Ylen uutisissa oli juttu Tanskaan tulleista "pakolaisista", jotka olivat menossa kohti Ruotsia. "Pakolaiset" eivät halunneet rekisteröityä tanskassa, vaan toimittajan mukaan olivat menossa ruotsiin parempien etujen perässä. No, tuohan ei tietysti ollut mikään uutinen niille ihmisille, joilla järki juoksee pääkopassa. Yle vaan näyttää olevan vihervasemmistopiipertäjien työpaikka, joten saa nähdä saako toimittaja potkut, kun meni totuuden kertomaan, eikä nuoleskellut perseitä. Yle kun ei näytä pakolaispelleilyä kritisoivan.
Vastaukset 7
- uhjhjhjggjg
Mutta sitte ruotsissa kerrotaan suomesta jossa maksetaan vieläkin parempia etuja.......sitten kysytään haluatko todellakin hakea turvapaikka meiltä vai matkustaa tällä lipulla pohjois ruotsin kautta suomeen..siellä pohjoissa kun ei ole edes rajatarkastusta.
- wsedrftgyhujnmik
Onneksi minä erosin jo aikoinaan kirkosta ettei tarvitse enää sitä kautta kirkkojen muuttamista pakolaiskeskuksi kustantaa. Siloin piilottelivat jotain pakolaisia seurakunnan tiloissa. Vedin omat johtopäätökseni.
Taisi olla sama piilotus tapaus joka oli minullekin viimeinen niitti, piilottelivat muslimeja kirkon tiloissa ettei heitä voisi karkoittaa. Ev.lut kirkko on häpäissyt itsensä ja päästää suden lampaitensa joukkoon.
- päättäjät.vastuuseen
Eikös yksikään vihervasemmiston piipertäjistä kumoa tätä uutista? Eikös heidän mielestään ole kyse selvästä rasismista ja todennäköisesti siitä, että toimittaja on lahjottu. Yrittäkää nyt ihmeessä vakuutella, että uutinen ei pidä paikkaansa.
- OrpopojanValssi
Ikävää rasismia kyseenalaistaa vaeltajien motiivit. Todennäköisesti haluavat vain ulkoilla ja jaloitella puuduttavan laiva- ja rekkamatkan jälkeen.
- elävalehtele
Nyt ollaan huolissaan tulkkipalveluiden riittämättömyydestä pakolaisille. Eikö näillä huolestujilla mikään" kello kilkata". Puskaradio on toiminut pakolaisten keskuudessa kiitettävällä tavalla kun viesti Tanskan etujen leikkauksista kiiri heidän keskuudessaan salamannopeasti ilman tulkkipalveluja.
- Lopullinen
Suvakki=Vajakki etc...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j771138- 42814
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden234684Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga51581Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34542- 45528
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️76516- 23488
- 25454
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52429