Rooman valtakunnan alkaessa rappeutua 200-luvulta alkaen, barbaarit alkoivat vyöryä sen alueille. Tätä kutsutaan kansainvaellusten ajaksi.
Nyt historia toistaa itseään...
Nyt historia toistaa itseään...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sama kässäri. Ensin menestys, sitten yltäkylläisyys, sitten hedonismi, sitten moraalirappio, yhteiskunnan rapautuminen, invaasio ja tuhkaläjä. Pimeä keskiaika saapui koko Eurooppaan.
Nytkin on homoilu huipussaan, oman pesän likaaminen, yhtenäisyyden puute, ahneus, moraalirappio ja invaasio käynnissä. Mikään ei sekunnissa tapahdu eikä edes huomenna, vaan vuosikymmenten aikana. 20 vuottakin on pitkä aika. Tälla vauhdilla Suomen viisimiljoonainen pieni kansa tuhoaa itsensä huomattavasti nopeammin kuin esim. Saksa.
Entisajan karvapersepartamiehet ja nykyajan karvapersepartalapset...
----
Euroopan pakolaiskriisissä suurinta roolia eivät näyttele erilaiset totuudet, vaan erilaiset mielikuvat.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015090720311795_ul.shtml
Ja heti perään alussa suvakkimedian kuvitusmielikuvalapsen kuva punaisessa nutussaan...
Tulee mieleen, että minkähänlaisten äkkilähtöjen ja kansainvaellusten jälkeen omatkin esi-isämme ovat tänne Suomen niemelle aikoinaan tulleet? Jalkapatikassa, taivasalla, pakolaisryhminä? Sietämättömistä oloista, taaperoita kanniskellen, keinolla millä hyvänsä kohti pohjoista hakemaan turvallisempaa paikkaa asua ja elää.
No ei ainakaan suoraan Välimereltä salakuljettajien veneillä ja rekoilla. Miksi tänne olisi kukaan tullut kerralla valtavan pitkän matkan päästä? Samanlaista pöpelikköä löytyy Venäjältä vaikka kuinka. Eiköhän historiassa yleensä kansojen siirtymiset ole tapahtuneet useiden sukupolvien ja vuosisatojen kuluessa. Ei niin kuin nyt!
Suo siellä, vetelä täällä.