Kumma kyllä en netistä löytänyt juuri muuta tietoa kuin sepsiksen määritelmän.
En halua ylireagoida, kunhan otan selvää.
Eli eilen kämmeneeni tuli vesirakko johon pääsi likaa joka ehti muhia siinä tunnin ennen kuin pääsin pesemään kädet. Rakko puhkesi eikä vaikuttanut sen kummemmalta. Kirveli toki.
Mutta tänään käsi on koko ajan kipeytynyt, rakkula-alue on tummanpunainen, kuumottava ja tulehtunut sentin parin alueelta. Tulehdusnestettä tulee myös. Olen puhdistanut aluetta Neo-Antisept -liuoksella pari kertaa.
Kutina on kova myös koko kämmenessä. Ranteeseen menee punainen juova mutta ei mitenkään selvärajainen. N. 10 cm pitkä.
Voikohan tällaisesta seurata muuta kuin "tavallinen" tulehdus?
Malmille en jonottamaan viitsi turhan takia mennä... voi mennä koko yö.
Onko kellään tarkempaa tietoa verenmyrkytyksen oireista?
Verenmyrkytyksen oireet?
4
6812
Vastaukset
- Itsellä ollut
Kutina tuossa vaiheessa on tulehduksen merkki, ei paranemisen. Ihotulehdus noin äkäisenä voi muuttua yleisverenmyrkytykseksi.
- lääkäriin
Tuo punainen juova,mitä kuvailit,viittaa sepsikseen tai tulehdukseen,eli se leviää sydäntä kohti koko ajan.Pian lääkäriin,että saat antibiootit,ettei tule tosiaan kunnon sepsis,jolloin tosi kyseessä.
- Autsis
lääkäriin kirjoitti:
Tuo punainen juova,mitä kuvailit,viittaa sepsikseen tai tulehdukseen,eli se leviää sydäntä kohti koko ajan.Pian lääkäriin,että saat antibiootit,ettei tule tosiaan kunnon sepsis,jolloin tosi kyseessä.
Kiitos vastauksista. Oli apua.
- ????
Autsis kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Oli apua.
tietääkö kukaan voika verenmyrkytystä saada jos piirtää tussilla käteen? Jos ei nii mistä sen voi saada
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723063
- 552725
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792188
- 952006
- 571939
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301351