Kirkko "auttaa" = tekee bisnestä

Jos kirkko, srk, haluaisi todella, aikuisten oikeesti, auttaa pakolaisia, niin se antaisi leirikeskuksensa pakolaisten vastaanottokeskukseksi ilmaiseksi, ja tarvittaessa kunnostaisi sen ensin. Ja vielä pyörittäisi sen toiminan omilla palkollisillaan, vahvistuksia ulkopuolelta tarvittaessa, joille kirkko voisi maksaa palkan.

Mutta ei. Kirkko VUOKRAA leirikeskuksen valtiolle vastaanottokeskukseksi, eli tekee hädänalaisilla bisnestä.

Ei Sipiläkään vuokrannut Kempeleen taloaan.

FB:ssä on ryhmä, johon liittyvät sellaiset kansalaiset, jotka haluavat majoittaa pakolaisia yksityisesti koteihinsa, ilman korvausta.

Olisi varmasti kauhea haloo, syystäkin, jos majoittaisivat markkinavuokralla, suoraan pakolaisille, tai valtion kautta.

Tai jos sijoitusasuntojen omistajat tarjoaisivat asuntoja markkinavuokratasolla pakolaisille, suoraan tai valtion kautta.

Mutta kirkko saa rauhassa rahastaa, tehdä bisnestä pakolaisilla, ja mainostaa "hyväntekoaan"! Tätä ei kukaan, mikään media ainakaan, ihmettele, paheksu!

Ei tämä ole sattumaa. Olen seurannut vuosi kirkon "auttamista. Aluksi luulin yksittäistapauksiksi sellaisia joissa kirkko auttoi muiden rahoilla, ja otti kunnian itselleen.

Mutta se on sääntö ei poikkeus. Siellä on päätetty että mennään mukaan, ujuttaudutaan, kaikkeen auttamistyöhön mitä vain on löydettävissä, kunhan ei tarvitse omaa rahaa panna likoon.
1987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jos sinä, ateisti, haluaisit auttaa pakolaisia oikeasti, siis ihan aikuisten oikeasti, mitä tekisit sen sijaan, että sätit täällä kirkkoa?

Äänestä
  • Tänne on tulllut superuunoja, jotka ovat tulleet vaatimaan ateisteilta samanlaista "voimannäyttöä" kuin mitä kirkko on mukamas tehnyt. Nyt selviää sitten kuinka onttoa sekin oli.

    Äänestä

  • fda kirjoitti:

    Tänne on tulllut superuunoja, jotka ovat tulleet vaatimaan ateisteilta samanlaista "voimannäyttöä" kuin mitä kirkko on mukamas tehnyt. Nyt selviää sitten kuinka onttoa sekin oli.

    Siinä on yksi superuuno. Tarvitaan tiloja. Kuinka moni ateisti on luovuttanut tiloja käyttöön. Ai ei kukaan. Kertokaapas sitten kuinka moni ateisti on vuokrannut tilojaan. Ai ei kukaan.
    Te ette siis tee yhtään mitään. Jospa pitäisitte suunne nyt kiinni, kun ette pysty muuta tekemään kuin valittamaan.

    Äänestä

  • Kirkon diakoniarahasto: Avustusvarat koostuvat Kirkon diakonia rahastolle kerätyistä kolehdeista, yhteisvastuukeräyksen tuoton osuudesta sekä lahjoituksista. Näin Kirkon sivulla. Kirkko kerää, diakoniarahat kansalaisilta ja kehtaa näytellä laupiasta.

    Äänestä

  • väärinautettu kirjoitti:

    Siinä on yksi superuuno. Tarvitaan tiloja. Kuinka moni ateisti on luovuttanut tiloja käyttöön. Ai ei kukaan. Kertokaapas sitten kuinka moni ateisti on vuokrannut tilojaan. Ai ei kukaan.
    Te ette siis tee yhtään mitään. Jospa pitäisitte suunne nyt kiinni, kun ette pysty muuta tekemään kuin valittamaan.

    Sitähän sinä et tiedä, mitä kukin auttaakseen tekee. Kuitenkin; onko tuo vuokraamiskäytäntö sinusta siis hyvä, kun sitä ei saisi moittia? Onhan toki kiva, että tiloja löytyy, mutta vähän ehkä vaikea ymmärtää, miksi juuri kirkko päätyy tekemään asialla bisnestä. Moni yksityinen ihminenkin tarjoaa ihan ilmaiseksi kodistaan tiloja.

    Äänestä

  • väärinautettu kirjoitti:

    Siinä on yksi superuuno. Tarvitaan tiloja. Kuinka moni ateisti on luovuttanut tiloja käyttöön. Ai ei kukaan. Kertokaapas sitten kuinka moni ateisti on vuokrannut tilojaan. Ai ei kukaan.
    Te ette siis tee yhtään mitään. Jospa pitäisitte suunne nyt kiinni, kun ette pysty muuta tekemään kuin valittamaan.

    Äläpäs SINÄ IMURISEKSUAALI KAMELINPERSE HELLARI ALAMINULLE!
    Et kuule usko kuinka hankalaa on Evankeloida ja sinä persepalli hiki homoseksuaali hintii helvetin likkeihin joudut!

    Miksi kaikki sättivät minua? Nimimerkki väärinautettu on homoseksuaali

    Äänestä

  • auta.itse kirjoitti:

    Äläpäs SINÄ IMURISEKSUAALI KAMELINPERSE HELLARI ALAMINULLE!
    Et kuule usko kuinka hankalaa on Evankeloida ja sinä persepalli hiki homoseksuaali hintii helvetin likkeihin joudut!

    Miksi kaikki sättivät minua? Nimimerkki väärinautettu on homoseksuaali

    Minä en ole raiskannut pölynumureita kuten nimimerkki väärinautettu

    Äänestä

  • Mistä sinä minun tekoni ja auttamiseni tiedät?

    Minä tiedän kirkon tekemiset - kakkunsa on kyllä päältä kaunis, mutta silkkoa sisältä. Jäljet johtaa sylttytehtaalle.

    Kehuu auttavansa ja olevansa Suomen suurin hyväntekojärjestö, vaikka itse ei laita juuri senttiäkään omaa rahaa, kirkollisverotuotoja, likoon. Toimii vain välikätenä muiden antamien lahjoitusten jakelijana, välittäjänä - ja kehuu kuinka KIRKKO tässä nyt auttaa!

    Äänestä

  • Hernenenään kirjoitti:

    Kirkon diakoniarahasto: Avustusvarat koostuvat Kirkon diakonia rahastolle kerätyistä kolehdeista, yhteisvastuukeräyksen tuoton osuudesta sekä lahjoituksista. Näin Kirkon sivulla. Kirkko kerää, diakoniarahat kansalaisilta ja kehtaa näytellä laupiasta.

    Juuri näin. Tunkee kaikkialle mukaan jakamaan muiden keräämää hyvää, tai järjestää itse erillisiä kolehteja, Yhteisvastuu- ja muita keräyksiä - kunhan ei vaan senttiinkään kirkollisveroista koskea.

    Kuin Roope-Ankka.

    Äänestä

  • Osuipa aloitus maaliinsa, kun noin kirkon puolesta loukkaannuit.

    Mutta tosiasiat ei pala tulessakaan. Oon seurannut tätä kirkon ahneutta kyllin monta vuotta - tuttu juttu.

    Äänestä

  • Kerro nyt kristitty malliksi mitä itse olet tehnyt pakolaisten hyväksi?

    Äänestä

  • väärinautettu kirjoitti:

    Siinä on yksi superuuno. Tarvitaan tiloja. Kuinka moni ateisti on luovuttanut tiloja käyttöön. Ai ei kukaan. Kertokaapas sitten kuinka moni ateisti on vuokrannut tilojaan. Ai ei kukaan.
    Te ette siis tee yhtään mitään. Jospa pitäisitte suunne nyt kiinni, kun ette pysty muuta tekemään kuin valittamaan.

    "Siinä on yksi superuuno. Tarvitaan tiloja."

    Joita kirkko on valmis vuokraamaan kun hinnasta sovitaan. Voittoa tekevä yritys.

    "Kuinka moni ateisti on luovuttanut tiloja käyttöön. Ai ei kukaan. Kertokaapas sitten kuinka moni ateisti on vuokrannut tilojaan. Ai ei kukaan.""

    Mistä sinä sen tiedät? Teikäläisillä on tapana mainostaa aina kun olette auttaneet, että tulkaa nyt katsomaan kun minä autan ja kerään taivaspisteitä.

    "Te ette siis tee yhtään mitään. Jospa pitäisitte suunne nyt kiinni, kun ette pysty muuta tekemään kuin valittamaan."

    Miksi itse valitat? Täytyy olla hiljaa kirkon bisneksistä, koska se sinua harmittaa. Hetken aikaa ajattelin jo että kirkko tekee jotain hyvääkin, mutta selvisihän se hyötymistarkoitus sieltä aika nopeasti.

    Äänestä

  • Onko vaparit ateistit kehuskelleet auttamisellaan? Pitäisikö jokainen lahjoitus vaikkapa SPR:lle ja Amnestylle julkaista, kenties kuittikopion kera?

    Kirkko kehuskelee liioitellen itseään koko ajan, vaikka auttaa muiden rahoilla. Siksi on ihan oikein ja kohtuullista muistutaa kirkon tekemän "auttamisen" tosiasioista. Että se ei kaiva juuri koskaan omaa kuvettaan.

    Äänestä

leirikeskuksissa ryyppää kirkon oma väki

Äänestä

Jos Sipilä olisi ilmoittanut VUOKRAAVANSA Kempeleen kotinsa pakolaisia varten käytettäväksi, niin siitähän olisi "riemu" noussut kattoon, ja syytökset ahneudesta ja itsekkyydestä olisivat lennelleet. Syystäkin.

Mutta kun kirkko tekee niin, niin media on hiljaa kuin kusi sukassa.

Äänestä

Jos kirkolla on tiloja joita se ei syystä tai toisesta itse tarvitse , esim. leirikeskus, ja se vuokraa ne pakolaisten majoittamiseen, ei anna niitä korvauksetta siihen, niin silloinhan kirkko tekee bisnestä, hyötyy rahallisesti, pakolaisista. Mitä helkutin auttamista se muka on?

Äänestä
  • Ehkä valtio voisi tarjota ateisteille rahakkaan sopimuksen pakolaisten auttamisesta, niin sitten vääräleuat lakkaisivat valittamasta mitä "ateistit tekevät".

    Äänestä

Kirkosta eroaminen- palstalla syytettiin Vapareiden/ek.fi:n tiedotusta eroamisista "vedätykseksi".

Jos joku on vedätystä niin se että kirkko on onnistunut huijaamaan suomalaisten enemmistöä, (luulen ma), uskomaan että kirkko myös kustantaisi kokonaan tai ainakin suurimman osan siitä hyvänteosta, jossa se on mukana. Tuo harhaluulo ei voisi juurikaan kauempana totuudesta olla.

Kirkko kustantaa itse vain murusia siitä hyvänteosta, johon se tuputtautuu mukaan hännystelijänä, välikätenä, kuokkavieraana.

Ja ne jotka sen mukaan ottavat auttamisprojekteihinsa kuvittelevat että kirkko tuo jotain lisääarvoa keräykseen ja auttamiseen - kattia kanssa.

Se nyt vaan on maan tapa että kirkolle ei kehdata sanoa ei, kun se mukaan tuppautuu, tarjoutuu, koska "kirkkohan tekee paaaljon hyvää". Joo - jos sinä maksat auttamisen kulut sen puolesta.

Se on vähän niin kuin tansseissa, että rumallekaan daamille ei oikein saisi antaa pakkeja. ("Merimakkaraa ei voi syödä, eikä sen muniakaan. Kauniita naisia ei saa lyödä, eikä rumiakaan...")

(Onpa vanaattinen luisto lattiassa. Hankattu rutosti kyntteliä. Pidennänkö askelta, vai annetaanko olla tällaista lyhyempää plaatua vaan. Oho, mitenkäs se nyt noin pääsi liuskahtamaan? Noin se nousee vähän isompikin ihminen lattialta. Miten olis parit nakit puhvetin puolella? Minua se nääs suoraan sanottuna jo hiukoo. Pääsiskö saatille? Minä kysyn ihan suoraan: "Pääsiskö saatille?" Mihinkäs neiti nyt mennee? Ja mitenkä oli sen puhvetin laita? Että ossoo iso ihminen mennä lujjaa.)

Äänestä

Ihanaa! Arkipyhät palkattomiksi ja pyhätyön korvaus pienemmäksi...yes! Miksi niistä pitäisikään maksaa mitään tai lisiä sillä eihän ole mitään pyhää tai pyhiä. Pyhät pois ja kaikki arkipäiviksi, halvemmat palkkakulut jne

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjkhps kirjoitti:

Jos kirkko, srk, haluaisi todella, aikuisten oikeesti, auttaa pakolaisia, niin se antaisi leirikeskuksensa pakolaisten vastaanottokeskukseksi ilmaiseksi, ja tarvittaessa kunnostaisi sen ensin. Ja vielä pyörittäisi sen toiminan omilla palkollisillaan, vahvistuksia ulkopuolelta tarvittaessa, joille kirkko voisi maksaa palkan.

Mutta ei. Kirkko VUOKRAA leirikeskuksen valtiolle vastaanottokeskukseksi, eli tekee hädänalaisilla bisnestä.

Ei Sipiläkään vuokrannut Kempeleen taloaan.

FB:ssä on ryhmä, johon liittyvät sellaiset kansalaiset, jotka haluavat majoittaa pakolaisia yksityisesti koteihinsa, ilman korvausta.

Olisi varmasti kauhea haloo, syystäkin, jos majoittaisivat markkinavuokralla, suoraan pakolaisille, tai valtion kautta.

Tai jos sijoitusasuntojen omistajat tarjoaisivat asuntoja markkinavuokratasolla pakolaisille, suoraan tai valtion kautta.

Mutta kirkko saa rauhassa rahastaa, tehdä bisnestä pakolaisilla, ja mainostaa "hyväntekoaan"! Tätä ei kukaan, mikään media ainakaan, ihmettele, paheksu!

Ei tämä ole sattumaa. Olen seurannut vuosi kirkon "auttamista. Aluksi luulin yksittäistapauksiksi sellaisia joissa kirkko auttoi muiden rahoilla, ja otti kunnian itselleen.

Mutta se on sääntö ei poikkeus. Siellä on päätetty että mennään mukaan, ujuttaudutaan, kaikkeen auttamistyöhön mitä vain on löydettävissä, kunhan ei tarvitse omaa rahaa panna likoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu