Millä V.llä me maksamme nämä turvapaikan hakijat?

palkatalas

Jotkut juhlivat, että kunta saa rahaa näillä pakolaisilla kun otetaan ja tehdään keskuksia, mutta millä rahalla nämä maksetaan? KERTOKAA
Eikä täällä ole töitä liikaa heille ja meille.... Ja mitens siinä käy mm.palkkojen

4

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veronmaksaja15

      Sieltä se heinäsirkkalauma näyttää marssivan päättäväisesti pohjoista kohti:D

    • bbbubbis

      Minua ei huoleta pelkästään paisuvat kustannukset vaan myöskin muut pakolaismassojen aiheuttamat ilmiöt.

      Esimerkiksi taudit. Poliorokotetta ei ole saanut Suomessa vuosiin ellei ole menossa maihin, joissa tautia vielä esiintyy. Nyt nämä pakolaiset tulevat myös niistä "tautipesäkkeistä" tänne. Tähän ei ole kai reagoitu mitenkään terveysviranomaisten taholta. Puhumattakaan hepatiiteista ja ebolasta yms. Kunnon epidemiaa siis odotellessa.

      Miksi suurin osa näistä pakolaisista on nuoria miehiä? Raukkamaisesti äidit, vaimot, siskot ja lapset jäävät kotimaan sotaan tai muuten surkeisiin oloihin. Muslimimaissa naiset ovat harvoin saaneet luvan tai mahdollisuuden kouluttautua, joten mitenköhän sitä yhteiskuntaa pyöritetään ja mahdollisesti rakennetaan sinne jääneiden avulla? Voisiko jopa olla kyse muslimien invaasiosta, kun ajattelee tuollaista tuollaista määrää armeija-ikäisiä miehiä?

      Ja ne kustannukset kohoavat kohtuuttomiksi siihen nähden, että "leikkutalkoot" ovat käynnissä ihan kaikkien osalta Suomessa.

      En halua tuomita kaikkia pakolaisia, mutta selittäkää joku fiksumpi, että miksi näin toimitaan? Mikä ratkaisuksi?

    • tautiriski

      Tauteja tuovat kuten sanottiin ja se onkin suurin uhkakuva.Tuberkuloosi,Polio ja Isorokko tulossa takaisin eikä näitä vastaan ole enään rokotettu kymmeniin vuosiin. Ebolakin mahdollinen ja muut loiset tavaroiden mukana.

    • Magicwall

      Ole huoleti, taikaseinässä kyllä riittää rahaa isommankin apinalauman elättämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      4194
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      18
      3186
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      395
      2250
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1939
    5. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      1931
    6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1787
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      32
      1639
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      14
      1457
    9. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      68
      1260
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1231
    Aihe