Edestään löytävät, ja tämä niiden tavoittelema 5% kilpailukykyloikka (eli 5% enemmän pääomatuloja rikkaille) tarkoittaa kyllä 300:ssa neuvottelupöydässä sitten aikanaan 5% palkankorotusloikkaa. Ja jos porvari niistä pöydistä ulos kävelee niin otetaan sitten samanlainen sanelu käyttöön.
Sylkäisy vasten työntekijöiden kasvoja
a.j.koskela
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kunnon vanha yleislakko olisi paikallaan. suomi vaan kiinni. porvarien paskasanelupolitiikkaa. eli taas otetaan köyhiltä, sairailta. vaikka olihan tämä nähtävissä. tosi hienot päättäjät kansa valitsi hallitukseen. se on nyt kylmää kyytiä duunarille. :(
yrittäjäksi niin ei tarvitse valittaa.
Ai ei mieli tee luopua lokoisesta suojatyöpaikasta?
Ai ei mieli tee ottaa riskiä, että voi havitäkin jotain?
Ai ei mieli tee tehdä oikeasti työtä, kun palkkatyössä pääsee paljon helpommalla?
Ja sitten ihmetellään kun suomessa yrittäjyys sakkaa....
Ja nämä punikit kehtaavat valittaa muutaman prosentin palkan laskusta.
HÄVETKÄÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
juu.
kun yrittämisestä tehdään niin helppoa kuin työnteosta ja yrittäjän riski poistetaan valtion toimesta niin rupean heti yrittämään.
ikävä kyllä tämän pahoinvointiyhteiskunnan rippeet pitävät viellä huolen että ilman tukiverkosta putoamista ei jokaisen pulliaisen kannata alkamaan yrittämään. verokarhu pitää huolen että turpaan tulee ja känsät jää käteen. samoin kuin mennä osaan tarjotuista työpaikoista
enkä muuten häpeä PÄTKÄÄKÄÄN. TYÖNANTAJIEN TULISI HÄVETÄ TARJOTUISTA TYÖTARJOUKSISTAAN.!!!!!!!!!!!!!!! PÄTKÄÄ, OSAAIKAA, MÄÄRÄAIKAISTA, SAAKOHAN TÄHÄN HARJOITTELIJAN, TUKEEKO VALTIO.......
omistajat vetävät rahat oliin liiveihinsä ei työllistä ketään muita kuin poliisia.
Voi mikä jytky kansan naamalle.
Sitä saa mitä vaaleissa tilaa. Perussuomalaisten hallituskäytöshän ei tullut yllätyksenä kenellekään muulle kuin heidän äänestäjilleen.
Kyllähän Soini ja kumppanit PS. teki vittumaisen kusetuksen. Myöntää täytyy, että menin lankaan, eli kusetukseen. Jo tuolla aiemmin jo kirjoittelin, että nämä viimeksi käydyt vaalit oli minun kohdalla viimeiset. VITUN KUSIPÄÄ POLIITIKOT, PITÄKÄÄ TUNKKINNE.
Nyt on enää toiveena, että venäjän armeija vapauttaa meidät EU:n järjettömyydestä. En olisi uskonut parivuotta sitten, että toivon tänne venäjän armeijaa.
Suunniteltua sairausajan omavastuuta ei voi hyväksyä mitenkään. Pienituloiselle kolmen päivän sairausloma maksaa suunnilleen 100 euroa. Moni pienituloinen kulkee työmatkansa jalan tai fillarilla joten aikamoisia riskejä joutuu ottamaan kun tulojen putoamisen pelossa on pakko mennä töihin. Ja kun muutenkin eletään kädestä suuhun.
Kynnys ottaa pienipalkkaista työtä vastaan tulee nousemaan.
Siis persut on OIKEISTOPUOLUE.
Joukossa paljon yrittäjiä. Joten oliko joillekkin yllätys?
sosilaali kannustin loukkuja on purettu että työn otto olisi kannatetavanpaa kunes taas työstä vähennetään kannustusmia ollaan taas samalla viivalla mistä lähdettiin.