

Kannatan tiukempaa omista intresseistä lähtevää maahanmuuttopolitiikkaa jossa etusijalle laitetaan:

-Aasian itäosan työtelijäät ihmiset
- itäeurooppalaisista kyvykkäimmät (Puola, Baltia, Venäjä...)
- kristillinen kulttuuritausta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu