Ahvenanmaalle oma kiintiö!

Kuinkas on keskustelusta unohtunut kokonaan Ahvenanmaan alue kun puhutaan pakolaisten sijoittamisesta, vai ollaanko siellä täysin auttamishaluttomia tyyliin ei meille saa tulla ketään joka ei osaa puhua Ruotsia?
Toinen kysymys montako pakolaista sinne on ennen tätä sijoitettu?
1052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No niin, kuinkas muuten. Eihän sinne pääse edes kantasuomalaiset muuten kuin naimakaupan kautta.

Äänestä

Olehan nyt HILJAA KUN ET TIEDÄ KOKO TOTUUTTA. Ahvenanmaa on ottanut viimeisen 100v aikana 4-pakolaista ..Swen-Hans-Olaf ja yhden somalin joka teki työllään miljardiomaisuuden ja on nyttemmin jo poistunut Ahvenanmaalta.

Äänestä
  • Syväitkää monikylttyyri on rikkaus.

    Äänestä

Mulla on se käsitys, että Ahvenanmaa ei ota pakolaisia. Epäilen myös, että Kauniaisissa ei ole pakolaisia. Nämä ovat sellaisia asioita, joista ei puhuta. Koko julkinen mekastus vihervasemmiston taholta on tarkoitettu köyhän kansan kyykytykseksi. Tavoite on, että köyhä kansa antaisi syyllisyydentuntoisena viimeisenkin roposen pakolaisille. Sipilä antaa paljostaan, mutta tällä eleellä on tarkoitus kyykyttää kansaa.Viesti on, että anna asuntosi pakolaiselle ja lähde itse jonnekin muualle. Ilmeisesti suomalainen joutuu itse lähtemään pakolaiseksi. Olen ajatellut sitä vakavasti, johonkin lämpimään, vaikkapa Turkkiin. Siellä on mielestäni ihan hyvä asua. Ilmastokin on hyvä.En ymmärrä, miksi pakolaiset tänne tulevat. Turkki on hyvä maa...

Äänestä

Ahvenanmaa ei ota pakolaisia koska on houkutteleva kumivene yhteys Ruotisiin sekä joka tapauksessa tänne manner Suomeen sekä Saksaan Budabest liigaan pelaamaan ammatti jalkapalloa.

Mihin laittaa kaksinkertaiset pakolaiset kun ei lakikaan tunne sellaista pykälä nimikettä. Eli niille joudutaan antamaan jo suoraan kansallisuus.

Äänestä
  • Myydään pois koko luoto

    Äänestä

Kauniaisiin pakolaiskeskus,täällä on tilaa ja varallisuutta.
Pakolaisten ei tarvitse hävetä naapureitaan, täällä ei olla
mitään ryysyläis sakkia.

Äänestä
  • Lauttasaarikin on siitä hyvä paikka asua, kun ei ole ryysyläisiä, eikä tarvitse pelätä, että somali tulisi kadulla vastaan.

    Äänestä

  • älä

    Äänestä

Pakolaiskiintiöt Ahvenanmaalle olisi ihan kohtuullinen vaatimus, ellei tuo saarirypäs itsehallinto-oikeutensa perusteella pystyisi tasan tarkkaan itse määrittelemään, mitä velvollisuuksia sillä kuuluisi olla samaan aikaan, kun se maksimoi kaikki oikeutensa.

Jospa annettaisiin Ahvenanmaalle pehmeä lasku vaikkapa puolittamalla valtion sille antamat tuet, ne kun vastaavat määrältään ahvenanmaalaisten valtiolle maksamia veroja - taisi olla entinen oikeusministeri Henriksson, jolta tuo paljastus lipsahti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lintukoto_ kirjoitti:

Kuinkas on keskustelusta unohtunut kokonaan Ahvenanmaan alue kun puhutaan pakolaisten sijoittamisesta, vai ollaanko siellä täysin auttamishaluttomia tyyliin ei meille saa tulla ketään joka ei osaa puhua Ruotsia?
Toinen kysymys montako pakolaista sinne on ennen tätä sijoitettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu